#
#
Karagümrük'ün İtalyan kalecisi Emiliano Viviano, ülkesinin gazetelerinden IL SECOLO XIX'a İstanbul'daki hayatı ve Karagümrük üzerine bir röportaj verdi.
11/02/2021 - 22:47
Il Secolo XIX gazetesi Sampdoria’nın Eski Kalecisi Emiliano Viviano ile yaptığı özel röportajında:
 
“Anneciğim Türkler mi? Hayır, şimdi ‘anneciğim İtalyanlar!’ oldu.” Fatih Karagümrük İstanbul’un en eski kulüplerinden birisi ancak soyunma odasında artık Türkçe konuşulmuyor. Daha bundan birkaç ay önce kariyerinin sonuna gelmiş gibi görünürken kendi kendisinin üzerine bahse giren ve Boğaz’da Amerika’yı bulan 35 yaşındaki Emiliano, “İtalyanca konuşturuyorum, daha kolay.” diyerek şaka yapıyor.
 
DARIO FRECCERO: Bize anlatır mısınız?
 
EMILIANO VIVIANO: Samimi olarak söylüyorum; İtalya’da bir takım bulamıyordum ve karşıma bu şans çıktı. Başlangıçta düşünmüyordum ancak sonra Başkan ve oğlu beni telefon yağmuruna tutmaya başladı ve ben de kendi kendime şöyle dedim: “Sonuçta İstanbul çirkin bir şehir değil, gidip görelim.” Sonra da gördüğüm her şey hoşuma gitti. Şimdi bu tercihimden dolayı mutluyum.
 
FRECCERO: Kulüp de bu tercihi yapmış olmaktan dolayı memnun: Avrupa’ya -4 puan mesafedesiniz ve İmparator Terim’in Galatasaray’ını dahi yendiniz.
 
VIVIANO: Terim öfkelendi ve fotoğraf çektirmek istemiyordu. Sonra onunla Floransa aksanıyla konuştum...
 
FECCERO: Kulüp tam olarak başkentin neresinde?
 
VIVIANO: En tarihi semtlerden birisinde, antik Konstantinopolis’in surlarında. Düşünün ki şehrin bir ucundan diğerine gitmek için 120 kilometreden daha fazla mesafe katetmek gerkiyor. Nervi’den Bogliasco’ya gitmek gibi değil yani (gülümsüyor)...
 
FRECCERO: Altın yıllarınızdaki gibi goller kurtarıyorsunuz. Eski takım arkadaşlarınızı da oraya götürmeye çalıştığınız doğru mu?
 
VIVIANO: Abartmayalım. Kulüpte hoş bir hava oluştuğu doğru ve biz yabancıların gelirken takındığımız ruh halini görerek diğer eski “İtalyanların” da geldiği doğru. Gerisi insan ilişkisi.
 
FRECCERO: Şimdi takımınızda Biglia, Zukanovic, Bertolacci, Borini, Lucas Castro, Jorquera var. Eski Serie A’nın yarısı...
 
VIVIANO: Bu şekilde grup oluşturuyoruz ve daha iyi performans çıkarıyoruz. 
 
FRECCERO: İnsanlar sizi sokakta görüp tanıyor mu?
               
VIVIANO: Düşündüğümden çok daha fazla! Eski İstanbul’da kulüp birinci ligde olmadığı için zaman içinde Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a bakmaya başlayan çok sayıda taraftar var. Şimdi yeniden kulübe yaklaştılar ve size hissettirdikleri sıcaklığı bir görseniz!
 
FRECCERO: Yani Serie A’yı özlemiyor musunuz?
 
VIVIANO: Kalmasına kalırdım, hatta Sampdoria’ya geri dönmeye yakındım ama yaşadığım bu deneyim nedeniyle mutluyum. Buradaki spor merkezleri bizden ışık yılı önde ve şampiyonanın düzeyi de yüksek. Bir de Türkler beni şaşırttı. Kapalı ve daha az sıcak ve dostane olduklarını sanıyordum. Halk müthiş, Kovid sonrasında stadyumlara geri dönmeleri için sabırsızlanıyorum.
 
Çeviri: Dündar Keşaplı
 
https://funkyimg.com/i/3aHYS.jpeg
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), bugün yine gündemde ve bu sefer “Flo ve Instreet” için veri...