#
#
Akhisar Belediyespor taraftarı Süper Lig için gün sayıyor. Ama statları yetersiz olduğu için maçları Manisa'da oynamak zorunda kalmak endişe yaratıyor. Çünkü iki takım arasında tarihi bir husumet söz konusu İlk maçta sahamız kapanır
15/06/2012 - 04:04

8 Nisan 1970 tarihinde Akhisar Belediyesi eski gazinosunda bir araya gelen şehir eşrafı Akhisar Spor’un temellerini attığında; 42 yıl sonra takımlarının Spor Toto Süper Lig’de Ege Bölgesi’ni temsil eden tek, ayrıca ligin (İstanbul takımları hariç) biricik ilçe takımı olacaklarını düşünmüşler miydi, bilinmez. Ama oldu... 

13 Mayıs’ta Çaykur Rizespor’u deplasmanda yenerek Süper Lig biletini kapan Akhisar Belediyespor’un hızlı çıkışı 2009 yılındaki yerel seçimlerde Salih Hızlı’nın belediye başkanı seçilmesiyle başlıyor. Hızla takıma kaynak yaratılıyor, kentteki kimi otoparkların ve bazı sosyal tesislerin gelirleri kulübe aktarılıyor. Bu toparlanmanın ardından Hüseyin Eryüksel’in kulüp başkanı seçilmesiyle takım yeniden yapılandırılıyor ve 3 yıl içerisinde önce 2. Lig’den Bank Asya 1. Lig’e; sonra da buradaki bir yıllık misafirlikten sonra Süper Lig’e yükseliyor. 
 
Peki, geçen yıl 1. Lig’de tutunma mücadelesi veren Akhisar Belediyespor’un bu başarısının üzerinden bir yıl geçtikten sonra kentte durum nasıl. 
 
Başta belediye binası olmak üzere Akhisar sokakları yeşil-siyah bayraklarla süslenmiş durumda. Futbola ilgisi olmayan birisinin bile kaçamayacağı bir durum bu. O sırada benimle birlikte olan ve futbolla ilgisi olmayan insanlar bile Akhisarlılarla her muhabbetlerinde takımın başarısından söz açmak zorunda kalıyor. Akhisarlılar bu sorulardan gayet memnun bir şekilde anlatıyorlar başarı hikâyelerini.
Kasabalarla ilgili en iyi bilgiler berberlerde olur diyerek bir berber dükkânına giriyoruz. Ama öyle tesadüfi bir berber değil bu. Akhisar Belediyesporluların deplasmana gelen konuk taraftarlardan hediye olarak aldıkları kaşkolların sergilendiği bir mekân. Biz kaşkollara ilgi gösterince konu kendiliğinden açılıyor zaten. Takımlarıyla haklı bir gurur duyuyorlar. Ama bu yıl maçların Manisa’da oynanacak olması büyük sıkıntı. 
 
Hergelen Meydanı’nın dertleri
Çünkü ilçede bulunan stadın kapasitesinin 4 bin olduğunu söyleseler de Futbol Federasyonu’nun sitesinde bu rakam 2918 olarak ifade ediliyor. Yani küçük bir stat. Üstelik Süper Lig kriterlerine de uygun değil. Işıklandırması, koltukları, engelli tribünü yok. Bu nedenle takımın bu yıl maçların Manisa’da oynaması söz konusu. Hatta kesinleşmiş gibi. 
 
Takımın her maç öncesi ve sonrası toplandığı Hergelen Meydanı’ndaki kahvenin gündemi de bu. Yaz sıcaklarına, herkesin işinde gücünde olmasına rağmen kahveye gelenlerin gündemi yine Akhisar Belediyespor. 
 
Takımın en ateşli taraftar gruplarından Akigolar’ın lideri Tatü (Herkes ondan bu isimle bahsettiği için biz de gerçek ismini sorma ihtiyacı hissetmiyoruz) maçların İzmir’de oynanması için kulübe bastırdıklarını ancak şimdilik bir sonuç alamadıklarını ifade ediyor.
 
Sonra yaz - kış, galibiyette ve mağlubiyette kahırlarını çeken kahvehanenin sahibi Sabret İstek giriyor söze. “Ateşli bir taraftar grubunun çilesini çekmek için böyle bir isme sahip olmak gerek tabii ki” diye geçiriyoruz içimizden. Sabret Abi, Manisaspor ile Akhisarspor taraftarları arasında tarihi bir rekabet olduğunu, eskiden iki takım da aynı ligde mücadele ederken bu kente Manisaspor’un rengi olan ‘siyah-beyaz’ tabutlarla gittiklerini, her defasında da taraftarlar arasında gerilim yaşandığını anlatıyor.
 
Tatü’ye göre ise bu karar riskli. Şimdiye kadar rakip takım taraftarlarıyla çatışmaya girmemeye özen göstermişler. Hatta, esprili bir dille “Sahamız kapansın da, kadınlar doldursun bir maç stadı diye istedik. Ama olmadı” diyor. Tatü, Manisa’da oynanacak maçlarda rakip takımın değil, Manispor’un taraftarlarıyla gerilim yaşanma ihtimalinden bahsediyor ve ekliyor: “Daha ilk maçtan sahamız kapanır.” Hergelen Meydanı’ndaki kahvenin sakinleri de katılıyor bu görüşe. 
 
