#
#
Türk futbolunun efsanevi golcülerinden Hakan Şükür, Türkiye'nin ev sahiplği yaptığı 2013 FIFA U-20 Dünya Kupası hakkında önemli açıklamalar yaptı.
22/06/2013 - 12:21
FIFA.com Türkiye futbolunun efsane oyuncularının başında gelen Hakan Şükür'le bir röportaj gerçekleştirdi. Futbolu bırakmadan önce sayısız başarılara imza atan Şükür, şimdilerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'inde milletvekilliği görevini sürdürüyor.
 
Sayın Şükür, FIFA U-20 2013 başlamak üzere. Ülkenizin bu organizasyona ev sahipliği yapmasıyla ilgili duygularınız neler?
Turnuvayı düzenliyor olmamızı sağlayanlara çok teşekkür ediyorum. Bugün bu organizasyonu ülkemin düzenliyor olmasıyla gurur duyuyorum. Bugüne kadar bu turnuvadan çok önemli yıldızlar çıktı. Önümüzdeki yıllara damga vuracak oyuncuları burada izlemek önemli.
 
Ülkenizde futbolu özel kılan nedir? İnsanlar nasıl bir tutkuyla futbola bağlılar.
İtalya, İspanya ve Latin Amerika ülkelerindeki sıcaklık, çılgın futbol tutkusu aynı şekilde Türkiye’ de yaşanıyor. Ülke insanının sıcaklığı bunun yanında Türk kulüplerinin yatırımlarının önemli katkıları var. Ülkemizdeki futbol potansiyeline baktığımızda çok daha başarıları hak ettiğimizi düşünüyorum. Ülke insanımızın bu futbol tutkusu bu organizasyonla daha da yukarı taşınacaktır.
 
Daha önceki U20 Dünya Kupaları’nda birçok yıldız isim kendini ilk kez gösterme şansı yakaladı. Türk futbolseverlerin bu turnuvayı stadyumlarda takip etmesi için bir şeyler söyleyecek misiniz?
Ülke olarak futboldan iyi anlayan, futbolu seven bir kitleye sahibiz. Futbolseverlerimiz geleceğin yıldızlarını ilk kez izleme şansını iyi kullansınlar.  Bu yıldız ülkemizden benim izlediğim maçlarda parladı diyebilsinler. Gelin birlikte burada olalım. Bu organizasyonu ülkemizin tanıtımı açısından çok önemli görüyorum. Türkiye’nin de yıldızlarla birlikte parlayan bir güneş gibi çıkmasını, parlamamızı isterim.
 
Eğer bir zaman makinemiz olsaydı. 20 yaşındaki Hakan Şükür’le konuşsaydık, kendi seyircisinin önünde bu turnuvada yer almak ister miydi? Neler hissederdi?
Kesinlikle evet. Öyle bir şansım keşke olabilseydi. Genç yaşta burada olmak çok önemli. Ancak zararın neresinden dönerseniz kardır. Stadyumlarda, genç arkadaşlarımızla birlikte olacağım.  Ben zamanımı yaşadım. Güzel bir ülkede yedi ayrı şehirdeki bu organizasyonda tribünde olacağım. Maçları sahada değil tribünden takip edeceğim.
 
Bu genç yetenekleri ülkenizde izlemenin Türk insanı için neler ifade ettiğini açar mısınız?
Türk insanının organizasyon yapabilme becerebilme kabiliyet çok yüksektir. Dünyanın birçok ülkesinde bulundum. Akdeniz Oyunları, Dünya Kupaları, Avrupa Şampiyonlarında yer aldım. Orada gördüğüm güzel atmosferlerin çok daha ötesinde bir atmosfer yaratma kabiliyetimiz var. Futbol çok önemli bir tanıtım amacı. Ülkemizi futbol üzerinden anlatacağız. Seyircilerimiz stadyumu doldurarak ülke ve futbol sevdalarını haykırmalarını isterim. 
 
Ülkenin idol bir oyuncusu olarak futbolu bıraktınız. Hakan Şükür’ün futbol sonrası yaşamı nasıl gidiyor?
İçine girdiğim ortamda futbolu çok seven ve en ufak detayına kadar takip eden bir Başbakan var. Bu yüzden ülkeme futbol dışında yine hizmet etmeye devam ediyorum. Futbol dışı hayata alıştığımı söyleyebilirim. Sportif anlamda yapılan yatırımlar sadece futbola değil hiç kuşkusuz. Çok önemli tesisler ve organizasyonlar yapılmak için önemli çabalar harcanıyor ülkemizde. Biz de bunun bir parçası olmak için sporun içinde aktif olarak olmasak da hizmet etmeye devam ediyoruz.
 
