#
#
FUTBOL KÜLTÜRÜ
Dünya futbol tarihinin en önemli figürlerinden birisi olan İtalyan kaleci Buffon, The Guardian’dan Nicky Bandini ile bir röportaj gerçekleştirdi.
22/03/2021 - 18:19
Buffon ile emeklilikten konuşmak biraz zor oldu. 2017’de, Buffon bana sezon sonunda eldivenlerini asmaya karar verdiğini söyledi. Futbolsuz bir yaşam beklentisinin bir dönem kendisine verdiği korkuyu hatırlatarak, artık neredeyse bu korkudan bir eser kalmadığını söyledi.
 
Bir yıl sonra, Paris’teydik ve O’nun PSG’ne sürpriz transferini konuşuyorduk. Ne diyebilirdi ki? Bir macera şansı daha, yeni bir kültürü deneyimlemek, Neymar ve Mbappe ile birlikte oynamak, son bir muhteşem bölüm yazmak.
 
Bugün, 43 yaşında Buffon; “Bak, kafamda gerçekten son bir “dur” işareti, maksimum bir limit var, bu da 2023 Haziran” diye ısrar ediyor. “Bu maksimum, gerçekten maksimum. Ayrıca dört ay içerisinde de oynamayı bırakabilirim”
 
İtalyan efsanesinin Juventus ile olan kontratı bu yaz sonunda sona eriyor. Uzatılmaması sürpriz olmayacak. İtalya, geçen ilkbahar coronavirüs salgınının vurduğu ilk Avrupa ülkesiydi. Kısa süre içerisinde bütün ülke tam kapanma yaşamak zorunda kaldı. Kapanmanın ilk ayının kendisi için oldukça iyi olduğunu itiraf eden Buffon, “İlk başta, salgın kendime adamam için zamanım oldu. Bu hayatım boyunca başıma gelmemiş bir şeydi. Bütün gün eşim ve çocuklarım ile zaman geçirdim. Kendimi hobilerime, okumalarıma ve aileme adayabildim. Bu, sahip olacağımı hiç düşünmediğim güzel zamanlardı. Daha sonra, tabii ki zaman ilerledikçe ağır gelmeye başladı. Başka insanların gün geçtikçe neler yaşadığını düşünüyorsunuz. Para, her şeyi iyileştiremez”
 
Buffon, 20’li yaşlarının ortasında depresyon ile yaşadığı problemleri hayranlık uyandıran bir açıklıkla dile getirdi; “Zenginlik ve ödüller kolay bir şekilde gelir ama ruhun “kara deliği” olarak tanımlanan şeyi dolduramadığı bir zamandı” Plansız gerçekleşen bir sanat galerisi ziyareti, kendi dünyası dışındaki dünyalara gözünü açma konusunda yardımcı oldu.
 
“Yaptıklarınızdan, yapıyor olduklarınızdan, olduğunuz şeyden dolayı mutlu bir insan olduğunuzu içinizde hissetmek… Bir kitap okuduğumda ya da bir film izlediğimde, ondan bir şeyler almak beni mutlu ediyor. Eğer yeni bir şeyler öğrenir, bir bakış açısı elde edersem bu kendimi iyi hissettiriyor.”
 
“Evde eşim ve çocuklarım ile birlikteyken başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayan biriyim. Her şey hakkında konuşuyoruz ve yeni bilgiler almaya, yeni meraklara ayıracak zamanım var. Büyümeye devam eden bir adam gibi hissediyorum. İyiye mi yoksa daha mı kötüye gittiğimi bilmiyorum. Umarım iyiyedir!”
 
Evdeki yaşam eğer bu kadar zenginleştirici ise Buffon neden futbolu arkasında bırakma konusunda bu kadar zorlanıyor? Yirmi altı yıldır profesyonel olarak oynuyor. Öyle ki, bu, Parma’dan eski takım arkadaşı Enrico’nun oğlu Federico Chiesa ile birlikte oynayacak kadar uzun bir süre.
 
En basit cevap, Buffon’un halen sunacak bir şeyleri olması. “Benim yaşıma geldiğinizde, düşüşün birdenbire, aniden geleceğine inanıyorlar. Fakat buna inanmıyorum, ne hissettiğimi biliyorum. Hislerim, ani bir çöküşün olmayacağını söylüyor.”
 
