#
#
Beklenti, hayatın her alanında olduğu gibi futbolda da yadsınamayacak büyüklükte bir yere sahip. Özellikle genç oyuncular için büyük beklentilere girmek bazen o oyuncunun kariyerini başlamadan bitirebiliyor. Dünya futbolunda bunun çok sayıda örneğini bulabiliriz.
02/02/2015 - 14:54
Jérémy Menez'i bu tarz oyuncuların kategorisine koymak çok doğru olmaz. Nitekim Fransa ve İtalya gibi dev liglerde en önde gelen takımlarda forma şansı bulmuş bir isim. Ancak yıldız oyuncu olma potansiyelini tam anlamda sergileyemediğini ve takım düzenlemelerinde teknik adamların onu daha çok arka planda bulunan takım oyuncusu kimliğinde değerlendirdiği de bir gerçek. Belki de Menez'i kariyerinde ilk kez takımının değişilmez parçası olarak izliyoruz Milan'da. Öyle ki daha şimdiden 3 sezon forma giydiği PSG'de attığı gol sayısının 7 gol gerisinde Menez.
 
Sochaux alt yapısında yetişen ve kısa sürede dikkatleri üzerine çeken Menez'i Avrupa'da birçok hatırı sayılır kulüp kıskaçları altına almışlardı. Sochaux'da geçirdiği 2 sezonun ardından ismi Manchester United ve Liverpool gibi dev kulüplerle anılmasına rağmen genç oyuncu tercihini Fransızların dev kulübü Monaco'dan yana kullanmıştı.
 
Monaco'da geride bıraktığı 2 yıl sonrasında yine Avrupa'nın dev ekipleri Menez'in kapısını ısrarla çalıyordu. İngilizlerin de hedefinde olan Fransız yıldız, bu sefer de tercihini ''çizme''den yana kullanıyor ve başkent ekibi Roma'ya imza atıyordu. Roma'da ilk 11'de kendine yer edinmeyi başarmıştı fakat ondan beklenen ofansif verimliliği sağlamayı bir türlü becerememişti. Roma dönemi Menez'in arka planda takım oyuncusu hüviyetine bürünmesinde kilit rol oynamıştı. Her zaman yıldız oyuncuları destekleyici bir hücum rolü veriliyordu ona. Ona verilen görevi yerine getirmesine getiriyordu ancak taraftarların hücum oyuncularından beklediği goller ve asistlerdir. Bunun yanı sıra Fransız oyuncunun Roma döneminin yarısı da sakatlıklarla boğuşmakla geçmişti. Roma'da 3 sezonda 12 gol, 22 asistlik performansla oynayan Menez'in istatistikleri pek göz kamaştırıcı olmasa da Fransa'da büyük bir yatırımla yeniden yapılanan PSG'nin radarına girmişti bile. 12 milyon euro bonservis karşılığında Roma'nın yolunu tutan Menez, 8 milyon euro bonservis bedeliyle tekrar ülkesinin yolunu tutup PSG'ye imza atıyordu.
Kariyerinin başından bu yana en parlak dönemini Paris ekibiyle geçirdiğini söylemek çok yanlış olmaz. Arap sermayesiyle piyasaya dalan PSG'nin değeri her geçen gün artıyordu. Yapılan yatırımlara rağmen PSG, Ligue 1'de şampiyonluğu mütevazi bir bütçeye sahip olan ve altyapıdaki oyuncularıyla zirveye ulaşan Montpellier'e kaptırıyordu.
 
 
Başarısızlığa tahammülü olmayan kulüp sahipleri önümüzdeki sezona damga vuracak biçimde Ibrahimovic, Lavezzi ve Thiago Silva gibi yıldız isimleri renklerine bağlıyordu. Bu transfer hareketliliği Menez'i bir kez daha arka plana itmişti. Bu sırada 2012'de ilk kez Fransa Milli Takımı'yla büyük bir turnuvaya giden Menez, fena olmayan bir performans sergilese de takımı İspanya'ya elenmekten kurtulamıyordu.
 
Sonraki sezona oldukça iddialı başlayan PSG, bu sefer yatırımlara olumlu cevap veriyor ve Ligue 1'de ipi göğüslüyordu. 2013-14 sezonu öncesi PSG transferdeki hareketliliğini kaybetmiyordu ve Napoli'nin Uruguaylı yıldızı Edinson Cavani'yle her konuda anlaşıyordu. Bu transfer Menez'i takım içi dengelerde kulübeye doğru götürmüştü. Kısmen sezonun yarısını kulübede geçiriyordu Fransız oyuncu. Ligde 16 maç forma şansı bulan Menez, sadece 2 gol atma başarısı gösterebiliyordu. Sezon sonu sözleşmesi bitecek oyuncunun kafasında Paris'ten ayrılmaktan başka bir şey yoktu. Bu arada PSG 2 sezon üst üste Ligue 1'de şampiyonluğa ulaşıyordu fakat bu başarı Menez'in kişisel mutsuzluğunu gölgeleyemedi. Her maç forma şansı bulabileceği bir kulübe gitmek istediği aşikardı 27 yaşındaki Fransız oyuncunun. 
 
Nitekim durdurulamaz bir düşüşte olan İtalyan devi Milan, Menez'i bonservisi elinde olarak transfer etmişti. Milan'ın genel transfer politikasına baktığımızda gelen çoğu oyuncunun artık üst seviyede kabul görmeyen oyuncular olduğunu görüyoruz. Menez de bir anlamda onlardan olmuştu. Şu günlerde ise ''elini kaldırmaya hali olamayan'' Milan'ın çırpınan tek ismi diyebiliriz Jérémy için.
 
Inzaghi'nin genellikle en uçta görev verdiği ve takımın gerçek anlamda yıldızı konumunda olan Menez, şu ana kadarki Milan performansıyla ''Ben daha ölmedim.'' der gibi. Milano ekibinde 22 maçta 12 gol, 2 asistlik performansı oldukça göz kamaştırıcı duruyor. Ayrıca attığı muhteşem ve takımı adına kilit gollerle de kendinden sıkça söz ettiriyor. Bu performansın devam etmesi durumunda kariyerinin çok farklı şekilleneceği kesin gibi duruyor Milan'ın 7 numarası Jérémy Menez'in.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Teknoloji devi Apple, iki farklı başlık yanında 2030 yılı için özel bir ürün üzerinde...