#
#
Mazide bugün, meşin yuvarlağın ilk patronlarından Jules Rimet'i anıyoruz.
01/03/2013 - 12:10
FİFA'nın kurucu başkanı Robert Guérin'in ardından yine bir Fransız başkan 1 Mart 1921'de görev başı yaptı. FİFA'nın üçüncü başkanı olan Jules Rimet, vatandaşı Robert Guerin'in aksine (2 yıl görev yaptı) koca bir çınar gibi 33 yıl bu kuruma hizmet verdi. 
 
Sene 1919'da Fransa Futbol Federasyonu başkanlığına seçilen Rimet, FİFA başkanlığını Woolfall'dan aldığında, kurumun sadece 12 üyesi bulunuyordu. Rimet, ilk iş olarak FİFA'nın üye sayısını 85'e çıkararak sözü geçen bir kurum haline getirdi. Onun belki de meşin yuvarlağa yaptığı en büyük kıyak ise 1928 yılında gerçekleşti. 1930 yılında Uruguay'da düzenlenen Dünya Kupası'nın ilk turnuvasının düzenlenmesini sağlayan kişi olan Rimet'in anısına kupanın ismi Jules Rimet olarak adlandırıldı ve uzun yıllar bu adla anıldı. Onun başlattığı bu gelenek, günümüz futbolunun en prestijli organizasyonu olarak kabul görüyor.
 
Onun 33 yıllık FİFA kariyerinin izinden 24 yıl hizmet veren Brezilyalı futbol adamı João Havelange geldi. Muhtemelen kimse onun kadar uzun futbolun içinde olamazdı. 1956'da FİFA binasına son kez baktığında, futbolun efsaneleri arasına adını çoktan kazıyan Rimet, 2 yıl sonra dünyaya da veda ediyordu. Hem de 83. doğum gününe 2 gün kala..

Oğuz Alp Tan

meşin yuvarlağın çevresinde nostaljik bir seyahate var mısın?

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Geçtiğimiz günlerde aracı bir isim aracılığıyla Türkiye’de satışa çıkan...