Oğuz Alp Tan, AZ Alkmaar üzerinden doğru transfer politikalarını yazdı...

Hollanda’da bir takım var, bilir misiniz? Elbette bilirsiniz. Ajax ve PSV hegemonyasının gerisinde kalmış bir takım. Lakin Ajax ve PSV’nin hegemonyasına 2008/2009 sezonunda dur diyerek şampiyonluğa uzanmış bir takım…’AZ Alkmaar.’

Bu takım, 2007/2008 sezonunda şampiyonluğu son maçta kaybetmiş, ilk Hollanda Ligi şampiyonluğuna ise 1981 yılında ulaşmıştır. AZ Alkmaar’ı 2008/2009 sezonunda tarihindeki 2.lig şampiyonluğuna taşıyan isim ise 1994, 95 ve 96 yıllarında Ajax’ı peş peşe 3 kez şampiyon yapan tecrübeli teknik adam Louis van Gaal’den başkası değildi.
 
Gelen muhteşem şampiyonluğun ardından, AZ Alkmaar sonraki 3 sezonda şampiyonluk yarışından hiç kopmadı. Hep o mücadelenin, o heyecanın içinde olan kırmızı-beyazlılar, yeri geldi ligi 4.sırada, yeri geldi ligi 5.sırada tamamladılar. Bu süreçte takımdan önemli oyuncular gitti, önemli oyuncular geldi. Bu alışveriş sırasında, AZ Alkmaar kasası, hep paraüstü alan taraf olmayı başardı.
 
DEĞİŞİM BAŞLIYOR…
AZ Alkmaar, şampiyon olduğu 2008/09 sezonunda transfer gelir-gider dengelerinde hemen hemen eşit harcamalar yaptı. Bu şampiyonluğun ardından bir sonraki sezon kulübün transfer politikasında büyük değişimler oldu. Bu değişimler ile kulüp her geçtiğimiz sezon daha fazla gelir elde etmeyi başardı. AZ Alkmaar, 2009/10 sezonunda transfer gelirlerinden 13M € gelir sağlayarak hatırı sayılır bir kazanç elde etti. O dönem, takımın kilit ismi olan ve şampiyonlukta da önemli payı olan Demy de Zeeuw, Ajax’ın yolunu tutarken, Brezilyalı santrafor Ari ise Spartak Moskova’ya satıldı. Giden bu isimlerin boşluğunu doldurmak adına ileride yıldızı bir hayli parlayacak olan Rasmus Elm ve İsveç pazarından satın alınan Wernbloom takviyeleri yapıldı. Hollandalı kulübün kasası bu transferler ile birlikte o sezon +7 M € gelir elde etmiş oluyordu.
 
GELİR  2 KATINDAN FAZLA
2010/11 sezonuna gelindiğinde ise, AZ Alkmaar için kasanın geçen sezona oranla 2 kat daha kar yaptığını görmek mümkündü. Takımın en önemli iki gol silahı Dembele ve El Hamdaoui satılıyor ve bu oyuncuların satışlarından yaklaşık 11M € bir kazanç elde ediliyordu. İki önemli gol silahını kaybeden AZ Alkmaar için hücum gücünde epeyce zayıfladığını söylemek artık mümkündü. Buna rağmen AZ Alkmaar yönetimi, takımın üçüncü önemli gol silahı olan Lens’in 6M € karşılığında Ajax’ın yolunu tutmasına izin verdi. Bu üç önemli ismin yanında AZ Alkmaar’a veda eden diğer vasat isimlerle birlikte oyuncu satışından kulübün kasasına giren miktar 20 milyon euroya dayanmıştı. Alınan isimlere bakıldığında ise Dirk Marcellis PSV’den direkt savunmaya banko adam olarak transfer edildi.Bu oyuncunun yanı sıra bir yıldız adayı olan 20 yaşındaki genç Benschop, 2.ligden Alkmaar’a dahil oldu. Bu sezonki transfer döneminde geçtiğimiz sezona oranla kulüp, 2 katından daha fazla bir rakamla +17M € kasasına koymayı başardı.
 
BAŞARILI POLİTİKA DEVAM EDİYOR
Geçtiğimiz sezonki transfer dönemini 2 katından daha fazla bir karla kapatan AZ Alkmaar, 2011/12 sezonunu da +12 milyon euroluk bir kazanç ile kapamayı başardı.Takıma 2009 yılında Kalmar’dan gelen Wernbloom 3 milyon euro karşılığında CSKA Moskova’nın yolunu tutarken, başarılı Arjantinli kaleci Romero ise 3.5 milyon euro karşılığında çizme ekiplerinden Sampdoria’nın yolunu tuttu. Gösterdiği üst düzey performans ile Ajax ve PSV’nin ilgi odağı haline gelen 20 yaşındaki İzlandalı golcü Sigthorsson ise 4M € karşılığında Ajax’a imza attı. Bu kilit isimlerin yerine AZ Alkmaar gençlere yöneliyor ve Kalmar’dan savunma oyuncusu Matias Johansson ve bir diğer başarılı savunmacı Roy Beerens’i Heerenveen’den koparmayı başarıyordu. Kuşkusuz Sigthorsson’un gidişinin ardından Alkmaar kadrosuna dahil olan en önemli oyuncu ise bir dönem Bursaspor’dan hatırlayacağımız Birleşik Amerikalı golcü Jozy Altidore olacaktı.
 
BU SEZON NE OLDU?
Bu transfer dönemini sakince geçiren AZ Alkmaar’da takıma veda eden isimlerin en önemlisi  Rasmus Elm oldu. İsveçli, vatandaşı Wernbloom’un yoğun ısrarına dayanamayarak CSKA Moskova’ya imza atarken, genç golcü Benschop ise sürpriz bir şekilde Fransız kulübü Brest’e satıldı.Bu iki oyuncunun transferlerinden 9 milyon euroya yakın gelir elde eden Alkmaar, De Graafschap’ın başarılı kalecisi Yves de Winter için sadece 200 bin euro ödedi. Rasmus’un gidişinin ardından kardeşi Viktor Elm, Heerenveen’den bonservis bedeli ödenmeden kadroya dahil edilirken, Alkmaar taraftarı tarafından da en azından isim olarak Elm’in sahadaki yokluğunu hissedilmeyecek. 2012/2013 sezonu öncesinde transfer çalışmalarını sürdüren kulüp, şu anki bütçe planlaması ile transfer döneminde +8M € bir gelir sağladı.
 
YENİ PORTO, ALKMAAR MI?
Bilindiği üzere Güney Amerika futbol piyasasının duayen takımı olan Porto, bu pazardan satın aldığı genç isimleri Portekiz Ligi’nde parlatarak Avrupa’nın dev kulüplerine hatırı sayılır rakamlar karşılığında satmayı profesyonelce başarıyor. Alkmaar’ın bu bağlamda bu transfer dönemini göz ardı ettiğimizde son 3 sezonda transfer gelirlerinde kasasında kalan paraüstü ise yaklaşık olarak 36M  € ediyor. Şu anki kadro değeri sadece 45M € olan bir takım için bu rakam oldukça başarılı diyebiliriz. Porto gibi çok büyük yıldız oyuncuları, hatırı sayılır rakamlara satmıyor olsalar dahi özellikle İskandinav Ligleri'nden transfer ettikleri genç isimleri Hollanda futboluna adapte ederek, en iyi verimi almayı başarıyorlar. İskandinavya’dan ihraç edilen Rasmus Elm ve Sigthorsson gibi isimler bu transfer politakasının en verimli meyveleri oldular diyebiliriz.