#
#
Bu yıl 102. edisyonu ile sahne alan Giro’da 21 etaplık muhteşem mücadelenin sonunda 2. hafta sonundaki avantajını son haftada da koruyan Richard Carapaz şampiyonluğa ulaştı.
02/06/2019 - 18:53
Bireysel zamana karşı ile başlayan ve yine bir bireysel zamana karşı ile Verona’da son bulan Giro d’Italia 2019’da son günde herhangi bir sürpriz yaşanmadı ve 1 dakika 54 saniyelik avantajla son güne başlayan Richard Carapaz(Movistar), Nibali’den(Bahrain-Merida) sadece 49 saniye fark yedi ve 1 dakika 5 saniyelik farkla şampiyonluğa ulaştı.
 
 
Jumbo-Visma’nın lideri Roglic’in Madonna di San Luca’daki zamana karşı zaferiyle başlayıp pembe mayoyu sırtına geçirdiği Giro’da ilk 11 gün neredeyse tamamen genel klasman mücadelesine sahne olmadan geçti. 5. günde Sunweb’in kaza geçiren lideri Tom Dumoulin’in yarışı bırakmasıyla genel klasman mücadelesi henüz başlamasan senaryoların bir kısmı değişmiş oldu. 6. günde pembe mayo Roglic’ten gitti ve UAE-Team Emiarates’in Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2019’u genel klasman ikincisi tamamlayan İtalyan ismi Valerio Conti 12. etaba dek mayoyu giydi. 12. etapta ilk ciddi genel klasman etabının gelmesiyle mayo Conti’nin takım arkadaşı Jan Polanc’a geçti ancak Polanc mayoyu sadece iki gün elinde tutabildi.
 
 
İkinci haftanın cumartesi ve pazar günlerinde kıran kırana genel klasman mücadelesi beklenirken favorilerin Richard Carapaz’a izin vermesi ve Landa ile beraber Movistar’ın da o günü çalışmadan geçirmesi Carapaz’a yaradı ve 14. etap sonunda galibiyete ulaşarak genel klasmanın zirvesine kurulup mayoyu eline geçiren Richard Carapaz bir daha liderliği kimseye bırakmadı ve muhteşem bir performans sergileyen takımıyla hem farkı biraz daha açmayı başardı hem de neredeyse hiçbir ciddi atağa izin vermeyerek takım gücünün önemini ortaya koydu.
 
 
Sunweb’in devre dışı kalması, Nibali’nin her zaman tam domestik desteği alamaması ve Roglic’in de en önemli domestiği De Plus’u kaybetmesiyle Movistar’ın gövde gösterisine dönüşen son haftada gün geçtikçe Carapaz’ın liderliği perçinlenirken Vincenzo Nibali ve Primoz Roglic’in 31 Mayıs Cuma(19. etap) ve 1 Haziran Cumartesi(20. etap) gösterdiği çaba yeterli olmadı. Movistar, önce Nibali ile Roglic’i düşürmek için çalıştı ve bunu başardı. Nibali’nin kendini iyi hissetmemesi nedeniyle fazla atak yapamadığını belirtmesi de 20. etabı Carapaz ile çalışarak bitirmesini ve en azından podyumun 2. basamağını garantiye almasını sağladı.
 
 
Son gün, 21. etapta da zamana karşıda Nibali’den 49 saniye fark yiyen Carapaz son metreleri zaferini kutlayarak geçirecek kadar rahattı. Son günün en kayda değer genel klasman hikayesi ise güne 23 saniye geride başlayan Primoz Roglic’in Mikel Landa’yı 8 saniye farkla geride bırakmayı başarıp podyumun 3. basamağını elde etmesi ve Movistar’ın podyum dublesine engel olmasıydı.
 
 
Giro’da siklamen mayoda puan klasmanını lider tamamlayan isim BORA-hansgrohe’den Pascal Ackermann olurken beyaz mayoda gençler klasmanını Astana’dan Miguel Angel Lopez, mavi mayoda dağların kralı klasmanını da Trek-Segafredo’dan Giulio Ciccone kazandı.
 
Giro’nun 21 etaplık parkunun sonunda Richard Carapaz 90 saat 1 dakika 47 saniyelik performansıyla ilk basamağı alırken ikincilik “Messina Köpekbalığı” Vincenzo Nibali’nin, üçüncülük de Primoz Roglic’in oldu:
 
Genel klasman - Pembe mayo:
1. Richard Carapaz (Movistar) 90:01:47
2. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) +1’05’’
3. Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma) +2’30’’
 
Puan klasmanı - Siklamen mayo:
1. Pascal Ackermann (BORA-hansgrohe) 226 puan
2. Arnaud Demare (Groupama-FDJ) 213 puan
3. Damiano Cima (Nippo-Vini Fantini-Faizane) 104 puan
 
Dağların kralı klasmanı - Mavi mayo:
1. Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) 267 puan
2. Fausto Masnada (Andronio Giocattoli-Sidermec) 115
3. Damiano Caruso (Bahrain-Merida)
 
Gençler klasmanı - Beyaz mayo:
1. Miguel Angel Lopez (Astana) 90:09:13
2. Pavel Sivakov (Team INEOS) +1’30’’
3. Hugh Carthy (EF Education First) +9’10’’
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
İlk olarak Güney Kore’de kullanıma sunulacak olan şarj istasyonları, Hyundai modelleriyle gelen 800V...