Giro d’Italia’nın Kudüs’te başlayıp Roma’da sona eren 101. edisyonunda zafer, son zamanların en tartışmalı ismi Chris Froome’un oldu.
Bisikletin üç büyük turundan ilki olan Giro d’Italia, harika etapların ve unutulmaz anların ardından Roma’daki sprint etabıyla son bulurken ilk günden son güne pembe mayoda heyecan hiç kesilmedi. Yakın tarihin en tahmin edilemez turlarından biri olan 101. Giro, son zamanlarda neden Tour de France’tan daha keyifli olarak anıldığını bir kez daha kanıtlamış oldu.
 
Yarış öncesi en büyük tartışma şüphesiz Vuelta’dan sabıkalı olan Chris Froome’un burada yarışıp yarışmama konusuydu. Yasal limitlerin iki katı Salbutamol kullanarak Veulta’yı kazanan, üstüne B numunesi de pozitif çıkan Froome, o günden bu yana her şey normalmiş gibi yarışmaya devam ediyor ve bisiklet dünyası da her geçen gün daha fazla bölünüyor. Burada yarışmasını etik bulanlar, bulmayanlar, Giro’ya kadar ceza alıp öyle yarışmalıydı diyenler veya uzun süre yarışmamalıydı diyenler... Tartışmaların ucu bucağı yoktu ve Froome ilk gün yola çıkıp pedalını çevirdi. Giro sonunda Hinault ağır eleştirilerle Froome’un başarısını hiçe saydı ki Giro değerlendirme yazımızdan sonra ayrı bir yazıyla Hinault ve açıklamaları üzerinden detaylı bir yazı paylaşacağız.
 
Kudüs’te 9.7 km’lik zamana karşı ile başlayan Giro’da ilk gün pembe mayoyu giyen isim geçen yılın şampiyonu Tom Dumoulin olmuştu. Zaman karşıda Chris Froome dışında bizi şaşırtan isim yoktu ki Froome da etap öncesi parkurda antrenman sürüşü yapıp düşerek yarışa tedirgin başlamıştı. Froome ilk günü 37 saniye geride kapatıp Simon Yates, Thibaut Pinot, Carlos Betancur gibi isimlere bile geçilince Giro’nun pek de istediği gibi gitmeyeceği düşünüldü ancak önümüzde yanılabileceğimiz bolca etap vardı.
 
https://image.ibb.co/macSfy/tom.jpg
 
Tel Aviv ve Eilat’ta biten iki etapla beraber Giro’nun İsrail etapları sona erdi. İsrail’deki iki hızlı etabı da sezonun en formda takımı Quick-Step’ten Elia Viviani kazandı. Özellikle üçüncü etapta çölden geçilmesi ve neredeyse izlenecek hiçbir şey olmaması akıllara kazındı. Öyleki tek akılda kalan sahne develer ve yol kenarında göğüslerini açıp canlı yayında ekrana gelen kadın izleyiciydi. Bir de pembe mayo, bonusları toplayan Rohan Dennis’e geçmişti 2. etap sonunda.
 
Giro, kendi topraklarına dönmeden önce bir günlük dinlenme vardı. Giro neden İsrail’de başladı diyecek olursanız cevabı açık: Para. İsrail hükümeti tarafından yaklaşık €12M sponsorluk ücreti ödendi. Her ne kadar önemli bir kısmı İsrail-Sicilya arası transfer için kullanılsa da Chris Froome’un yarışa katılması için ödenen ücreti de “bedavaya getirmek” önemliydi. Bu eleştirel bir nokta değil zira bisiklet, harcanan emekle kazanılan para karşılaştırıldığında en acımasız spor. Organizatörler de, takımlar da her ekstra geliri değerlendirmek zorunda. Kıyaslama yapmanız için; Giro 2019’un İtalya içinde bir şehirden başlaması düşünülüyor ve bu gerçekleşirse ev sahibi şehir sadece €2M ödeyecek.
 
