#
#
Turnuvadan önce kupanın favorilerinden biri olarak gösterilen Meksika, Yunanistan karşısında aldığı şok mağlubiyetin ardından Paraguay'a da yenilerek bir üst tura çıkma şansını mucizelere bıraktı.
25/06/2013 - 20:55
Sergio Almaguer, Yunanistan karşısındaki 11'den biri zorunlu üç değişiklik ile karşılaşmaya başladı. Sakat olan Carlos Alberto Trevino'nun dışında Escoboza ve Luna kenara gelmişti ve yerlerine Armando Zamorano, Arturo Gonzalez ve Josecarlos Van Rankin Rankin sahadaydı. Almaguer iki kanattan da memnun kalmamış olacak ki farklı oyuncularla başlamaya karar vermişti.
 
Öte yandan Moussa Keita belli ki ilk maçtaki skordan ve oyundan hiç memnun değildi. Tam 4 farklı oyuncu ile Meksika karşısına çıktı. Matias Perez, Angel Lucena, Sanabria ve Montenegro kenarda; Teodoro Paredes (savunma), Ivan Ramirez (orta saha), Miguel Almiron (orta saha) ve Cecilio Dominguez (forvet) sahadaydı. 
 
4-4-2 oynayan iki takımın karşılaşmasında, ilk yarı göze hoş gelen bir futboldan eser yoktu. Paraguay maça hızlı girdi ancak ilk on dakika sonrasında Meksika oyunu dengeledi. Topa daha fazla sahip olmaya ve kanatları kullanmaya başladılar ancak forvetleri Bueno ve Corona o kadar etkisizdi ki, topla oynama yüzdelerini gole ve pozisyona çeviremediler. Maç boyu Meksika'nın tehlike yaratmaya çalıştığı üç hücum aksiyonu vardı: savunmadan çıkan uzun toplar, kanatlardan gelen ortalar ve Espericueta'nın serbest vuruşları. Zaten Meksika'da göze batan, bir fark yaratmayı başaran tek oyuncu ilk maçtaki gibi Espericueta oldu. %60'lık topa sahip olma oranlarını ne pozisyona ne de skora çevirebildiler. Almaguer'in takımı şüphesiz turnuvanın şu ana kadarki en büyük hayal kırıklığı…
 
Victor Genes'in Paraguay'ı maça hızlı girdi ancak sonrasında temposunu kaybedince oyundan fazlasıyla düştü. Geriye çekilip topu Meksika'ya verdiler ve hızlı hücumlarda özellikle sağ kanattan Jorge Rojas ile etkili olmaya çalıştır. Fakat hücum organizasyonlarında başarısız kaldılar. Ta ki 46. dakikada Sanabria oyuna girip maçın rengini değiştirene kadar. 96 doğlumlu olan ve La Masia öğrenimine devam eden Sanabria, Rojas ve Derlis Gonzalez arasındaki pas trafiğinin geniş alana yayılmasında katalizör oldu ve gol de Rojas-Sanabria-Derlis üçlüsünün hızlı hücumundan geldi. Golden sonra savunmaya fazla çekildiler belki ama hata yapmadan ve pozisyon vermeden hızlı hücuma çıkarak ilk yarıdakinden daha tehlikeli oldular. Son vuruşlarda biraz daha dikkatli ve becerikli olabilseler sahadan farklı skorla ayrılmaları işten bile değildi...
 
Maçın Yıldızı:
 
Antonio Sanabria. Barcelona'nın genç yeteneği, ikinci yarı oyuna girerek Paraguay'ın futbolunu bir anda değiştirdi. Daha hızlı oynamaya, birbirlerini bulmaya ve diklemesine hücum etmeye başladılar. Turnuvadaki genç oyunculardan biri olan Sanabria, ikinci yarıda oyuna girince fizik eksikliğini de pek fazla hissetmedi.
 
Öne Çıkanlar:
 
Derlis Gonzalez. Benfica forvetinin ismini senelerde fazlasıyla duyacağız gibi. Hızı iyi, çabuk ve son vuruşları iyi. Geçen sene Guarani'ye kiralanmıştı ama bu sene A takımı zorlayabilir.
 
Jorge Rojas. Bir başka Benficalı futbolcu. Nisan ayında 5 yıllık kontrat yaparak turnuva öncesinde ne kadar akıllı bir hamle yaptıklarını görebiliyoruz. Sağ kanadı harika kullanıyor, top tekniği ile öne çıkıyor. Hepsinden önemlisi bu yaşta kafası yukarda oynamaya kendini alıştırmış olması.
 
Gomez-Paredes. İki orta savunmayı bu maçta ayırmak zor, o yüzden beraber yazmak en doğrusu olacak. Karşılarında maç içerisinde 4 farklı forvet (Bueno, Corona, ikinci yarının başında o bölgeye geçen Gonzalez ve sonrasında Madrigal)gördüler ama yılmadan, usanmadan, hava topu vermeden Meksika'ya gol izni vermeden karşılaşmayı tamamladılar.
 
Jorge Espericueta. Takımın tek ayakta kalan ismiydi. Pas trafiğini yönlendirmeye çalışıyor, uzun pas atıyor ve serbest vuruşları kullanıyor. Onun çabaları zaman zaman hücum etkinliği sağlasa da Meksika'yı gruptan çıkarmaya yetmeyecek gibi gözüküyor. Son dakikada direkten dönen serbest vuruşu gol olsa, belki de şu anda farklı cümleler yazıyor olabilirdik.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
HP, Intel’in 11.nesil işlemcilerinin yer aldığı yeni ZBook Studio G8, Power G8 ve Fury G8 mobil iş istasyonlarını...