#
#
Bireysel yetenek yarışında geride olabilirler; ancak organizasyonları en büyük silahları.
13/07/2013 - 15:06
Turnuvanın açılış gününden bu yana finalin bir ayağı hep belliydi. İlk 11'indeki Alphonse Areola ve Dimitri Foulquier dışındaki tüm oyuncuları zirve liglerde düzenli olarak forma giyen takımın diğerlerinden ayrılması şaşırtıcı değil. Ancak bu takımın karşısına çıkması beklenen, hatta bu takımı geçtiğimiz yaz elemeyi başaran İspanya bugün ülkesine dönmüş durumda. Bunu başaran Uruguay'ın kupaya ulaşabilmesi için bu meydan okumayı da kazanması gerekiyor.
 
Uruguay'ın pozisyon pozisyon bakıldığında Fransa'dan üstün olduğu bir bölge olduğunu söylemek bir hayli zor. Uzun süre sonra turnuvalarda A milliler seviyesinde bir takım izliyoruz. Ancak takımın yaşıtlarına göre kendisine olan fazla güveni Uruguay için bir avantaj. Zira Fransa diğerlerinden iyi olmasına karşın, iyi olduğu yönlerini sahaya yansıtmak konusunda şu ana kadar sadece idare etti. Uruguay'ın katı savunması da onları zora sokacaktır. Bu haliyle Uruguay'ın maçı dengede götürmesi muhtemel görünüyor.
 
Uruguay'ın en önemli özelliği rakibin durumuna göre reaksiyon verebilmesi. Zaman zaman topu rakiplerine bırakıyorlar, oyunun belli bölümlerinde ise topu alıp kendi futbollarını dikte ediyorlar. Ana planları orta sahadan kazanılan toplarla yapılacak geçiş hücumları olsa da, bu yapının hem fizik hem de teknik kalite açısından birinci sınıf olan Fransa karşısında işlerliği tartışılabilir. Öte yandan oyunu kenarlara atmak ve kanatları kullanmak konusunda da ısrarcı bir görüntü çizen Uruguay'ın, bekleri kuvvetli Fransa karşısında enine genişlemesi ve alan bırakması sıkıntılar yaratabilir.
 
Artılar ve eksiler göz önüne alındığında Uruguay'ın ilk yapması gereken, en iyi olduğu konu: Savunma. Turnuvanın başından bu yana kalesinde yalnızca üç gol gören Uruguay, oyunda zaman zaman sertliği arttırarak Fransa'yı sindirmek ve temposunu düşürmek zorunda. Orta sahadaki ikili eşleşmeleri kazanmaları bir hayli zor olsa da bu bölgede yardımlaşarak sorunun üstesinden gelebilirler. Fransa savunmasının arkasına Lopez'i sokmak ve duran topları efektif kullanmak, şu an için onlar adına maçın şifreleri olarak görünüyor. Uruguay, onları buraya kadar getiren takım organizasyonlarını en iyi seviyede oynaması halinde, bir şansa sahip olabilir. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Türkiye’nin en büyük spor kulüpleri arasında yer alan Fenerbahçe, YouTube’da taraftarları...