#
#
55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun son etabını kazanan ve 4. etabın ardından ikinci etap zaferine ulaşan Caleb Ewan, Giro hedeflerini ve galibiyetin detaylarını anlattı.
24/04/2019 - 14:51
Kariyerinde ikinci kez Türkiye'de yarışan ve ikinci denemesinde iki etap galibiyetiyle TUR'da unutulmaz bir iz bırakan Caleb Ewan, 6. etaptaki zaferinin ardından Lotto Soudal ile Grand Tour sahnesine geri döneceği Giro macerasına ve 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Biskilet Turu'nda yaşadıklarına değindi.
 

Geçtiğimiz yıl Sam Bennet’ın buradaki zaferini izledin mi?
“Evet izledim bu sabah. Yeniden deneyebileceğini biliyordum, geçen yıl yaptığını yine yapabilirdi. Atağını yaptığında şaşırmamıştım, buna hazırdım. Burada geçtiğimiz yıldan daha güçlü sprinterler olduğunu biliyordum. Bennett erken atak yaptı, olabildiğince hızlı bir şekilde diğerlerinden kurtulmaya çalıştım ve Sam Bennett’ı geride bıraktım. Toplu sprintten farklıydı. Sonda tehlikeli virajlar olduğunu biliyordum ama sorun yaşamadan kazandığım için mutluyum. Bu tip zorlu ve karmaşık finişleri seviyorum. Etap öncesi kararlıydım ve tüm gün bunun için çalıştım. Bu tip patlayıcı yokuşları iyi alabiliyorum.”
 
Bu tip yokuşlarda uzmanlaşmış olduğunu ve Peter Sagan’ı geçebileceğini düşünüyor musun?
“Sanmıyorum, henüz değil. Sadece bu tip yokuşlu finişlerde başarılı olmayı istemem, hem bunlarda hem de normal sprint finişlerinde kazanmayı isterim. Her ikisini de başarabilmek mükemmel olur ama birini ötekine tercih etmem. Buradaki son finişimde birkaç dakika gerideydim ama son gelişime göre çok daha iyi durumdaydım ve kazandım. Şu an oldukça güçlü olduğumu düşünüyorum. Bu doğal bir süreç.”
 
Giro için ekstra motivasyon yaratır mı bu?
”Tabii ki. Buraya gelirken formumun çok iyi olduğunu düşünmüyordum. İki galibiyetle ayrıldığım için çok mutluyum. Formumu kazanmam için ekstra yarışlara ihtiyacım olduğunu biliyordum ve burada yarışmak Giro hazırlığı için bana oldukça yardımcı oldu. Giro için şu an hazırlığım yok, bu haftayı birkaç gün dinlenerek Monaco’daki evimde geçirip sonrasında normal antrenmanlarla hazırlanacağım, bir antrenman kampım yok. Giro’da ilk bölümde 5-6 sprint etabı şansımız var. Parkur detaylarına çok bakmadım henüz. Yarış yaklaştıkça stratejilerimi ve son detayları netleştireceğim. Giro’nun sprint etapları her zaman zorludur, kolay olmayacağını düşünüyorum.”
 
Takım direktörünüz son bölüm karmaşık olduğu için Giro öncesi risk almayabileceğinizi ve sakatlıktan korumak için sprinte girmemeni düşünebileceklerini söyledi ancak bugün kazandın. Yarışta bunu değiştiren neydi?
“Kazanman mantalitesine sahipseniz kendinizi bundan alıkoyamazsınız. Etap kazanma şansınız olduğu zaman korkuları bir kenara bırakırsınız ve tutkunuzdan başka bir şey düşünmezsiniz. Bugünkü etabın sonu çılgıncaydı, Giro’yu veya başka bir şeyi düşünemezdim, kazanmayı düşündüm sadece. Kazanma mantalitesi o an yaptığınız şeyi ve galibiyeti düşündürür ve dümdüz basarsınız.”
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Zaman zaman çok ilginç telefonlar karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi de Carbon 1 MK...