World Tour takviminin ilk Grand Tour yarışı olan Giro d’Italia, 1909’da başlayan yolculuğunda tarihte 102. kez sahne alıyor.
11 Mayıs Cumartesi günü Bologna’daki 8 km’lik bireysel zamana karşı ile başlayacak olan Giro d’Italia 2019, 2 Haziran Pazar günü Verona’daki bireysel zamana karşı ile de sona erecek.
 

Toplam uzunluğu 3578.8 km olan 21 etabıyla, Bologna’da, ülkenin kuzeyinde başlayan yarış daha sonra batı sahillerinden devam edecek ve ardından keskin bir dönüşle doğu kıyılarına ulaşup tekrar kuzeyin yolunu tutacak. Kuzey İtalya’nın dağlarını sırasıyla arşınlayacak olan Giro parkuru, Verona’ya ulaştığında şampiyonun belli olup olmayacağı merak konusu. Büyük turların genelinde alışılanın aksine Giro’da son günde etap kazanan isim gösteri sürüşüne çıkmayacak ve belki de 20. etap sonunda dağlar geride kaldığında Verona’daki 17 km’lik bireysel zamana karşı şampiyonu belirleyecek.
 
Genel klasmanda zamana karşı etaplarının büyük etkisi olsa da ilk günkü 8 km, özellikle ilk 12 etaptaki nispeten zorlamayacak parkur da düşünüldüğü zaman pek etkili olmayacak. İlk 12 günde Sadece 9. etaptaki 35 km’lik zamana karşının genel klasman adına belirleyici olması bekleniyor. Ancak 13. etaptaki ilk gerçek zirve finişi ile beraber Giro resmen kabuk değiştirecek ve Alpler ile Dolomitler arasında muhteşem bir genel klasman mücadelesine sahne olacak. 14. etapla beraber beş tırmanışlı günü geride bıraktığımızda genel klasman favorileri biraz daha kendilerini belli edecek.
 
16. etapta ise toplamda 5000 metreyi aşan irtifa kazanımı bacaklara büyük darbe indirecek ve genel klasmancılar Passo Gavia ile Passo del Mortirolo’da gerçek bir dayanıklılık sınavına tabi tutulacaklar. 17 ve 18’de biraz dinlenen peloton, 19. etapta uzun bir tırmanışla finiş yapacak, 20. etapta ise Dolotmitler’deki beş önemli tırmanışla yol etaplarını tamamlayacağız. Burada 17 km’lik zamana karşıda yakalanamayacak kadar farkı açabilen biri olursa son gün biraz formaliteye dönecek ancak Tom Dumoulin ve Primoz Roglic’in olduğu yerde işin 21. etaba ve Verona sokaklara kalması pek de sürpriz olmaz.
 
 
Favoriler:
 
Primoz Roglic(Team Jumbo-Visma): Slovenyalı yıldız, geçtiğimiz hafta Tour de Romendia’de elde ettiği genel klasman şampiyonluğuyla buraya geliyor. Bu yıl bir de UAE Tour ve Tirreno-Adriatico yapan Roglic, katıldığı üç turu da kazanmayı başarmıştı. Roglic, zamana karşı yeteneklerinin yanında tırmanışları da en iyilerden biri olarak aldığı için doğal olarak kısa sürede günümüzün en büyük genel klasmancılarından biri oldu. Giro’yu ilk denemesinde 58. tamamlayan Roglic, bu defa en büyük üç şampiyonluk adayından biri olarak geliyor.
 
Tom Dumoulin(Team Sunweb): 2017’nin şampiyonu Dumoulin, geçtiğimiz yıl Chris Froome engeline takılmış olsa da bu yıl yine birçoklarına göre açık ara en büyük favori. Ancak bunu söylerken Roglic’in form durumunu dikkate almak gerekiyor. Dumoulin, 2017’deki açık favori değil ki bu onun işine gelen bir durum olacak. Üzerindeki baskıyı alabilecek bu durum hem kendisini hem de takımını rahatlatacaktır. 2019’da pek formda gözükmedi, Roglic’in kazandığı iki yarıştan Tirreno’da 4. olurken UAE Tour’da 6. sırayı aldı. Ancak Dumoulin sezon açılışlarını iyi getirmese de üst üste Giro ve Tour podyumu yapabilen bir yetenek olarak bu yıl da kusursuz zamana karşılarına iyi bir tırmanış formu eklerse Verona’daki final podyumunda kürsünün üç basamağından birini ele geçireceği kesin.
 
Simon Yates(Mitchelton-SCOTT): Geçtiğimiz yılın en üzücü sonucunu alan ve 19. etapta bir anda pili biten Simon Yates, en azından podyumda olmayı hak etse de 13 etap boyunca genel klasman lideri olduğu yarışta üç etap galibiyeti ile teselli bulabilmiş ve genel klasmanda oldukça geride kalmıştı. Geçtiğimiz yıl Giro’daki şokun ardından Vuelta’yı alarak teselli bulmuştu. Bu yıl Giro’yu da kazanabilirse takvimdeki son iki Grand Tour’da da ilk sırayı elde etmiş bir isim olarak kariyerini taçlandıracak. Chaves gibi önemli bir genel klasmancıdan süper domestik desteği alacak olan Simon, en önemli ikinci domestiği Jack Haig’in sakatlığından ise etkilenmemeye çalışacak.
 
