Yugoslav futbolu hem dağılmadan önce hem de sonra yetiştirdiği eşsiz yeteneklerle bilinir. Bir futbol maçı ile dağılımı fişeklenen ülkede çok etkili bir kadro vardı bir zamanlar. 1990’da Zagreb-Kızılyıldız maçının başlattığı olaylar sonucu devrilen hükümdarlığın 3 yıl önce çok umut veren bir jenerasyonu vardı.
1987 ‘de Şili’de düzenlenen U-20 Dünya Kupası için Güney Amerika’ya hareket eden Yugoslav kadrosunda Zvonimir Boban, Davor Suker ve Kayserispor’un teknik direktörü Robert Prosinecki gibi yıldız adayları vardı. 
 
Grupları ve finale giden tüm yolu berabere dahi kalmadan geçen Yugoslav ekibi finalde Batı Almanya’yı penaltılar sonucu yenerek kupayı müzesine götürdü. Turnuvaya daha önce sadece 1979’da katılan Yugoslavlar birlik olarak ikinci ve son U-20 Dünya Kupası vizelerini kupa ile taçlandırmış oldu. 
 
Takımın neredeyse tamamı Sırp ya da Hırvatlardan oluşuyordu. 1987’deki turnuvanın en değerli oyuncusuna verilen Altın Top ödülü de Robert Prosinecki’ye gitti. 1990’daki Dünya Kupasına da Yugoslavya tek ülke olarak gitti. Zagreb-Kızılyıldız maçındaki olaylardaki payından ötürü Zvonimir Boban cezalıydı ve Prosinecki-Boban-Suker üçlemesinden biri eksikti. Turnuvada çeyrek finalde elenen Yugoslavlar bir daha birlik olarak bir turnuvaya gidemedi.