Yarışın İtalya’daki ilk etapları için Sicilya’ya geçildiğinde Rohan Dennis mayosunu korumayı çok da kafaya takmamıştı ki yine de bir Belçika klasiği havasındaki 4. etap sonunda Tim Wellens o etkileyici zaferini elde ederken mayo yine Avustralyalı Dennis’teydi. 5. etapta da benzer bir senaryo izledik ve Enrico Battaglin etabı kazandı. 6. etap ise pembe mayoyu Dumoulin’e tekrar veya diğer gerçek iddialılarına taşıyacak ilk etaptı. Mitchelton-Scott, Giro’ya iki ortak lider Chaves ve Simon Yates ile gelmişti ve ikisinin de ne denli güçlü oldukları ortaya çıkmıştı. Etna’nın lav kalıntıları arasında geçilen siyah-beyaz kartpostalvari etapta Chaves-Yates ikilisi, diğer favorilere 26 saniye fark atmayı başardı. Üstüne Chaves 10, Yates ise 6 saniye bonus alarak bunu taçlandırdılar. Yates etaba giderken Chaves’e bıraktığı 4 saniye bonusun ileride canını sıkabileceği herkesin ortak fikriydi. Günün sonunda pembe mayonun yeni sahibi Simon Yates oldu.
 
https://image.ibb.co/b5Bnfy/ya.jpg
 
 
Genel klasman için gözlerin çevrildiği bir sonraki etap 8. etaptı(1 gün önceki sprint etabını Sam Bennett kazandı) ve Movistar’ın genç yıldızı Richard Carapaz, dünya bisikletinde şu ana kadarki en büyük zaferini elde edip etaba yürüdü. Arkasından ise neredeyse tüm favoriler beraber geldiler. Formolo ve Pinot, 2. ve 3. sırayı alıp bonuslara oynayarak dikkat çektiler. Pembe mayoda ve genel klasman sıralamasında ise pek değişim olmadı. 9. etap, ikonik bölgelerden Gran Sasso d’Italia’da sona erdiğinde Simon Yates, Pinot-Chaves-Pozzovivo üçlüsünün önünde şovunu apıp pembe mayosunu sağlama alırken Chris Froome’a zaman bonusu dahil 1 dakika 17 saniye, Dumoulin’e ise yine bonusla 22 saniye fark attı. Yates, pembe mayoyu sırtına geçirdiği etapta bile bu kadar konuşulmamıştı. Bu etap onun iddiasını güçlendirdiği ve ciddi bir tehdit olduğunu kanıtladığı etaptı.
 
Sonrasında dört etap boyunca genel klasmanı hiç ilgilendirmeyen dört etaba tanıklık edeceğimizi düşünürken Osimo’da sona eren 11. etapta Simon Yates, Dumoulin’e bonusla beraber 6 saniye daha fark attı. Dahası, bir günceki ve takip eden iki gündeki sprint kapılarına da atak yaparak tüm bonusları toplamayı denedi. Çünkü 16. etaptaki zamana karşıda 1.5 dakika kaybetmesi bekleniyordu ve olabildiğince fark yaratmalıydı. Imola’daki efsane piste de uğrayan yarışta iki sprint etabını geride bıraktığımızda, 14. etapta dünyanın en zorlu yokuşu kabul edilen Monte Zoncolan çıkıldı. Burada Yates’in ne yapacağı, Dumoulin ve Froome’un reaksiyonları merak konusuyken korkutucu yokuşa imzasını atan Froome oldu. Froome, Yates’in 6 saniye önünde etaba gitti, Dumoulin ise ikilinin 30 saniye civarı gerisinde kalarak şok yaşadı. Burada pembe mayo Yates’in üzerinde kalırken Froome “ilerledikçe toparlanacağım” açıklamasının hakkını veriyordu. Takım direktörü Nicolas Portal da benzer şekilde son haftaya dikkat çekmişti ki haklı çıkacaktı zaten.
 
 
https://image.ibb.co/fK2FYJ/frrr.jpg
 
Ancak Simon Yates’in Zoncolan sonrası durmaya niyeti yoktu. Bir gün sonra Sappada’da Dumoulin’in 41 saniye, Froome’un ise 1 dakika 32 saniye önünde etap kazandı. Pembe mayo üzerindeyken yaptıklarıyla her ne olursa olsun Giro tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştı şimdiden. 15. etabı tamamlayıp dinlenme gününe girerken Dumoulin’in 2 dakika 11 saniye, Froome’un ise 4 dakika 52 saniye önündeydi. Zamana karşıda 2 dakikaya kadar kayıp lüksünü cebe atmıştı ve o zamana karşı geldiğinde Dumoulin’in 56 saniye, Froome’un da 3 dakika 50 saniye önünde çıkmayı başardı.
 
