#
#
Paraguay karşısında önemli bir sınav veren Türkiye 20 Yaş Altı Milli Takımı'nın ideale yakın kadrosu zayıf yönlerine karşın kötü oynamasa da tehlikeli pozisyon yaratmaktaki eksikliği hızlıca çözmeli. Tek eksik biraz daha cesaret.
15/06/2013 - 10:13
Dünya Kupası öncesi hazırlık maçında Paraguay'la oynamak,  Kolombiya karşısında Türkiye'nin neler yapabileceğini tahayyül edebilmek için önemliydi. Turnuvadaki maçlarda sahada olması beklenen muhtemel 11, karşılaşmaya oldukça hızlı ve iyi başladı. Ancak ikinci yarıdaki değişiklikler bu güzel oyunu etkiledi.
 
İdeal kadro iyi iş yaptı
Mücadelenin başlarında genelde sağ kanattan Taşkın ile çizgiye inmek isteyen Milli Takım'da, sağ savunmacı Fatih'in kanat bindirmelerinde çekingen olması hücumların gelişmesine engel oldu. Aynı şekilde sol kanattan da Kerim Frei ile yapılan bindirmeler, sol savunmacı İlkay'ın hücuma katkıda çekingen davranmasıyla zayıf kaldı. Fatih ilk bindirmesini 12. dakikada yaparken, 23. dakikadaki bindirmesini ise aynı güzellikte sonuçlandıramadı. Vurmayı denemektense dikine gitmesi atağı daha tehlikeli hale getirebilirdi. Maça sol kanatta başlayan Kerim'in, ilk yarıda bireysel becerileriyle çizgiye inişleri dışında ceza sahasında tehlike yaratamadı ay yıldızlı gençler. Oyunu kanatlara açmada bir sorun olmasa da kanatlarda kurulacak üçgenler ve çizgiye inerek tehlike yaratmak suretiyle ceza sahasına orta yapmak konusunda sıkıntı yaşandı ilk 45 dakikada. Ayrıca belki de refleks olarak Premier Lig tecrübeli hücumların Kerim neredeyse sürekli o kanattan devam etmesi de Taşkın'ı oyundan düşürdü. 
 
Takımın orta üçlüsü Alpaslan Öztürk,  Hakan Çalhanoğlu ve Salih Uçan hücum yönünde çok kuvvetliler. Salih serinkanlı oyunu ve ince dokunuşlarıyla rakiplerini çok kolay ekarte edebiliyor. Hakan Çalhanoğlu ilk yarı boyunca takımda ataklarının yönünü belirleyen ve değiştiren oyuncuydu, bunu da çok iyi yaptı. Alpaslan güçlü fiziği ve savunmacı orta saha olarak pozisyon alışlarıyla güven verdi. 
 
Yedekler çok iyi bir sınav veremedi
İkinci yarıya, ilk 45 dakikada defansın arasında kaybolup pozisyon bulamayan Artun, oyundan düşen Taşkın ve Alpaslan'ın oyun dışına alınıp Cenk,  İbrahim ve Okay ile başlamak takımdaki oyuncuları görmek için için yapılmış bir hamleydi şüphesiz. İbrahim ileri uca hareket katsa da, Okay savunmacı orta saha olarak tek ve ortada oynamaya alışmadığı için oynayamadı. Çoğunlukla sol iç gibi oynayarak içe kaydı ve yerini kaybetti. Bu da orta sahada bir boşluk yarattı. Yine ikinci yarı oyuna giren Halil sol kanatta hareketliydi. İlkay'ın ilk yarıdaki çekingenliğini de atmış olması buna katkı verdi. Cumali ise orta sahanın ortasının oyuncusu değil henüz. İkinci yarı gol yendikten sonra oyuna Sinan Bakış'ın girmesiyle 4-4-2'ye dönülünce Okay ve Cumali ikilisi etkisiz kaldı. Halil'in oyuna girmesiyle de hücumda genelde sol kanadın tercih edilmesi sağ kanattaki Cenk'i etkisiz kıldı. 
 
Defans problemli
Savunmaya gelirsek, muhtemelen Sadık ve Ethem ile başlamayacak çift stoperde Feyyaz Uçar. En azından başlamamalı. İyi bir ders aldık derken bunu kastettiğini düşünüyorum. İki stoper de henüz geriden oyun kurmak konusunda yetersiz kalıyor. Esasen hücuma daha yakın oynaması gereken Hakan Çalhanoğlu sürekli stopere kadar gelip top almak zorunda kaldı. Bu da onu yordu ve ikinci yarı oyundan düşürdü. Ahmet Çalık ve Hakan Çinemre gruptaki ilk maçta sahada olmalı. Kaleci Aykut yediği golde hatasızdı. Cecilio çok iyi bir vuruş yaptı. 
 
Güney Amerika'nın ikincisi olarak gelen Paraguay ilk yarıda çok fazla hücum geliştirmedi. Kenarda teknik direktör Victor Genes'in çok sefer, tek oyna manasında 'solo' diye seslenmelerine oyuncuları heyecanlarından olsa gerek olumlu cevap veremedi. Ancak ikinci yarıya heyecanını geri plana atan ve hücum presle başlayan takım silkindi. Genes'in ikinci yarıda yaptığı değişikler sonrası takım 4-4-1-1 düzenine geçince oyunu ortadan delerek sonuç alabildi. Claudio Correa ve Cecilio Dominguez etkili oyunlarıyla sonucu getirdi. Cecilio'nun ceza sahasına yakın yerde aldığı topu 2-3 kişiyi kovalayarak önünü açması ve güzel vuruşu da golü getirdi. 
 
Genel olarak iyi bir prova oldu. Savunmacı beklerin daha cesur davranıp hücumlara destek vermesi gerekli. Ancak onların açığını kapatma konusunda da Alpaslan tek başına kalabilir. Bu nedenle Salih ve Hakan'ın da biraz daha fazla savunma yapması gerek. Hakan bazen fazla yan top yapabiliyor. Kerim ise topla gereğinden çok oynayabiliyor. Alpaslan geriden oyun kurmada ağır kalabiliyor. Özellikle onun oyun kuracağı zamanlarda daha hızlı oynaması için ona hızlıca pas opsiyonları yaratmak gerek. Ayrıca kesinlikle de oyunun yönünü çok daha hızlı değiştirmek lazım. Eksikleri kısa sürede değiştirmek kolay olmaz ama iyi yaptığımız şeyleri geliştirmek de fazla zaman alacak şeyler değil.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Teknoloji devi Apple, çok ama çok yakında Apple Music HiFi servisini tanıtacak. İşte bu servis için...