 
Vincenzo Nibali(Bahrain-Merida): Bu yarışı daha önce 2013 ve 2016’da kazanan Vincenzo Nibali ya da yine üç hafta boyunca sıkça duyacağınız adıyla Messina Köpekbalığı(Lo Squalo), Dumoulin ile birlikte bu yıl yarışan iki “eski şampiyon” unvanlı isimden biri. Zamana karşıda pek iyi performans gösteremeyen Nibali, 2016’da da oldukça formsuz gözükürken son haftadaki epik performansıyla genel klasmanı kazanmayı başarmıştı. Bu yıl yine dikkate alınmıyorken yeni bir şampiyonluk elde edip etmeyeceği merak konusu olsa da üç tane bireysel zamana karşı varken işinin o kadar kolay olmayacağı çok açık.
 
Miguel Angel Lopez(Astana): Superman lakaplı genç yıldız, 2019’a oldukça formda bir giriş yapıp hem Kolombiya Turu’nu hem de Katalonya Turu’nu kazandı. Geçtiğimiz yıl Giro’yu üçüncü tamamlamayı başardı ki Kolombiyalı genç yıldız bunu henüz ilk katılımında gerçekleştirdi. Bu yılın açık ara en iyi genel klasman performansını veren Astana, sezonun en fazla genel klasman kazanan takımı olma çizgisini Grand Tour seviyesine taşıyabilirse Lopez’i en tepede görmemiz sürpriz olmayacak.
 
Mikel Landa-Richard Carapaz(Movistar): Movistar, her yıl olduğu gibi birçok yarışa çift başlı katılmaya devam ediyor. Hatta Valverde sakatlanmasaydı bu yarışta üç liderle gelip yine sıra dışı bir strateji izleyeceklerdi. Takımın ikili veya üçlü liderlik stratejisi yıllardır sonuç vermiş değil. Bu yıl da olacakları merak etmiyor değiliz. Mikel Landa, Giro’daki en iyi derecesini 2015’te genel klasman üçüncüsü olarak alsa da 2017’den beri Giro’da yarışmıyor. Eğer bacakları Carapaz’dan daha iyi olursa Carapaz’un süper domestik desteği ona muhteşem bir Giro zaferi kazandırabilir. Eğer tam tersi olursa Ekvadorlu genç yıldız, Landa’nın desteğini arkasına alıp Giro podyumunun geleceği ışıl ışıl parlayan yıldızı haline gelebilir.
 
Sprinterler:
 
Giro’da bu yıl 2, 3, 5, 8, 10, 11 ve 18. etaplarda toplu sprint finişleri görmemiz şimdiden kesin gibi. Siklamen mayoyu kazanmak için nefes kesecek mücadelede ev sahibi Elia Viviani yine en büyük favori.
 
Elia Viviani(Deceuninck-QuickStep): Siklamen mayonun bir numaralı favorisi, geçtiğimiz yıl dört etap kazanmıştı. 2018 başından bu yana en çok yarış kazanan sprinter olan Viviani, bu yıl üzerinde İtalya ulusal şampiyonluğu mayosu(Il Tricolore) ile yarışıyor.
 
Fernando Gaviria(UAE-Team Emirates): Giro’daki son katılımında 2017’de tıpkı Viviani gibi 4 etap kazanan Gaviria, 2019’a iyi girip şubat sonuna dek üç galibiyet elde etse de sonrasında Giro’ya kadar uzanan bir duraklama dönemine girdi. Giro’daki geçmiş deneyimleri ona bu yıl da bir şeyler kazandırmak için yardımcı olacak.
 
Pascal Ackermann(BORA-hansgrohe): Almanya ulusal şampiyonluğu mayosunu giyen Ackermann’ın buraya gelmesi, Türkiye Turu’nun yıldızı Sam Bennett’a kapıyı kapatmıştı. Ancak Ackermann’ın geçtiğimiz yıldan buraya uzanan formu, ona Grand Tour kapısını açtı. Takımının tercihinin yanlış olmadığını göstermek için burada en az bir etap almak zorunda ki fazlasını alması da asla sürpriz olmaz.
 
 
Caleb Ewan(Lotto Soudal): Türkiye Turu’nun iki etap galibiyetli yıldızı Caleb Ewan, sezon başında UAE Tour’daki galibiyeti sonrası uzun süre durgunlaşsa da ülkemizde iki galibiyet alıp Giro öncesi moralini ve formunu üst düzeye taşıdı. Viviani ve Gaviria’yı yenebilecek yeteneklere sahip olan Caleb Ewan, en iyi haliyle buraya gelmeyi başardıysa en fazla sprint etabı almayı başaran isim bile olsa bizim için sürpriz olmayacak.
 
Arnaud Demare(Groupama-FDJ): Fransızların yıldız sprinteri, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da henüz bir şey kazanabilmiş değil. Ancak katıldığı yarışlarda bir gerçek var ki o da bir şekilde favoriler arasına girip fark ettirmeden etapları kazanabilmesi.
 
11 Mayıs-2 Haziran 2019 tarihlerinde dolu dolu içerikler ve hepsinden önemlisi son pedala kadar sürecek kıran kırana bir genel klasman mücadelesi ile görüşmek üzere!