Sezonun ikinci anıtsal klasiği, “Flandre’nin en güzeli” olarak anılan ve yapıldığı toprakların spordaki en büyük günü olan Ronde van Vlaanderen geride kalırken sürpriz bir şampiyon çıktı.
Flandre topraklarındaki 270 km’lik güç ve dayanıklılık gösterisinde bu yıl beklenenlerin dışında bir şampiyon çıkarak herkesi şaşırttı. EF Education First’ün İtalyan genç yıldızı Alberto Bettiol, çizgiden ilk sırada geçerek adını tarihe yazdırdı.
 

 
İlk metresinden itibaren canlı yayınlanan Ronde’de ilk 110 kilometre nispeten sakin geçti. İlk 60 km’de kaçış grubu 8 buçuk dakikaya yükselttiği farkla yoluna devam ederken fark zamanla erimeye başladı. Yarışta ilk ciddi olay kaçış grubunun son 157 km’ye geldiği anlarda yaşandı ve o sırada 6 dakika kadar geride olan pelotondaki kazada geçen yıl burada Quick-Step ile şampiyonluğa ulaşan ve bu yıl Direct Energie adına yarışan Niki Terpstra yerde kaldı. Bir süre hareketsiz yatan Terpstra, daha sonra vücudunu hareket ettirdi ve korkulan olmadı. Kazadan birkaç saat sonra takım, yarışı bırakan Terpstra’nın Paris-Roubaix 2019’da da yarışamayacağını açıkladı.
 
 
Sonrasında sıra ikonik yokuşlara gelirken önce Oude Kwaremont ilk kez geçildi ve daha önce üç kez Ronde kazanan Tom Boonen, seyirciler arasında kameralara yansıdı. Son 115’e gelindiğinde kaçış grubunun farkı 4 dakikaya kadar çekilirken 100 km kala fark sadece 1 dakika 28 saniyeydi. Her yıl olduğu gibi son 100 km’ye kadar başka, son 100 km’den sonra ise bambaşka bir yarış yapıldı. 72 km kalad önde Matej Mohoric(Bahrain-Merida) tarihi bir kaçış denemek istese ve Tim Wellens(Lotto-Soudal) ve Luke Rowe(Team Sky) arkadan tempo yapıp kendisinin kaçmasına izin vermediler.
 
 
Bu sırada yarışın resmi hesabı, Movistar’dan Nelson Oliveira’nın güvenlik prosedürüne uymadığı için yarış dışı bırakıldığını açıkladı. Hemen ardından ise son 60 km’de ön lastiği patlayan Mathieu van der Poel(Corendon-Circus), kaldırıma çıkıp hem ayaklarını hem de ellerini bıraktı ve aniden yere kapaklandı. Omzunu tutarak izleyenleri korkutsa da kalkıp yarışa devam etti, pelotonu yakaladı ve birçok kez atak deneyip tempo yaparak beklenmedik kazaya rağmen savaşını sürdürdü.
 
 
Son 34 km’de önde Sep Vanmarcke(EF Education First), Dylan van Baarle(Team Sky) ve gün boyu önde tempo yapıp takımı adına harika çalışan, gücü bitmek tükenmek bilmeyen Kasper Asgreen(Deceuninck-QuickStep) üçlüsü uzun süre 15-30 saniye aralığında bir farkla ilerledi. 29 km kala van der Poel yine atak denese de Kruisberg’i aynı üçlü önde bitirmeyi başardı. Bu sırada öndeki üçlüden Sep Vanmarcke yavaş yavaş geriye geldi ve takım arkadaşı Bettiol ile buluştu. Bob Jungels(Deceuninck-QuickStep) de atak denese de diğer isimler kaçmasına izin vermedi ve o sırada takım arkadaşı, yarışın en büyük favorisi Zdenek Stybar ön gruptan koparak galibiyet şansını kaybetti.
 
 
Oude Kwaremont son kez çıkışdığında ise yarışın kaderi şekillendi ve 18 km kala Alberto Bettiol galibiyet için atağını yaptı. Çok büyük bir fark açamamış olsa da arkadaki elit grup kendi içerisinde bir türlü organize olamayınca Bettiol farkı 15 saniyenin altına hiç düşürmedi ve Paterberg’i de ön sırada aşarak kendisini zamana karşı moduna soktu ve finişe kadar ardına bakmadan pedal çevirdi. Son 3 km’ye 19 saniyeyle giren Bettiol, takip grubunun fişi çekmesiyle 2 km kala 26 saniye öndeydi ve 6 saati aşan yolculukta zafere ulaşan isim oldu. Son km’lerde takip grubuna isyan edip kendi atağını yapan Kasper Asgreen ikinci olurken Alexander Kristoff(UAE-Team Emirates) ise takip grubu arasındaki sprinti kazanarak podyumun son basamağını elde etti.
 
Alberto Bettiol, altı yıllık kariyerinde ilk kez bir yarış galibiyeti elde etti ve bunu da Ronde ile başardı. Ronde’nin 103. edisyonu ise tarihte altıncı defa podyumda bir Belçikalı olmadan sonuçlandı.