#
#
Beklenti çoktu ama o, macerayı tek gösteri ile bitirmeyi tercih etti...
03/07/2013 - 14:32
Onu en çok dönemin Football Manager hastası nesli takımına istedi. Yaptığı inanılmaz istatistiklerle ucuza kapatılan, çok para eden bir yıldıza dönüştüğünde satmaya kıyamıyordu kimse. Oyun gerçek olmadı ama Julius Aghahowa Türkiye'ye geldiğinde herkesin beklentisi daha fazlasıydı.
 
Daha 17 yaşındayken, Nijerya'nın ev sahipliği yaptığı turnuvada boy gösterdiğinde pek çokları tarafından umut vaat eden isimler arasında gösteriliyordu. Evinde düzenlediği kupada şampiyonluk hedefi olan Nijerya grubu Kosta Rika maçı ile açarken, Nijerya'nın ve turnuvanın açılış golü 17 yaşındaki Aghahowa'dan geliyordu. Maçtan beraberlikle ayrılmalarına karşın, sorunsuz bir şekilde gruptan çıkmayı başarıyorlardı. 
 
Çeyrek finalde turnuvanın sürpriz takımı, Seydou Keita önderliğinde yarı final oynamayı başaran Mali'ye kaybederek eleniyorlardı ama Aghahowa'nın Avrupa macerası başlıyordu. 2000 yılında Shakthar Donetsk'e transfer olan oyuncu tam yedi yıl Ukrayna ekibinin formasını giydi. Asla düzenli bir ilk 11 oyuncusu olmayı başaramadı. İngiltere Premier Lig'e, Wigan Athletic kulübüne gittiğinde halen onda parıldayan bir şeyler olduğu düşünülüyordu. Olmadı. Kayserispor onu transfer ettiğinde büyük ses getirmişti ama Kadıköy'de Fenerbahçe'ye karşı sergilediği parlak performanstan fazlasını göstermedi. Tekrar Shakthar'a döndüğünde sadece bir rotasyon oyuncusuydu.
 
Oysa onun parladığı turnuvada İspanya şampiyon olmuş ve bugün herkese üstünlük kuran takımın temellerini atmıştı. Seydou Keita turnuvanın en değerli oyuncusu seçilmiş, ilerleyen yıllarda Barcelona ile Şampiyonlar Ligi kaldırmıştı. Ronaldinho futbol dünyasına adım atmış, yaptıkları ile fenomen olmayı başarmıştı. Forlan, Simao, Santa Cruz, Appiah ve diğerleri... Hepsi bu turnuvada parlayıp zirveye yürürken, Aghahowa onların üç dört senede ulaştığı maç sayısını bütün kariyerinde ancak oynayabildi. Hatıralarda ise bir bilgisayar oyununun efsanelerinden biri olarak kalacak...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Elektrikli otomobil pazarının en önemli ismi Tesla, bir elektrikli motosiklet üretmiyor. Firmayı bu konuda...