Mazide Bugün, Dünya futbolunun iki unutulmaz efsanesi Pele ve Eusebio'nun yeşil çimlerdeki ilk düellosuna şahitlik edeceğiz.

1962 Kıtalararası Kupası, Güney Amerika'nın futbol elçisi Santos ile Avrupa futbolunun önemli değeri Benfica'yı karşılaştırdı. Güney Amerika'nın Şampiyonlar Ligi olarak kabul gören Copa Libertadores şampiyonu Santos ve 1961-62 Avrupa Şampiyonu Benfica'nın mücadelesinden de öte iki efsane isim Pele ve Eusebio'nun düellosunun sonucu merakla bekleniyordu.

Takvim yaprakları 19 Eylül 1962'yi gösterdiğinde, efsane Maracana Stadyumu tarihi günlerinden birini yaşıyordu. Yaklaşık 90 bin dolayındaki Santos taraftarı, Pele ve Eusebio'nun düellosuna şahitlik etmek üzere tribündeki yerlerini almışlardı. Karşılaşmada gol perdesini 31.dakikada açan taraf ev sahibi Santos oldu. Brezilya efsanesi, siyah inci Pele takımının skor üstünlüğünü ele geçirmesinde imzası olan isimdi. Karşılaşmanın ilk yarısının son düdüğü çaldığında soyunma odasına üstün giden taraf Santos oldu.

İkinci yarıya hızlı başlayan Portekiz temsilcisi Benfica, Eusebio önderliğinde golü çok geçmeden buldu. Santana'nın golü karşılaşmaya eşitlik getirirken, Santos'un çalışkan ismi Coutinho tam bir fırsatcı forvet olduğunu bir kez daha kanıtlayarak takımını tekrardan üstünlüğe taşıdı ve skoru 2-1'e getiren golü kaydetti. Öne geçmenin vermiş olduğu özgüven ile çift ayaklı kupada rakibi karşısında çok daha avantajlı skor elde etme amacında olan Santos, siyah incisinin tekrardan harika golü ile farkı ikiye çıkardı. İzleyenler, tam maç böyle bitti, Santos rahat bir galibiyet elde etti diye düşünürken, Benfica'da maç boyunca pes etmeyen ilk golün sahibi Santana tekrardan sahne alarak durumu 3-2'ye getirdi ve Lizbon'daki maç öncesinde Avrupalıların umutlarının tekrardan yeşermesine ön ayak oldu. Benfica avantajlı skor elde etmesine karşın, Pele'nin atmış olduğu 2 önemli gol, onu her zaman olduğu gibi yeniden Brezilya halk kahramanı yapmaya yetti.

Eşleşmenin Portekiz'deki ayağında ise Estadio da Luz stadyumunu dolduran 75 bin dolaylarındaki futbolsever, Maracana'daki atmosferi hiç aratmadı. Avantajı elinde bulunduran Benfica'dan o gece herkes zafer şarkıları bekliyordu. Luz Stadyumunu dolduran binlerce Portekizli futbolseverin tek korkusu ise Santos'un siyah incisi Pele'den başkası değildi.

Brezilya'daki mücadelede harika işler çıkaran, 2 gol ve Coutinho'ya da golü attıran isim olan siyah inci karşılaşmaya müthiş bir giriş yaptı. Binlerce Portekizli taraftar karşılaşmada dakikalar 30'u gösterdiğinde, ölüm sessizliğine hapsolmuştu. 15 ve 25.dakikalarda Benfica ağlarını sarsan korkulu rüya siyah inci, ilk yarının son düdüğü çaldığında, kupanın bir uçundan tutmuş Brezilya'ya doğru koşmaya başlamıştı bile...

2.yarıya büyük taraftar desteği ile başlayan Benfica, savunma güvenliğini iyiden iyiye 2.plana atmıştı. Nitekim 50.dakikada sahneye çıkan Coutinho, Pele'nin işbirliği ile Benfica ağlarına 3.Santos golünü göndermesini bildi. Coutinho'nun golünün ardından soğuk Portekiz gecesinde binlerce Benfica taraftarı buz tuttu. Dakikalar 64'ü gösteriyordu ki Brezilya'da Rio karnavalanın erken başlamasına yol açan Pele'nin Santos adına 4.golü skor tabelasında görüldü.

İç sahada hezimete uğrayan Benfica, son çırpınışları karşılaşmanın son dakikalarında yapabildi. Efsane Eusebio, bu hezimetinin acısını biraz olsun dindiren bir golle 85.dakikada skoru 5-1'e getirdi. Eusebio'nun bu güzel örneği sonrasında sürpriz golcü Santana ilk karşılaşmada olduğu gibi karşılaşmanın 87.dakikasında gol perdesini kapayan isim oldu ve Benfica, Santos'a 5-2 mağlup olarak Kıtalararası Kupa'nın Brezilya'ya götürülmesine engel olamadı.

Halk kahramanı Pele ve Coutinho işbirliği, Portekiz kalesini düşürürken, Benfica, Penarol'ün ardından kalesinde 5 gol görerek, Kıtalararası Kupa tarihinin en farklı 2. mağlubiyeti yaşadı. (Penarol 5-0) Böylelikle Dünya futbol tarihinin efsane iki ismi olan Pele ve Eusebio'nun düellosunda, kazanan taraf siyah inci olmuştu. Santos tarihinin en yetenekli jenerasyonu, aynı zamanda kulüp tarihinin efsaneleşen galibiyetlerinden birine imza atmıştı.

1962 yılının Kıtalararası Kupa'sının sahibi olan Pele'li Santos, 1963 sezonunda da Libertadores Kupası'nın sahibi olarak, bu kupada final oynadı. Milan ile eşleşen efsane takım, her iki tarafın da 4-2'lik skorlar elde etmesi sonucunda bir play-off karşılaşmasına çıktılar. Play-off karşılaşmasını penaltıdan bulduğu golle kazanan Santos, Avrupa'nın bir başka devi Milan'ın da elinden kupayı kapmış oluyordu.