Kariyerinizin unutulmaz anları neler?
2002 Dünya Kupası’nda kendimden beklenen golleri atamamıştım. Ama 3.lük maçında Kore’de dünya kupalarındaki gelmiş geçmiş en erken golü kaydettim ev sahibi Kore’ye karşı. Bana kısmet oldu bu gol. Bu gol sayesinde de o turnuvada atamadığım gollerin stressini atmıştım diyebilirim. O yüzden bu golün önemi farklıdır benim için. Futbol hayatımda yerli ve yabancı unutulmaz birçok dost kazandım. Kazandığım yurt içi ve yurt dışı başarıları da benim için unutulmazdır.  Bugün dahi futbolun bana kazandırdıklarını ülkemin insanının  bana davranışlarından, yaklaşmalarından anlayabiliyorum. Umuyorum ki bu kupada yaşayacağımız başarılar da geçmişteki başarıların üstüne çıkar.
 
2002 Dünya Kupası’nda üçüncülük kazanan takım şimdiki jenerasyona nasıl bir rol model oluşturdu?
Şu anda yetenekli bir takımımız var. Hepsi erken yaşlarda tecrübe kazanmış isimler. Yaptığınız her şey sizi değerli kılar. Öncelikle Centilmen olmalılar, fair-play ruhu içinde oynamalılar. Biz centilmen bir takımdık. Ben çok istikrarlı bir oyuncuydum. Başarılı olmamın en büyük özelliklerinden biri de buydu. Sadece yetenek önemli değil futbolda. İstikrarı yakalamak da son derece önemli başarıyı elde etmek için. Bu oyuncu kardeşlerimizin yetenekle birlikte istikrarın da önemini kavramalarını bekliyorum o yüzden. Dünya yıldızlarının da hayatı onlara örnek olabilir. Messi, Figo, Ronaldo’nun hayatı onlara örnek olabilir. Kendileri ile yarışan sürekli üzerine bir şeyler koymaya çalışan oyuncular olsunlar bu yıldızlar gibi. Yaşam biçimlerini futbola göre ayarlasınlar. Futbol sevgisi her an içlerinde yer almalı. Ve en önemlisi bu oyuna saygı duymalı, bu anlayış içerisinde fair-play ruhuyla oynamalılar.
 
Ev sahipliğini yaptığınız bu turnuvada Türkiye, şampiyonluğa uzanabilir mi?
Çok büyük bir avantaj gibi gözükse de bazen ev sahibi olmak dezavantaja dönüşebilir. Heyecanınıza yenik düşmemelisiniz. Beklentiler sizde baskı yaratmamalı. Bu zaman zaman farklı bir durum yaratabilir. Futbolda ekol olmuş ülkelerin takımları olacak burada. Onların oyuncuları da dünya yıldızı olma idealiyle başarılı olmak isteyecektir. Bu bir dünya kupası… Kolay bir turnuva değil. Ama bizim oyuncuların diğer yıldızlardan yetenek anlamında üstün gözüküyor diyebilirim. Bunu erken yaşlarda üst düzey maçlar oynamış oyuncularımıza güvenerek söylüyorum. Tribünlerin sonsuz ama Fair-Play dolu desteğiyle en azından yarı final göreceğimizi düşünüyorum. 
 
Çok tecrübeli bir eski oyuncusunuz. Bu turnuvadaki gençlere neler önereceksiniz?
Milli takımdaki oyuncular ve bunun yanı sıra burada olmayı hayal etmiş Türk oyunculara tavsiyem: Birbirlerine sarılsınlar, bir takım olsunlar. Bu sadece bir futbol turnuvası değil. Dünya ile buluşma ve ülkemizi temsil etme fırsatıdır. Büyük beklentilerden ziyade sessiz ve derinden centilmence sonuna kadar gitmelerini bekliyorum. Bunun yanında Dünya insanına barış, ülkeye gelecek herkese başarılar diliyorum. Umarım güzel anılarla ayrılırlar. Dünya kardeşliği için de bu dünya kupası vesile olsun.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Apple, iPhone 12 modellerinin kutusundan 5W’lık şarj cihazını ve kulaklığı kaldırdı....