#
#
FUTBOL KÜLTÜRÜ
27/05/2014 - 10:36
Hakan Çalhanoğlu, genç takımlarda tam tamına 42 kez Milli forma altında top koşturdu... Zaman zaman 10 numaralı formayı taşıdığını da biliyoruz. Fatih Terim'in portföyündeki gelecek vaad eden yetenekler arasında... Tam bir görev adamı, en önemli özelliklerinden biri çok konuşmayı sevmiyor, ancak çok çalışıyor... Başka bir deyişle, az konuşuyor, öz konuşuyor Çalhanoğlu... Milli Takımı soruyoruz, daha 20 yaşında:
 
‘EN GÜZEL ÖDÜL MİLLİ FORMA’
"Milli Takım'ın hangi kademesinde forma giyersen giy, farketmez. Önemli olan o Ay-yıldızlı formayı göğsünde taşımaktır. Müthiş bir duygu, anlatılmaz ancak yaşanır. Hele A Milli olmak bu duygunun son noktası. Başka bir deyişle, alın terininizin en güzel ödülüdür A Milli Takım'a seçilmek"
 
Genç, yetenekli, sorularımıza verdiği net yanıtlar, dikkatimizi çekmedi değil. Lafı fazla uzatmıyor, sadece özüne giriyor, hele hele polemiği hiç sevmiyor... Doğrusu bizde bıraktığı izlenim, genç yaşına karşın iyi bir profesyonel... 
 
'HERKESİN DÜŞÜNCESİ AYNI'
"Vallahi biliyorum, yanıt versem, bir başka arkadaşımın yanıtının bir benzeri olacak. Ki Fatih hocamızın büyüklüğünün sırrı da burada yatıyor. Yani, herkes Fatih hocamız hakkında aynı düşünüyor. Belki bazılarımız onu tarif ederken, farklı kelimeler kullanıyor. Ancak sonuçta tüm kelimeler aynı kapılara çıkıyor. Birçok kişinin hayatına aynı şekilde dokunup, çocukluktan bu yana en güzel anıların için de Fatih hocamız var.
 
Fatih Hoca'nın olduğu yerde başarı kaçınılmazdır. Siz kendinize güvenmediğiniz de bile size güveni aşılayan, hayata döndüren bir fotoğraftır hocamız. Müthiş bir pozitif enerji veriyor çevresine. En önemlisi ben bunu yapabilirim, bu zoru başarabilirim duygusunu size enjekte ediyor." 
 
‘Arda gururumuz, takımın da mihenk taşı’
Hakan'a Atletico Madrid'e top koşturan lejyoner oyuncumuz Arda Turan'la ilgili düşüncesini sorduğumuzda ise kaptanını yere göğe sığdıramadı:
 
"Onu ayrı tutmamak haksızlık olur. Çok iyi bir futbolcu, müthiş bir kişiliği var. İspanya gibi her takımın, her takımı yendiği bir ligde sanıldığı kadar top oynamak, orada kalıcı olmak çok zordur. Arda, bunu başardı. Ülke olarak, oyuncular olarak İspanya'da top koşturmasından gurur duyuyoruz. Milli Takımımız'ın da mihenk taşlarından birisidir kaptan."
 
'Hedefim '100'ler Kulübü'ne girmek'
Belki klasik olacak ama A Milli Takım'ındaki hedefini de sormadan geçemeyiz:
 
"Hedefler bitmez, her gün yeni bir hedefe kanalize olur futbolcular. Tabii ki benimde hayâlim bu forma altında 100'ler kulübüne girmektir. Kim kalıcı olmak istemez? Kalıcı olmaktan çalışmaktan geçer, günümüzün futbolunda. Bu bayrağa hizmet etmek, onurların en büyüğüdür. Şans bulduğum taktirde ülkeme, o bayrağa hizmet etmek en büyük hedefimdir."
 
'Vatanım için koşa koşa geldim'
Özellikle Almanya'da doğup, burada büyüyen, futbol oynayan birçok gurbetçi oyuncunun forma tercihlerinde gel-gitler yaşadığını anımsattığımızda ise Hakan Çalhanoğlu'nun yanıtı netti: 
 
"Hiç düşünmedim, koşa koşa geldim. Zaten başka tercih olmazdı. Her ne kadar yurt dışında büyümüş olsam da, ben bu vatanım evladıyım. Bu vatanın bayrağına hizmet etmek çok önemli."
 
'Türkiye'de lig sert ve keyifle izliyorum'
Bundesliga'da top koşturan genç futbolcuya Türkiye ligini sorduğumuzda ise verdiği yanıt "Çok sert ve rekabetin olduğu bir lig. Keyifle izliyorum" oldu. 
 
‘İdolüm Iniesta’
Her futbolcunun örnek aldığı bir isim vardır yaşamında... Hakan Çalhanoğlu'nun idolü ise Barcelona'nın dünyaca ünlü ünlü oyuncularından Iniesta. 'Niye'sini ise Hakan şu sözlerle anlatıyor:
 
"Oyun stili inanılmaz...Hele hele zekası harika. Komplike bir futbolcu. Profesyonel, onu izlerken hem keyif, hem de feyz alıyorum."
 
‘Futbol benim kaderim’
Hakan Çalhanoğlu'nun da futbola başlayışı, babasını sayesinde olmuş. Babası amatör olarak futbol oynamış, küçük yaşlardan itibaren Hakan'ı meşin yuvarlağa yönlendirmiş:
 
"Futbol benim hayatımın bir parçası... Hatta büyük parçası da demek mümkün. Biraz daha ileri gidersek, benim kaderim. Futbolun dışında hiçbir şey yapamam, bunu da samimi olarak söylüyorum."
 
‘Fransa'ya gideceğiz’
Zor bir adam olmasa da ok konuşmayı sevmeyen Hakan Çalhanoğlu ile yaptığımız söyleşinin bir solukta sonuna gelirken noktayı 2016 Avrupa Şampiyonası'nı, Fransa'ya sorarak koyduk:
 
"Vallahi, Dünya Kupası finallerini kaçırmış bir ülkeyiz. Tabii ki tüm turnuvaların gedikli takımı olmak çok önemli. Fransa'ya gideceğiz. Çünkü başımızda Fatih Terim gibi önemli bir hocamız var. İyi bir takımız. Müthiş birliktelik ve de dostluk var. Ağabeylerimiz sürekli bize güven aşılıyor, onların bu davranışları, bize yakınlıkları başarılarımızı da daha da üst seviyeye çıkaracaktır"
 
Hem yetenekli hem de vefalı!
Hakan Çalhanoğlu, vefalı olduğu kadar da ailesine sıkı sıkıya bağlı. Futboldan kazandığı parayla ilk işi ailesine ev almak olmuş. Zamanının büyük bir bölümünü futbola ayırmış... Çalışmaktan sinemaya gitmeye bile fırsat bulamıyor Çalhanoğlu. Bilgisayardan film izlemeyi de çok seviyor. En büyük uğuru sahaya çıkarken dua etmek.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Samsung Galaxy Z Fold 2 modelinin yerini alacak Samsung Galaxy Z Fold 3 yanında Samsung Galaxy Z Fold Lite da geliyor gibi görünüyor....