17. etapta sprintle dinlenen genel klasmancılar, 18. etapta yeniden mücadele halindeydiler ama etabın büyük kısmını dinlenerek geçirip sahneyi kaçış grubuna bıraktılar. Genel klasman mücadelesi ise arkada devam etti ve Dumoulin-Froome ikilisi, Yates’in 28 saniye önünde yer aldılar. Gün sonunda Yates genel klasmanda hala Dumoulin’in 28 saniye önünde liderdi. Froome ise 3.22 ile takipteydi.
 
Ve Giro d’Italia 2018’in kaderi, 19. etapta baştan sona değişti.
Turun en yüksek noktası olan Cima Coppi, bu yıl Finestre’nin tepesindeydi ve Finestre’deki sabit eğimli yokuş tam da Dumoulin ve Froome gibi zamana karşıcıların sabit tempoyla fark yaratmalarına uygundu. Giro başından bu yana tüm planını bu etaba göre yapan, etap ortasındaki Finestre’nin ardından Sestriere ve Bardonecchia yokuşlarını da adım adım planlayan Team Sky, Finestre’nin ortasında tempoyu vurup Chris Froome’u atak için hazırladığında tarihin en epik ataklarından ve etaplarından birini izleyeceğimizden habersizdik. 80 km kala atağını yapan Froome, öndeki kaçışçıları bir bir yakalayıp bir daha kimseyi kendisine yaklaştırmadı. Dumoulin de gittikçe açılan farka engel olamadı ve start öncesi yaklaşık 3 dakika geride olan Froome pembe mayoya uzandı. Landis'in 2006'da Tour de France'ı kazanma yolunda aldığı efsane etabı hatırlatan Froome'un sonunda aynı kaderi paylaşıp paylaşmayacağı bilinmiyor elbette. Davası çözülene dek veya aksi ispatlanmadığı sürece bu etap, 100 yılı aşan bisiklet tarihinin açık ara en unutulmaz etapları arasına adını yazdırdı. Kazananı sevin veya sevmeyin, temiz olduğuna inanın veya inanmayın, böyle bir etabı ve atağı başından itibaren ekran başında canlı canlı izlediyseniz şanslısınız. Tartışmalar mahkeme ve kurullar düzeyinde tamamlanana dek ''Giro 2018'in 19. etabını canlı izledim'' cümlesinin keyfini çıkarmak lazım. Böyle bir etaba ve performansa tarih boyunca çok az rastlayabiliriz. Froome etap sonunda ''Hayatımda ilk kez 80 km atak yaptım'' açıklaması yaptı. Finestre'nin tepesinde Froome dışında kimse beslenme desteği almadı. Sky her metreyi adım adım çalışıp tartışmalara ve ''Temizler mi?'' sorularına imkan bırakmadan ders niteliğinde efsanevi bir etap izletti. 
 
https://image.ibb.co/jhyB7d/ss.jpg
 
Peki 19. etabı unutulmaz kılan tek şey Froome’un atağı mıydı?
Her gün bambaşka dramalara ve olaylı etaplara sahne olan, en beklenmedik anlarda bile sprint atan pembe mayoyu bize gösteren Giro, bir pembe mayo sahibinin göz göre göre çöküşünü de izletti. Simon Yates, Froome’un atağından da önce düşmeye başladığında toparlayıp toparlayamayacağı konuşuluyordu ancak tepesine kabus gibi çöken Finestre-Sestriere-Bardonecchia üçlüsü, liderliği değil genel klasmanın ilk 10’unu bile elinden aldı. Yates günü 38 dakika 51 saniye geride tamamladı ve onu geçebileceği hiç düşünülmeyen isimlerin bile arkasında kaldı.
 
