#
#
Dünyanın belki de gelmiş geçmiş en iyi sol bekinin de yolu U-20 Dünya Kupası'ndan geçiyordu.
13/07/2013 - 20:49

1991'de Portekiz'de düzenlenen turnuvanın favorisi net bir şekilde ev sahibiydi. Çok iyi bir jenerasyon yakalayan Portekizliler, Rui Costa ve Figo'nun önderliğinde kupayı kaldırıyorlardı ve finalde penaltılar sonucu eledikleri Brezilya maçı haricinde zorlanmıyorlardı. Brezilya ise çok çok iddialı bir ekiple gelmese de her şeye rağmen kaliteli isimlere sahipti ve kadronun en spektaküler ismi de içimizden birisiydi.

Giovanni Elber'in sürüklediği Brezilya'nın sol bek pozisyonunda görev alan Roberto Carlos, ilginç stiliyle dikkat çekiyordu ama bu kadar büyük bir oyuncu olmasını kimse beklemiyor olsa gerek. Finalde kaybeden Brezilya'da en etkili isimlerden birisi Roberto Carlos olacaktı ve dünya futbolunun hiç alışık olmadığı bir hücum katkısı veren sol bek, ilerleyen yıllarda büyük bir efsane olacaktı.

Fakir bir ailenin çocuğu olan ve çiftçi bir babanın oğlu olan Roberto Carlos, adını Brezilya'nın en meşhur sanatçılarının birisinden alır. Ülkesinde başladığı futbolda Avrupa'ya adımını Inter ile atar ve oradan da efsane haline dönüşeceği Real Madrid'e transfer olur. 11 sezonda 370 maça çıkan ve tam 46 gol kaydeden Carlos, adeta bir fenomen haline dönüşür. Özellikle konsol oyunları sayesinde tüm gençliğin bir dönem favori oyuncusu olan oyuncu, dünya tarihindeki en güzel frikik gollerinden birisine imzasını koymayı başardı. Brezilya Milli Takımı'nda da tam 125 maçta forma giyen ve 11 de gol kaydeden oyuncu, Dünya Kupası zaferini de yaşadı. 

Fenerbahçe'nin 100.yılı projesi olan Roberto Carlos, takımın Avrupa'da yakaladığı başarılarda deneyimiyle önemli pay sahibi oldu ve unutulmazlar arasında yer almayı başardı. Ülkemizden ayrıldıktan sonra Corinthians ve Anzhi formalarını giyen oyuncu, Rus ekibinde yaptığı menajerliğin ardından teknik direktör olarak kariyerine devam etme kararı aldı ve Sivasspor ile anlaşma sağladı. Yolun açık olsun büyük usta!

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Tanıtımının üzerinden geçen yaklaşık 10 aylık sürecin ardından Türkiye...