#
#
Mazide Bugün, 17 yaşındaki bir futbolcunun kariyerinin en mutlu gününe tanıklık edeceğiz.
08/10/2012 - 19:29

Devşirme oyuncuları kendi Milli takımına kazandırma yeteneği ile ün salan Alman futbol ekolü, son dönemde gurbetçi futbolcularımız üzerinde büyük bir otorite sağladı. Mental ve disiplinli yapıları ile üst düzey oyuncu yetiştiren Alman altyapısı, yetenekli gurbetçi oyuncuları kendi sistemine alarak geleceğe yatırım yapıyor. Mesut Özil'in Alman Milli takımına kazandırılması ile yeni yeni farkına vardığımız bu sistem, aslında çok çok öncelerden beri planlanan ve meyvelerini yeni yeni veren bir oluşumdu.

Fatih Terim'in Milli Takım teknik direktörü olduğu süre zarfında, gurbetçi oyuncuların Türk Milli takımı formasını seçimi ile ilgili çok değerli bir sözü var. ''Milli Takım'ın pazarlığı olmaz.'' Bu doğru ve sert anlayış son dönemlerde yerini esnek ve vaadci bir sistemin kölesi olmaya doğru ilerliyor. Hiddink ile başlayan ve Abdullah Avcı ile gurbetçi oyuncuların takımda daha fazla forma giyme şansı yakalaması Milli takımda kadrolaşmayı da beraberinde getirebilir.

Son olarak Abdullah Avcı yönetiminde Gladbach'ın 20 yaşındaki gurbetçi oyuncusu Tolga Ciğerci büyük uğraşlar sonucunda Türk Milli takımına kazandırıldı. Tolga, 2 ay süren bir çalışma sonucunda ay yıldızlı formayı kabul etti. Önceleri ilk tercihi olarak Alman Milli Takımı forması giymek istediğini açıklayan Türk oyuncuya ne gibi bir vaad verildi de bu kararından vazgeçtirildi, orası kimse tarafından bilinmiyor.Ancak bilinen şu gerçek var ki; Milli Takım forması pazarlık konusu asla olamaz.

***

Mazide Bugün, 8 Ekim 2005'te hazırlık maçında Millilerimizin Atatürk Olimpiyat Stadyumu'ndaki konuğu Alman Panzerleri idi. Jürgen Klinsmann'ın Almanya'sının kalesini efsane eldiven Oliver Kahn korumaktaydı. Millilerimiz büyük çoşku ve heyecanla Almanya karşısında Fatih Terim önderliğinde 2-1'lik zafere uzanırken, ay yıldızlılarımız adına galibiyet golünü atan isim ise 17'lik Nuri Şahin oldu. Nuri Şahin ilk A Milli maçında gol atmasının yanı sıra Oliver Kahn gibi yaşayan efsaneye gol atarak çok az sayıda futbolcuya nasip olan çifte mutluluğu yaşadı.
 

Fatih Terim'in maçın bitime 5 dakika kala Selçuk'un yerine oyuna sürdüğü Nuri, hocasının yüzünü kara çıkarmadı. 17 yaşındaki Nuri, attığı bu şık golle Milli takım tarihe geçerken, tüm Türkiye'ye inceden bir mesaj yollamış oluyordu. Bu mesaj, altyapı ve Türk gençlerinin futbola olan yeteneğinin sahadaki en büyük kanıtı olmasının yanında Alman Milli Takımı formasını şiddetle reddeden bir gurbetçi Türk gencin milletine olan sevgi, saygı ve özleminin ayak sesleriydi.

Bu zaferin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Federasyon Başkanı Levent Bıçakcı ise; “Peru'daki 17 Yaşaltı Dünya Şampiyonası'nda da Nuri’yi izledim. Son maçın ardından valizini dahi toplamadan benimle birlikte İstanbul'a geldi. Aramızdaki konuşmada ‘Son 10 dakikada oyuna girersin, bir de gol atarsın. Ama Almanya'ya nasıl geri dönersin' demiştim. O ise yalnızca gülerek ‘Futbol bu, belli olmaz' cevabını vermişti. Nuri, bu maçta tüylerimi diken diken etti.'' şeklinde açıklamalarıyla Nuri Şahin'e olan güven ve sevgisini dile getirdi.

2005 yılında Peru'da oynanan 17 Yaş Altı Dünya Kupası'nda turnuvanın en çok dikkat çeken oyuncularından biri olmayı başaran Nuri Şahin, aynı zamanda 6 Ağustos 2005 günü daha 17 yaşına gelmeden Bundesliga'da Dortmund formasını sırtına geçirerek, bu ligde ilk 11'de maça başlayan en genç oyuncu unvanını kazandı.

Bundesliga kariyerinin son senesinde Dortmund'da kaptanlık pazubandını koluna geçiren Milli yıldız, takımının Bayern Münih ve Schalke gibi şampiyonluğun güçlü adaylarının önünde şampiyonluğa ulaşmasında büyük rol oynadı. Almanya'da taraflı tarafsız her futbolseverin saygı ve sevgisini kazanan Milli gururumuzun adı artık Avrupa'nın dev kulüpleri ile anılmaya başlandı. Real Madrid'in sıradışı teknik direktörü Jose Mourinho'nun telefonla bizzat transfer teklifi götürdüğü Nuri, şimdilerde İngiltere Premier Lig'in efsane takımı Liverpool'un başarısı için ter döküyor.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Pekin Otomobil Fuarı ile birlikte örtülerinden kurtulan Buick Electra, uzun yıllarda ürün gamında...