“Kadere fazlasıyla inanan bir insanım. Juventus bana geri dönme şansı verdiğinde, ‘asla bilemezsin! Belki bir nedeni vardır, oraya dönmem gereken bir şey vardır’ diye düşündüm. Yazılacak son bir büyük hikaye. Bunun sahip olduğumuz ego ile ilgili olduğunu da itiraf etmeliyim“
 
“Dürüst olmak gerekirse, bir maçta işleri berbat ettiğimde bu beni çok rahatsız ediyor. Perişan olmuş hissediyorum.”
 
43 yaşındaki file bekçisinin futboldaki son büyük amacı, FIFA Kulüpler Dünya Kupası (FIFA Club World Cup)’ta oynamak. Avrupa takımlarının bu turnuvaya katılması için de Şampiyonlar Ligi’ni kazanması gerekiyor.
 
Bu, O’nu oldukça heyecanlandıran bir macera. Tecrübeli file bekçisi, ulaştıktan sonra elde ettiği başarılarında bir kopukluk olduğunu daha önce itiraf etmişti. Buffon, 2006’da İtalya milli takımı ile Dünya Kupası’nı kazanmasının ülkeyi nasıl bir araya getirdiğini görmekten mutluydu. Bu başarıda şu an Juventus’taki hocası olan Andrea Pirlo da vardı ve bu ikili 15’li yaşlarından beri ülkelerini birlikte temsil ettiler.
 
“Pirlo ile olan dostluğumuz çok eskilere dayanıyor. Pratikte, ben, Pirlo ve Gattuso birbirimizi 1993’ten beri tanıyoruz. Dünya Kupası gibi bir başarıyı kazanma yolculuğu paylaşma şansı ve yeteneğiniz olduğunuzda, bunun ilişkimizi mühürlediğine inanıyorum. Bir arkadaşlığı Dünya Kupası başarısı üzerinden yargılayamazsın ama bu bir bağ kurdu. Bu bize asla kırılamayacak olan bir anlayış verdi.” Pirlo’nun oyuncu olarak daha sonra Juventus’a katıldığında, O’nun antrenmanını izleyen Buffon durumu şöyle açıklıyor; “Onu izleyince Tanrı’nın varlığına inandım!”
 
Eski arkadaşına yeni terimler ile hitap etme konusunda, “Yaptığım ilk şey buydu. Başka insanların önünde O her zaman “Mister” olacaktır. Bu bir rol, saygı ve zeka meselesi. Burada olduğumuz sürece ikimizin de rolleri var. Buradan ayrıldığımız ya da dışarıda olduğumuz zaman tekrar Andrea ve Gigi olabiliriz”
 
Kırk üç yaşında kaleci, aralarındaki geçmişten dolayı menajer-oyuncu ilişkilerinin kolay olduğunu, birbirlerinin amaçlarına ortak bir güven duyulduğunu belirtiyor.
 
Göz alıcı bir kariyerin ardından zamanda geriye gidip kendisine bir şey söylemek isteyip istemediği sorulduğu zaman; “Evet, kendime tavsiyede bulunabileceğim birkaç şey var; nasıl olduğumu ve şimdiki durumumu biliyorum. Kendi deneyimlerime ihtiyacım var. Ortalığı biraz karıştırmam gerekiyor. Eğer bir insan gerçekten işleri berbat etmez ve bunun bedelini ödemezse asla anlamaz
 
“Hayatta bazı şeyleri yanlış anlamak önemlidir. Hatalarınızın bedelini ödemek ise çok daha önemlidir. Utanma duygusu büyümenin kritik bir parçasıdır. Kendinizi kötü hissetmenizi, düşünmenizi, bir durumun nüanslarına bakmanızı sağlıyor.”
 
“Yaşla birlikte, birçok hatayı perspektifte tutmak kolaylaşır. Yine de futbol sahasındaki hataları sindirmek daha da zor. Dürüst olmak gerekirse, bir maçta işleri berbat ettiğim zaman kendimi çok kötü, perişan bir şekilde hissediyorum. Kendimden maksimumu beklemeye alışırım. O yüzden böyle yapmazsam büyük bir utanç hissederim.”
 
“Açıkçası, bu kadar uzun süre oynayacağımı hiç hayal etmemiştim ama bence bunlar çok güzel hikayeler!”
Kaynak: Guardian,
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Apple tarafından Türkiye’de satılan inanılmaz uçuk fiyatlı bazı ürünler bulunuyor....