Yeni stat projesi hazır
Akhisar Belediyespor’un yeni stadyumu için proje hazırlanmış bile. Yakında inşaatına başlanacak. Ama bu süre zarfında takım başka bir yerde oynamak zorunda maçlarını. Manisa ya da İzmir, fark etmez. Çünkü bu durum, biraz hayal kırıklığı yaratmış Akhisarlılarda; özellikle de Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi büyük takımları kendi kentlerinde ağırlayamayacak olmak onları üzüyor. Bir de Hergelen Meydanı’nda rakip taraftarla kahvaltı yapamayacak olmak da sıkıntı verici. Öyle diyorlar....
 
Ama Tatü, Manisa’ya gitmek için Akhisar’dan geçen takımların taraftarlarını burada karşılayıp, kahvaltı edip Manisa’ya birlikte gideceklerinden emin. Biz o kadar emin olamıyoruz tabii. Sonuçta futbol bu. Pasta büyüdükçe, gerilim arttıkça taraftarların da gözü kararmaya başlıyor. Onların tabiriyle: “Süper lig bambaşka abi!”
İşin bir de ekonomik boyutu var tabii. Sonuçta maçlar Manisa’da oynanırsa, gelen takım ve taraftarlar bu kentteki otellerde kalacak. Bu kentin lokantalarında yemek yiyecek...
Ama takım Süper Lig’e çıkmış ya, bu onlar için yeterli. 
 
Yeni bir hayal gerek
Akhisar Belediyespor yönetimi nasıl bir yapılanma ve planlama yapıyor bilinmez. Sanki taraftar için hedef kalmamış gibi. Çünkü geçen yıl 1. Lig’de kalma mücadelesi veren takımın bu yıl şampiyon olması onlar için hayal edilmeyen bir şeyin gerçekleşmesi gibi olmuş. Sezon başındaki beklentiler 1. Lig’de tutunması yönündeymiş. Ama zaman ilerleyip Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu yönetimindeki takım zirvede kalmaya devam edince kentteki hava da değişmiş. Birden şampiyonluk hayalleri kurulmaya başlanmış ve bu gerçekleşince de ‘hedefsiz’ kalınmış gibi. Sabret Abi “Bu mutluluğu bize yaşattılar ya...” diyor. Hergelen Meydanı’nın insanları takımın küme düşmesi durumunda bile bu mutluluğu kendilerine yaşattığı için minnettar kalacaklarını ifade ediyorlar. Tatü, Süper Lig sezonu için heyecanlı ama sanki bundan sonrası için durumu en iyi onun sözleri özetliyor: “Takım hiç transfer yapmasa da olur. Bize bu güzelliği yaşattılar ya yeter. Biz bunu artık torunumuzun torununa bile anlatırız. Bu saatten sonra düşse de kalsa da Akhisar halkı alkışlamaya devam eder.”
 
Bütün bu havayı dağıtacak şey ise kuşku yok ki Akhisar Belediyespor’un Süper Lig’de göstereceği performans. Bakalım bu ‘kasaba takımı’ taraftarını yeni bir hayale daha inandırabilecek mi?
 
Takım sahipsiz kalmaz
Akhisar Belediyespor taraftarı, belediye takımı olmanın ileride yaşanması muhtemel sıkıntıları konusunda ne düşünüyor peki? Ortada Ankaraspor örneği var mesela. Takım yönetiminin yalnızca AK Partililerden oluşmadığını, kentin önemli sermaye grupları olan Keskinoğlu ve Ramiz Köfte gibi kurumların da temsilcileri olduğunu ifade ediyorlar. Ama tabii, olası bir başkan ya da parti değişiminde ne olur, kafalar biraz karışık. Hatta Cavit Çağlar’ın onursal başkan olmasını isteyenler bile var. “Hiç kimse sahip çıkmazsa biz çıkarız” diyorlar nihayetinde....
 
Urfa ve Diyarbakır’da iyi ağırladılar
Bir Ege takımının taraftarı olarak Güneydoğu deplasmanlarında neler hissediyorlar? Malum, memleket sıkça Ege Bölgesi’nde yaşanan “vatandaşlar arasında gerilim yaşandı” haberlerine tanıklık ediyor. Tatü, Diyarbakırspor taraftarı geldiğinde çok iyi ağırladıklarını, aynı şekilde oraya gittiklerinde el üstünde tutulduklarını anlatıyor. Hatta Urfa taraftarı kent girişindeki polis noktasından onları alıp maç saatine kadar kenti gezdirmiş. 
 
KADINLAR BU YIL TRİBÜNE TAŞINDI
Akhisar Spor’un başarısı kadın taraftarların da tribünlerdeki yerini almasını sağlamış. Tatü, önce tribünde küfrü engellediklerini daha sonra kadın futbolseverlerin maçlara gelmeye başladığını anlatıyor. Kadın taraftarlar için kapalı tribünde özel bir bölüm oluşturulmuş. Her maç oradaki yerlerini alıyorlar. Hatta deplasmana giden kadın taraftarlar bile varmış.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Samsung Galaxy S21 ailesi için geri sayım başladı. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde...