#
#
Afrika Aslanı, kaptan olarak başladığı futbol hayatına kaptan olarak veda etti.
29/06/2013 - 14:32
17 yıl süren kariyerinin son üçte birlik kısmını bu topraklarda geçirdi ve dahası iki şampiyonluk kazandı, adını unutulmayacak yabancılar arasına yazdırdı. Kamerun tarihinin de en önemli oyuncularından olan Rigobert Song, kaptan olarak vitrine çıktığı futbol dünyasında hep bir kaptan ve lider olarak, futbola da öyle veda etti.
 
Zinedine Zidane ile birlikte iki ayrı Dünya Kupası'nda kırmızı kart gören iki oyuncudan biri olan Rigobert Song, 138 kez formasını giydiği Kamerun A Milli Takımı'nda görev yapmaya başladığında sadece 17 yaşındaydı. Aynı yıl Avustralya'da düzenlenen ve Türkiye'nin de Avrupa şampiyonu olarak katıldığı 1993 U-20 Dünya Kupası'nda da boy gösteren Song, tıpkı üst yapılarda olduğu gibi, o takımda da kaptandı. Henüz 17 yaşında olmasına rağmen, üstün liderlik özellikleri dikkat çekiyordu.
 
Ev sahibi Avustralya, Rusya ve Kolombiya ile aynı grupta yer alan Kamerun Avustralya'yı yenmesine karşın, Rusya ve Kolombiya'ya kaybederek grubu üçüncü sırada bitirerek turnuvaya veda ediyordu. Ülke futbolunun alt yaş kategorilerinde önemli başarıları olmadığı göz önüne alınırsa durum şaşırtıcı değil. En dikkat çeken nokta ise, kadrodaki oyunculardan Rigobert Song dışında adını duyurmayı başarmış tek oyuncu var; 26 Haziran 2003'te Lyon'da oynanan Konfederasyon Kupası sırasında bir anda yere yığılarak hayatını kaybeden Marc-Vivian Foe. 
 
Rigobert Song, çok değil bir sene sonra daha 18 yaşına basmamışken Amerika Birleşik Devletleri'nde ikinci Dünya Kupası'nı oynuyordu; ancak bu sefer A milli olarak. Dahası, kupalar tarihinin en genç kırmızı kart gören oyuncusu rekorunu da elinde bulunduruyor. 16 yıl süren profesyonel futbol kariyerinin en verimli dönemini Türkiye'de geçiren, Galatasaray ve Trabzonspor formaları giyen Song, U-20 Dünya Kupası'nda forma giyen ve ülkemiz futbolunda iz bırakan en önemli isimlerden biri olmayı başardı.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Apple’ın işlemcilerini üreten TSMC, 3 nm’lik işlemcileriyle ilgili çalışmalarını...