#
#
Yıllarca Brezilya milli takımının kalesini başarıyla koruyan ve Galatasaray ile UEFA Kupası zaferi yaşan Taffarel, U-20 Dünya Kupası'nı kaldıran isimlerden olmayı da başardı.
01/07/2013 - 18:58

1985'te SSCB'de düzenlenen 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda, Brezilya zorlanmadan zafere ulaşıyordu. Tüm maçlarını kazanarak zafere giden ekip, oynadığı 6 maçta kalesinde sadece 1 gole izin veriyordu ve bunda en büyük pay sahibi kuşkusuz kalecileriydi.

1966'da Santa Rosa'da dünyaya gelen Claudio Taffarel, futbola profesyonel olarak Internacional'de başladı ve 5 sezon boyunca kalesini başarıyla korudu. 1990 Dünya Kupası'nda Brezilya Milli Takımı turnuvaya erken veda etse de, kalesinde 4 maçta sadece 2 gole izin veren Taffarel'in yolu İtalya'ya düşer. Parma takımında bir türlü as kaleci olamayan Taffarel, ilerleyen sezonlarda Reggina'ya kiralanır ve küme düşmekten son anda kurtulur. Bu gelişmelerin ardından ülkesi takımlarından Atletico MG'ye dönen başarılı eldiven, 1998 Dünya Kupası öncesi yeniden ivme kazanır ve Dünya Kupası aday kadrosunda yer alır.

O kupada final oynayan Brezilya; Henry'li, Zidane'lı, Djorkaeff'li Fransa'ya 3-0 ile boyun eğer ancak Taffarel yine de çok başarılı bir turnuva geçirir. Fatih Terim'in gözü ondadır ve bir yolunu bularak onu Galatasaray'a kazandırır. 32 yaşında ülkemize gelen tecrübeli kaleci, Galatasaray'a çok şey katar ve 2 lig şampiyonluğu ile 1 UEFA Kupası kazanılmasında baş rollerden birini oynar. 

Galatasaray'dan ayrıldıktan sonra eski takımı Parma'da 3 sezon geçiren tecrübeli eldiven, 1 sezonluk Empoli macerasının ardından futbolu bırakır. Ardından Hagi yönetimindeki Galatasaray'da kaleci antrenörlüğü yapan Taffarel'in macerası da çok uzun sürmeyecektir.

Şimdilerde ise Galatasaray'da yeniden kaleci antrenörlüğü yapan ve daha disiplinli bir yapı içerisinde çalışma fırsatı bulan Claudio, Muslera'nın dünyanın elit kalecileri arasına girmesinde çok önemli bir oynadı ve taraftarın da yeniden sevgilisi olmayı başardı. Sempatik tavırlarıyla her zaman kendini sevdirmeyi başaran efsanevi eldiven, UEFA Kupası finalinde Thierry Henry'nin yaptığı kafa vuruşuna gösterdiği refleksle, her zaman unutulmazlar arasında yer alacak.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Apple’dan yaz sonunda iPhone 13 ailesi gelecek. Bu ailede çentik biraz daha ufak olacak. Peki çentik daha farklı...