#
#
Eskişehirspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam bugün bir basın toplantısı düzenledi.
04/09/2014 - 19:45
Sezona Konyaspor karşısında alınan galibiyetle iyi bir başlangıç yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek başlayan Ertuğrul Sağlam, “Sezona iyi başlamak tüm camianın motivasyonunu iyi hale getiriyor. Kaldı ki biz zorlu bir fikstürün başlangıcını yaptık. İlk altı haftalık periyodda geçtiğimiz yılki gibi zorlu maçlar oynayacağız. Bu açıdan da bu maçta alınan 3 puanın bize birçok açıdan katkısının olacağını biliyorduk” dedi.
 
Sağlam, camianın beklentilerinin farkında olduklarını şu sözlerle belirtti; “Camianın beklentilerinin farkındayız. Bu beklentileri karşılamak için elimizde avantajlar ve dezavantajlar var. Bu beklentileri karşılamak için camiamızdan biraz daha hoşgörülü, anlayışlı ve takıma destek olacak yaklaşımlar bekliyoruz. Eskişehirspor’u oluşturan tüm dinamiklerin desteğiyle beraber bir bütünlük oluşturup, beklentilere cevap vermeye çalışacağız.”
 
Ertuğrul Sağlam, genç kadro ile ilgili olarak ise, “Geçtiğimiz sene ligin en yaşlı takımıydık. Bu sene ise ligin en genç iki takımından biriyiz. Takımımızda Süper Lig tecrübesi az olan oyuncuların sayısı çok fazla. Bu hafta Konyaspor maçına Bank Asya’dan düşen takımdan aldığımız Birol ile, geçtiğimiz sezon 10 maça çıkmış Lawal ile başladık. Mori, Mirkan, Sissoko gibi Süper Lig’i hiç tanımayan oyuncular forma giydi. Biz bir taraftan takımı gençleştirip bunun avantajını kullanırken, lig tecrübesiyle alakalı da bir dezavantaj yaşıyoruz. Bu oyuncularımızı oynatarak, onlara görev vererek, maç sayılarını artırarak onların tecrübelerini artıracağız ve onlardan verim almaya çalışacağız. Tabii bu kolay bir iş değil, bu bir süreç işi. Bu süreç içerisinde genç oyuncu hata yapacak, gol yedirecek, bazen atamayacak, pasını doğru veremeyecek. Bu hataları yaptığında arkasında duracaksın. Bir daha yaparsa yine arkasında duracaksın. Tecrübeleriyle bunları yapmamaya başlayacak. Bu süre zarfında bizde teknik ekip, medya ve taraftar olarak bu oyuncuların arkasında durup, motivasyonlarını üst seviyede tutabilirsek bu oyuncuları kazanırız” dedi. Sağlam “Gençleri kazandığımız zaman neler kazandığımızı da görüyoruz” diyerek camiadan Eskişehirspor’un başarısı ve geleceği için daha hoşgörülü bir yaklaşım beklediklerinin altını çizdi.
 
Tecrübeli teknik adam, biten transfer döneminde kendileri için belirleyici olan unsurlara da değindi. Sağlam “Transferi belirleyen bazı faktörler var. Bunlar, takımın ihtiyaçları, hocanın sistemi, oyun anlayışı, yönetimin belirlediği vizyon, camianın beklentisidir. Bunları da yönlendiren tek şey kulübün ekonomisidir. Şunu hepimiz biliyoruz ki ekonomik anlamda güçlü bir takım değiliz. Kendi ayakları üzerinde durup geleceğini planlayabilen bir takım da değiliz. Borç yüküyle bu işi döndürmeye çalışıyoruz. Böyle bir ekonominin içinde de transfere ciddi paralar harcamak hiç mantıklı bir iş değil” dedi.
 
44 yaşındaki teknik adam kulübün maliyetlerinin azaldığına da değinerek “Ben bu ülkede geleceği olan ve insanların beklentisinin olduğu bir antrenörüm. Bir Anadolu takımında şampiyonluk yaşamış biri olarak da buraya geldiğimde taraftarımızın beklenti içine girdiği bir antrenörüm. Çok açık şunu söyleyebilirim ki, benim geldiğim şehri ve takımı sahiplenen bir yapım var. Eskişehirliden daha fazla Eskişehirli, Eskişehirsporludan daha fazla Eskişehirsporlu olurum. Bu takıma herhangi bir konuda en ufak bir zarar gelmemesi için elimden gelen her şeyi yaparım. Bu sene ve geçen sene yaptığımız gibi… Birçok antrenörün yaptığı gibi bir liste verip bu oyuncular alınmazsa ben yokum demek çok kolay bir bakış açısı ve çok ucuz bir yaklaşım. Ben bundan önce çalıştırdığım her takımda olduğum gibi burada da takımın imkanı neyse, bu imkanlar doğrultusunda transfer politikamızı yönlendirdim. Geçtiğimiz sene geldiğimizde de N’diaye ve Erman dışında bonservise para ödemedik. Yapılan bazı transferler ise bizim isteğimizle olmamıştı. Zaten çok ciddi bir oyuncu maliyeti vardı. Geçtiğimiz dönemden sarkan mukaveleler kulübün sırtına zaten çok ciddi bir yük bindirmişti. Onların üzerine ekstra bir yüklemeden yola başladık. Devre arasında da bildiğiniz gibi bu yükü azaltmaya başladık” dedi.
 
