#
#
STYLE
Nike, devrim niteliğindeki yeni kramponu Magista'yı bugün Barselona'da düzenlediği lansman ile gün ışığına çıkardı.
06/03/2014 - 14:43
Yeni siluetiyle öne çıkan Magista kramponlar, benzersiz uyum, dokunuş ve kontrol için Nike Flyknit teknolojisiyle üretildi. Nike’ın performans ayakkabılarında devrim yaratan yeniliklerinin gücünü arkasına alarak tasarladığı yeni Magista, kramponların görünüşünü ve ayakta verdiği hissi yeniden tanımlıyor.
 
Dünyada birçok başarılı oyuncu tarafından giyilecek olan Magista’yı Türk oyunculardan Arda Turan temsil ediyor. Turan, Flyknit teknolojisi ile tasarlanan bu özel krampon ile sahalarda fırtınalar estirecek.
 
Daha iyi uyum, dokunuş ve tutuş için yaratılan Magista kramponlar, yaratıcı oyun kurucular için tasarlandı. Nike’ın Flyknit teknolojisi futbola özel olarak uyarlanarak, topu daha iyi hissedebilmek ve kontrol edebilmek için ayağı topa daha fazla yaklaştırıyor.
 
Nike’ın CEO ve Başkanı Mark Parker, “Nike olarak amacımız her zaman sporcuların performansla ilgili özel taleplerini karşılamak ve onların kendine özgü becerilerini pekiştirmek. Magista, tasarım ve yenilikteki dönüşümsel mirası alıp zirveye ulaştırıyor“ dedi.
 
Nike’ın Spor Araştırma Laboratuvarı’ndaki dört yıllık bir Ar-Ge süreci ve Barselona’lı Andrés İniesta ve Alman forvet Mario Gotze gibi dünyanın hücum yapan en iyi oyun kurucularının geribildirimlerinin ürünü olan Magista, alan bulmanın altın değerinde olduğu bir oyunda ezici yaratıcılık sağlamak için tasarlandı. 
 
Performans Spor Ayakkabıları Başkan Yardımcısı Phil McCartney’e göre,
 
“Magista’yla, oyuncular için vücudunun bir uzantısıymış hissi veren bir krampon tasarladık. Bu sadece ayağınıza geçirdiğiniz bir krampon değil, ayağınızla birlikte çalışan bir krampon. Futbolcular engelleri ortadan kaldırarak potansiyellerini ve yaratıcılıklarını özgürce kullanabiliyor.”    

Flyknit teknolojisi, adeta ikinci bir deri, çorap hissi yaratarak benzersiz his, uyum ve kontrol sunmanın yanı sıra kuvvet ve desteğin doğrudan krampona iletilmesini sağlıyor. Ayrıca, Dynamic Fit (dinamik oturuş) özelliğiyle tasarlanan Magista kramponlarıdaki yüksek bilek; hem ayağı tam olarak sabitliyor hem de vücudun hareketlerinin top ve zeminle etkileşimini artırıyor.
 
“Magista’nın bileğin orta kısmına kadar gelen Dynamic Fit ağzı sadece görsel açıdan etkileyici bir yenilik olarak değil, oyuncunun topu daha iyi hissetmesi ve dokunuşunu arttırmak amacıyla tasarlandı” diyen Phil McCartney, “Bileğin ortasına kadar gelen ağız bölümü, ayak, bilek ve alt bacağın tek bir birim olarak çalışmasına olanak vererek doğal hareketlerini ön plana çıkarıyor” diye ekledi. 
 
Durdurulamayan Oyun Kuruculuk İçin Yaratıldı
Magista, sürekli hareket halinde olan, hücum eden ve oyuna yön veren oyuncular için tasarlandı. Hem zihinsel hem de fiziksel açıdan hiç olmadığı kadar hızlı hale gelen maçlarda, alan bulmak altın değerinde olduğu için yüksek hız şart. Magista giyen oyuncuların sahada sürekli fırsat yaratırken, önüne konsantre olması ve kimsenin görmediği pasları görmesi gerekiyor. Magista kramponları, futbolcuların potansiyelini doruğa ulaştırması ve oyunun kaderini değiştirebilecek saliseye odaklanması için onları özgür kılıyor.
 
Andres Iniesta’ya göre, “Kramponun oturuşu başka hiçbir şeye benzemiyor. Giydiğimde ayağımda varmış gibi değil. İçimden geldiği gibi ve daha büyük bir özgüvenle hareket etmemi sağlıyor.” 
 

 
Nike Flyknit Teknolojisi
İlk defa Nike’ın koşu ayakkabılarında ve en son KOBE 9 Elite basketbol ayakkabılarında kullanılan Nike Flyknit teknolojisi, ayakkabıların üst kısmı için özel ipliklerden dokunan tasarımıyla geleneksel ayakkabı üretim süreçlerine meydan okuyor.
 
