#
#
Kadınlar Dünya Kupası'ndan beklentileri, kadın futbolunun önemli isimlerinden biri olan April Heinrichs anlattı.
06/06/2019 - 01:57
Kadın futbol tarihinin en etkili figürlerinden biri olan ve FIFA 2019 Dünya Kupası Teknik Çalışma Grubu'nda görev yapan April Heinrichs, FIFA.com’a Fransa’daki turnuva hakkındaki beklentilerini anlattı.
 
Heinrich, “Kadın futbolu çok hızlı büyüyor. FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nın Fransa'da düzenlenmesi mükemmel bir tercih, zira Avrupa'dan ve başka yerlerden pek çok taraftarı turnuvaya bekleyebiliriz. Ayrıca saat dilimi sayesinde büyük bir izleyici kitlesi yaratmak için de iyi olacak. Ev sahibi Fransa güçlü bir takım ve erkek takımları da geçen yılki FIFA Dünya Kupası'nı kazandılar. Bu yüzden dahi turnuvaya büyük ilgi olacaktır'' dedi.
 
1991’deki ilk Kadınlar Dünya Kupası’nda ABD'nin takım kaptanı olan ve daha sonra teknik direktör olarak ülkesine 2000 ve 2004 olimpiyatlarında gümüş ve altın madalyalar kazandıran Heinrichs, “Kadın futbolunu takip etmeyen kişilerin bile televizyonu açacağından ya da stadyumlara gideceğinden eminim” ifadelerini kullandı.
 
Turnuvada ne tür bir futbol görmeyi bekliyorsunuz?
 
Teknik ve taktik açıdan düşünürsek; savunmadan hücuma geçişlerde veya pozisyon değişimlerinde tarihin en hızlı Kadınlar Dünya Kupası olacağını düşünüyorum. Taktiksel kararların çok önemli olacağına inanıyorum. Takımlar inisiyatif alacak, proaktif bir futbol oynayacak ve mümkün olduğunca fazla gol atarak kazanmaya çalışacaklar.
 
2015’te Kanada’da düzenlenen turnuva ile karşılaştırıldığında temel farklar neler olacak?
 
Kanada fantastik bir Kadınlar Dünya Kupası’ydı. İlk defa 24 takım katılmıştı. Kanada'nın grubunda olduğu gibi çok fazla gol görmediğimiz gruplar vardı. Fakat Fransa'da bu sefer tüm antrenörlerin gol açısından biraz daha proaktif olacağına inanıyorum.
 
Fransa’da, turnuvaya ilk kez katılan dört ülke olacak; Şili, Jamaika, İskoçya ve Güney Afrika... Bu kadın futbolunun gelişmeye devam ettiğini mi gösteriyor ve bu takımlardan neler bekliyorsunuz?
 
Gerçekten de bu veri, kadın futbolunun hızlı bir şekilde geliştiğini kanıtlıyor. Şili, Jamaika, İskoçya ve Güney Afrika, evlerine harika bir deneyimle geri dönecekler. Bazı yeni takımlardan temkinli bir futbol bekleyebiliriz ama hepsi de finallere katılmayı hak etti.
 
Fransa'da parlamasını beklediğiniz bir genç yıldız adayınız var mı?
 
Japonya, İspanya, Almanya, Fransa ve ABD'nin kadrolarında 2018 ve 2016'da U-20 milli takımlarında oynamış oyuncuları var. Onlar takip etmek büyüleyici olacak. Özellikle İspanya, Japonya ve belki de Almanya'nın kadrolarını yenilediğini görüyorum. Genç bir oyuncunun ülkesinin A milli takımında yer almasının son derece zor olduğunu düşündüğünüzde, bu gelişme oldukça dikkat çekici. Tecrübeli oyuncular ve genç yeteneklerden, heyecan verici bir karışım bekleyebiliriz.
 
VAR'ın oyun üzerindeki etkisi ne olacak?
                                                                                       
Genellikle her turnuvada beş ile on arasında, tartışılan kritik karar olurdu. Şimdi onlar hakkında doğru kararlar vereceğiz. Gerçi kadın futbolunu büyük bir bölümünde, bazı lig maçları dışında, çok fazla simülasyon görmedik. Şimdi VAR'ın uygulanması herkesi rahatlatacak. Çok sağlıklı bir uygulama ve kesinlikle buna değer. Geçmişte, Kadınlar Dünya Kupası'nda bir gol attıysanız ve o gol hatalı bir kararla sayılmazsa son derece hayal kırıklığına uğrardınız. Özellikle de bu kadar yüksek bir seviyede attığınız golse... Şimdi bu durumları düzeltmek için VAR'a sahip olduğumuz için mutluyuz.
 
Takım kaptanı, milli takım koçu ve direktör olarak bu turnuvada yer aldınız. FIFA Teknik Çalışma Grubu Başkanı olarak şu anki rolünüzü nasıl görüyorsunuz?
 
İnanılmaz derecede şanslıyım ve bunu profesyonel bir onur olarak görüyorum. Kadınlar Dünya Kupası'na katılmaktan asla yorulmazsınız.  Yeni bir ev sahibi ülkeyi tecrübe eder, yeni oyuncular keşfedebilir ve harika insanlarla çalışırken taktiksel açıdan yeni gelişmeleri görebilirsiniz. Turnuva için sabırsızım.
 
Sadece turnuvaya katılan 24 teknik direktör için değil, diğer tüm antrenörler için Teknik Çalışma Grubu’nun raporu ne kadar faydalı olacaktır?
 
Her Dünya Kupası’nın kaydını tutmamızın hayati önem taşıdığını düşünüyorum. Oyunun her seviyesindeki koçla paylaşılabileceğimiz eğitim materyalleri mevcut oluyor. Bir yandan, atılan gol sayısı, ortalama mesafe, pozisyon gibi şeyleri takip edebilirsiniz. Ancak asıl önemli olan, yıllar içinde ilham kaynağı olabilecek yüksek kaliteli içerikler üretecek olmamızdır.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Xiaomi alt markası Redmi, yılın sonunda Redmi K40 ailesini karşımıza çıkarmaya hazırlanıyor....