Hikayesi, sürprizi, heyecanı bol olan Giro’da 19. etapta bir de podyum kovalayan Pozzovivo’nun çöküşünü izledik. Dumoulin-Pinot grubu, Froome’un arkasndan 3 dakika civarında gelirken podyuma oynayan Pozzovivo, günü 8 dakika 29 saniyelik farkla kapattı. Pinot gibi bir rakibinden 5 dakikadan fazla yiyen Pozzovivo için Giro kabusla bitiyordu. 19. etap sonunda Froome, 40 saniyeyle liderliğe yükselirken Pinot da Dumoulin’in ardından kürsüye ulaşabilmişti.
 
 
https://image.ibb.co/j0UJnd/fr2.jpg
 
Ancak Giro’daysanız son gün çizgiyi geçene kadar hiçbir şey belli değildir.
En tahmin edilemez yarışın son yokuş etabı olan ve Cervinia’da biten 20. etabı da kalp kırıcı olaylar izlettirmeden sonuçlanmazdı elbette. Son gün podyuma kendini atmaya hazırlanan Pinot, çok ciddi sağlık problemleri yaşayıp tıpkı Simon Yates’in bir gün önceki çöküşündeki gibi resmen durmak zorunda kaldı. Etabı, arkadaşlarının büyük desteği ile tamamlayabilse de son gün Giro’yu tamamlayabilecek hali bile kalmamıştı. Pazar günü Roma’daki final öncesi cumartesi gecesi hastaneye kaldırıldı. Etabı ise Mikel Nieve kazandı ve bir gün önce yıkılan Mitchelton-Scott’a adeta son bir moral aşıladı. Öyle veya böyle, ne kadar üzülseler de Giro’da 5 etap alan, pembe mayo giyen, pembe mayoyla da etaplar alan bir takım olarak dönüyorlardı. Bazen kazanamasanız da kazanmış kadar öne çıkarsınız bisiklette. Mithcelton-Scott, tüm olumsuzluklara rağmen belki de bunu en hak ederek yaşayan takım oldu.
 
Pinot ile tekrar değişen podyumda son anda Miguel Angel Lopez üçüncü basamağı elde etti ve Astana, belki de hiç ummadığı bir anda genel klasmanı en büyük iki favorinin yanında podyumda tamamladı. 21. etap ise klasik bir sprint mücadelesine sahne olacaktı ki Roma’da 10 tur atılacak 11.5 km’lik parkurun ilk üç turunda peloton yarışmayıp çok düşük tempoyla ilerlemeyi seçti. Bunun sebebi de parkuru güvenli bulmamalarıydı. Yarış yönetimi de ilk üç turun derecesini geçerli sayıp kalan 7 turu nötralize ettiğini açıklayınca sprint mücadelesi başlayı ve Vivani’nin sprintleriyle başlayan Giro, Sam Bennett’ın final sprinti ve etap zaferi ile sona erdi.
 
Genel klasman Froome, Dumoulin, Lopez üçlüsünden oluşurken arkasında bıraktığı hikayeler ve yeni kazandırdığı yıldızlar ve yıldız adaylarıyla unutulmaz bir Giro daha geride kaldı.
 
Grand Tour sahnesine ve bisiklet dünyasına Richard Carapaz, Sam Oomen, Jack Haig gibi birçok patlamaya hazır bombanın armağan edildiği yarış, yaşattığı dramalar ve acı sürprizlerle yıla şimdiden damgasını vurdu.
 
Giro sonunda klasmanlar ve liderleri ise şu şekilde:
 
Genel Klasman, Pembe Mayo: Chris Froome (Team Sky)
Puan(Sprint) Klasmanı, Siklamen Mayo: Elia Viviani (Quick-Step Floors)
Gençler Klasmanı, Beyaz Mayo: Miguel Angel Lopez (Astana Pro Team)
Dağların Kralı(Tırmanış) Klasmanı, Mavi Mayo: Chris Froome (Team Sky)
 
Fırat Selçuk (https://twitter.com/frtslck)
FrontSet (https://twitter.com/frontset)
 
https://image.ibb.co/iBx4Sd/fro.jpg
 
https://image.ibb.co/ckDYLy/siklamen.jpg
 
https://image.ibb.co/n2ff0y/lopez.jpg
 
https://image.ibb.co/jLh4Sd/mavi.jpg