Bu sene de aynı şekilde sezona başladıklarına değinen Sağlam, “Eskişehirspor önümüzdeki senelerde kendi ayakları üzerinde duran ve daha büyük hedeflere koşan bir takım olacaksa öncelikle bu borç yükünden sıyrılıp, geleceğini planlayabilen ekonomik seviyeye gelebilmeli. Bu sezon, geçen sezondaki oyuncu maliyetinin yaklaşık 9-10 milyon TL altına düştü. Hem takım gençleşirken, hem de takımın maliyetini düşürdük. Tabii ki taraftarlar transferde beklenti içine giriyor. Biz bunları yaparken aynı zamanda taraftarın beklentisinde farkında olmak zorundayız. Mehmet Ekici’yi biz de istedik ve Almanya’da kendisiyle görüştük. Aynı şekilde Jimmy Durmaz’ı da istedik ve kulübüyle görüştük. Ancak karşımıza öyle maliyetler çıktı ki biz alamayız, bizim için lüks olur bu oyuncular dedik. Vazgeçtik. Böyle bir ekonomik tablo varken bu transferleri yapmak kulübe haksızlık olurdu. Biz oyuncu maliyetlerini düşürüp, ciddi bonservisler ödemeyeceğimizin kararını zaten vermiştik. Geçen sene 1 milyonun üzerinde alan altı yedi oyuncu varken bu sene ise bir tane oyuncumuz kaldı. Artık bir standart oluşturmaya başladık. İnce eleyip sık dokuyoruz. Ekonomik anlamda bize uyarken, futbolcu kalitesinin de yüksek olması gerekiyor. Kolay bir iş değil yaptığımız” dedi. 
 
Tarık Çamdal’ın Galatasaray’a transferine de değinen Sağlam, “Geçtiğimiz sezon ilk hafta oynadığımız Bursaspor maçını gözümün önüne getiriyorum. Birçoğunuz kadrolar elinize geldiğinde listede Tarık’ı, Aytaç’ı görünce şaşırmıştır ve bu kadroyla bu maça çıkılır mı demişsinizdir. Kötü bir maç oynasaydık başımıza neler gelirdi biliyoruz. Tarık’ın öncesinde çok Süper Lig tecrübesi yoktu. Sonrasındaki Fenerbahçe maçında Kuyt’ın Tarık’ın önünden vurduğu pozisyonda gol yedik. Onu kenara çekebilirdik. Ancak az önce de dediğimiz gibi kolay bir iş değil onları kazanmak. Biz üzerine gittik, ona inandık ve bunu ona hissettirdik. Kendisi de sorumluluk aldı ve kendisini geliştirdi. Tarık’a tekrar teşekkür ediyorum. Hem takımımıza performansıyla katkı sağladı, hem de bugün bu ekonomik sıkıntıda kulübümüze ciddi bir gelir kazandırdı” dedi.
 
Ertuğrul Sağlam son olarak yeni stadyumun sene sonunda biteceğini ve isim hakları, reklamlar doğru yönlendirildiğinde bu anlamda da kulübün ciddi bir gelir elde edeceğini söyledi. Sağlam, “Bu anlayış ve stratejiyle 2 sene sonunda camiamızın ve taraftarımızın alacağı sorumlulukla kendi ayakları üzerinde duran, ekonomik anlamda sorunlarını halletmiş, önünü görebilen ve daha büyük hedeflere gidebilen bir Eskişehirspor oluşturabiliriz” dedi.
 
 Sağlam teknik ekip olarak risk aldıklarını, transferde tam olarak istedikleri transferi yapamadan, ekonomiyi de düşünerek Eskişehirspor’un geleceğini oluşturabilecek genç kadroyu takıma kazandırmaya çalıştırdıklarını ifade etti. Kendilerinin bunu yaparken Eskişehirspor’u oluşturan diğer dinamiklerin de üzerine düşeni yapması gerektiğini “Taraftar da üzerine düşeni yapacak ve bahane üretmeden maça gelecek. Takımının yanında olacak. Şehrin ileri gelenleri de sorumluluk alarak takıma sahip çıkacak. Eleştiriler olabilir, buna açığız. Eğer bizi doğruya götürecekse eleştirileri kabul ederiz. Ancak körü körüne bu takımı eleştirip motivasyonu düşürmeye çalışıyorsanız Eskişehirsporluyum demeyin. Sorumluluk alıp, artık takımınıza sahip çıkacaksınız ve bu işi birlikte başaracağız” sözleriyle ifade etti. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Sosyal medya devinin Facebook Lite uygulamasına kullanıcılarını sevindirecek, ana uygulamayı kullananları...