“Flyknit, uyum konusunda devrim yaratan ayakkabılar tasarlamamızı sağlayan bir teknoloji. Bu sayede, ayağa adeta çorap geçirilmiş hissi yaratıyoruz” diyen McCartney, “Flyknit’in potansiyelini kullanıp futbola özel olarak uyarlıyoruz. Nike Flyknit teknolojisinin ikinci deri özelliği ayağı topa daha da yaklaştırarak olağanüstü doğal bir uyum sağlıyor”

diye ekledi.
 
Nike’ın özel kalıbı ve Flyknit yapısının kullanıldığı Magista ayağın kemer, topuk ve ön kısımlarına sıkıca oturuyor. Dynamic Fit teknolojisinin kullanıldığı yüksek bilekle daha da pekişen bu uyum sayesinde ayak kramponun içinde sabitleniyor.
 
“İlk prototiplerimizi test ederken Flyknit ve Dynamic Fit özelliklerini bir arada kullanmamız gerektiği iyice netleşti. Yeni bir deneyimdi bu” dedi McCartney. “Tıpkı bir eldiven giymek gibi. Eldivenler bilekte başlar, elin ortasında değil. Vücudun doğal hareketini bozmamak için bu geçişe ihtiyaç var.” 
 
Ağız kısmı için mükemmel yüksekliği bulmak için işe koyulan Nike’ın tasarım ekibi, oyuncuların yorumlarından yararlanarak dinamik hareket özelliği olan bilek kısmının hem ayağı daha iyi sabitlediğini hem de oyunculara daha fazla özgüven kazandırdığını gördü. 
 
Çok yönlü hareket kabiliyeti için ek destek ve sabitleme özelliği sağlamak amacıyla tasarımcılar Brio kablolarını da ekledi. Bu kablolar, tek parçadan oluşan üst kısma doğrudan dokunarak bağcık deliklerini dış tabana sabitliyor. Böylece, tıpkı bir asma köprüdeki gibi mukavemet sağlanıyor.
 
Daha İyi Kontrol İçin Yaratıldı
Tutarlı temas ve daha iyi kontrol için Magista kramponlarının üst kısmı 3 boyutlu dokuma özelliği taşıyor. Magista giyen oyuncuların topu hatasız bir şekilde sürebilmesi ve şut çekebilmesi için topta sürtünme yaratacak daha agresif bir dokuya ihtiyacı var. 
 
“Daha önceki doku yapılarında bu sürtünmeyi sağlamak için kramponun üst kısmına katmanlar eklemek gerekiyordu. Bu ek katmanlar da ayağı toptan uzaklaştırıyordu. Nike’ın Flyknit teknolojisi sayesinde bu dokuyu doğrudan krampona örebiliyoruz” dedi McCartney. “3 boyutlu dokuma yapısı hem Nike hem de futbol için yeni bir olgu. Bu 3 boyutlu deseni doğru oturtmak için tasarımı yüzlerce kez gözden geçirdik. Bütün bu çalışmalar, minimal bir paketle topun harika bir şekilde hissedilmesini sağlıyor.”
 
Ayağı su ve soğuktan korumak için Nike’ın tasarım ekibi Flyknit teknolojisi üzerine işlenmek üzere özel bir NIKESKIN uygulaması geliştirdi. Derinin kalınlığı 0.1 milimetreden, yani kağıttan daha ince. Bu ince tabaka dokunun üzerinde ayağı korumak amacıyla suyun girişini engelliyor.
 
Daha İyi Çekiş İçin Yaratıldı 
Magista giyen oyuncular topu kontrol ederken durur, hızını azaltır ve farklı farklı yönlere gider. Bu gibi oyuncular için Nike, konik çiviler kullanarak 360 derecelik döner tutuş özelliği ekledi. Ayrıca, tutuşu daha da arttırmak için Pebax® naylon taban kullandı.
 
Sıkıştırılmış naylon kullanılarak hem destek sağlayan hem de inanılmaz hafif olan çok duyarlı bir taban yaratıldı. Pebax’la birleştiğinde, ayağın hareketiyle birlikte esneyebilen ve daha fazla hareket kabiliyeti sağlayan bir yapı ortaya çıkıyor. Böylece, mekanik esnemenin, yani kramponun hep aynı noktadan esnemesinin önüne geçilmiş oluyor.
 
Naylon, baş parmağa kadar uzanarak oyuncuların patlayıcı hıza ulaşmaları için şasi görevi görüyor. Bu özellik, oyuncuların önce ayağını zeminde sabitleyip daha sonra sıçramalarına olanak sağlıyor. Nike, ağırlık merkezini iyileştirmek ve tutuşu arttırmak amacıyla oyuncuyu zemine daha da yaklaştırmak için iç tabandaki plakayı çıkarttı. Son olarak, Magista’ya özgü tamamen koni şeklindeki çivi yapısı 360 derecelik dönüş olanağı sağlıyor.
 
29 Nisan’dan itibaren Nike.com adresinden Magista kramponları için ön sipariş verebilirsiniz. Kramponlar 22 Mayıs’ta satışa çıkacak. 
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Geçtiğimiz ay resmi olarak tanıtımı yapılan Samsung Smart Keyboard Trio 500 için beklediğimiz...