#
#
Fenerbahçe U12 takımı sorumlusu Fatih Süt, altyapıda önceliğin iyi insan yetiştirme yaklaşımı olduğunu belirtiyor.
08/04/2018 - 16:35
U-12 İzmir Cup'a katılan Fenerbahçe takımının teknik sorumlusu Fatih Süt ile organizasyon, genç oyuncular ve Fenerbahçe altyapısı hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.
 
Vakit ayırdığınız için teşekkür ederek başlayalım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Göreviniz nedir?

İsmim Fatih Süt, 8 senedir Fenerbahçe altyapısında çalışıyorum. 3 senedir de U-12 yaş gruplarında teknik sorumlu olarak devam ediyorum.
 
Turnuvayı nasıl buldunuz? Organizasyondan memnun musunuz?
Şimdi biz Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Altınordu yurtdışı turnuvalarına da özellikle çok katılıyoruz. Gerçekten çok güzel, çok büyük bir organizasyon. Bu durum turnuvaya katılan takımlardan da belli oluyor. Organizasyonla söylenecek o kadar çok güzel şey var ki… Benim için en önemlisi futbol kültüründen ziyade çocuklar burada sosyolojik bir ortamdalar. Yabancı takımlar var, Danimarkalı arkadaşları olsun İtalyan arkadaşları olsun… Evet çocukları futbol için geliştirmeye çalışıyoruz, onların burada kapasitelerini zorluyoruz inanın çok zor yaptıkları şeyler. Aynı zamanda da çocuklar burada arkadaş ediniyorlar, sosyal medya aracılığıyla iki senedir üç senedir görüşen çocuklar var. Bunlar çok güzel olaylar inşallah bu tip organizasyonlar Türkiye’de daha da yaygınlaşır.
 
http://funkyimg.com/i/2Es6U.jpg
 
U-12 sizce çocukları izleyip yeteneklerini değerlendirmek için erken bir yaş mı?
U-11, U-12, U-13 yaş grupları biraz geçiş dönemi. Nasıl bir geçiş dönemi? Çocuklar ergenliğe giriyor, kendi yaşadıkları şehirdeki, mahalledeki sosyolojik ortamlar, kozmopolit yerde yaşayan evlatlarımız var bunlar etkilemeye başlıyor. U-14e fizik olarak, kafa olarak atlayamayan evlatlarımız var ama U-12 bence yeteneğin ham olduğu yer. Yani burada U-12de yakaladığımız zaman bunu daha iyi geliştirebiliriz. Bunu her kulüp için söylüyorum, mesela U-15ten oyuncu beğeniyoruz ama U-12den alınan oyuncu ile U-15ten alınan oyuncu bir olmuyor. 12 yaşında oyuncuyu aldığımız zaman eğitimini kendimiz veriyoruz, kulüpler kendi eğitimini veriyor. 15 yaşında aldığımız zaman ne kadar eğitebiliyoruz? Oyuncu oraya kadar nasıl geldi? Bundan sonra nasıl gidecek? Önemli olan bu noktalar. Ergenlik açısından biraz zor bir dönem çocuklar açısından. 
 
Son olarak Fenerbahçe altyapısında çocukları yetiştirirken nasıl bir felsefeniz var? Kısaca anlatabilir misiniz?
İlk önce iyi insan yetiştirmeye çalışıyoruz. Derslerinde başarılı, arkadaşlarını seven, kulübünü seven. Böyle çocuklar yetiştirmeye çalışıyoruz. Önce Fenerbahçe A Takımı’na yükselmeyi hedefleyen sonra da Türk futboluna hizmet edecek, Milli Takım’da oynayacak çocuklar yetiştirmek istiyoruz. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Açarsak çok uzun bir konu aslında. Kısaca çalışıyoruz, biz de öyle diğer takımlar da öyle, çalışıyoruz.
 
#BaşarıGelecek
 
http://funkyimg.com/i/2Es6T.jpg
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Selam bende bir fenerbahçeli olarak oğlumu fenerbahçede oynamasını istiyorum şimdi başka bir kulüpte oynuyor eğer getir görelim diyorsanız getireyim lisansını çıkardı oynadığı kulüp TEŞKKÜRLER

Şükür Çelem 12 yaşında

25 ay önce
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Öğlen saatlerinde İstanbul Anadolu Yakası’nı şiddetli şekilde vuran dolu yağışı...