#
#
Cycling Weekly’nin bisiklette 2019 sezonunun en çok öne çıkan 10 haberini derlediği yazıyı çevirip 2019 sezonuna son bir bakış atıyoruz.
06/01/2020 - 16:50
Bisiklette bir çılgın yıl daha yaşandı. Yarışlar büyük oranda aynı kalsa da bisikletçiler yavaşça değiştiler ve elbette her zamanki gibi inişler ve çıkışlar yaşandı. Sporumuzun 2019’daki hikayesini nasıl tekrar anlatabiliriz? Sitede(Cycling Weekly) en çok okunan haberler muhtemelen iyi bir başlangıç noktası olacak.
 
Skandallar ve beklenmedik olaylar bir kez daha gündemi domine edip insanların ilgisini çekti, aynı zamanda Bjorg Lambrecht’in ölümü gibi haberler de bisiklet dünyasını şoka uğrattı.
 
1- UCI, Nils Eekhoff’un Dünya Şampiyonası’ndan neden diskalifiye edildiği hakkında video yayınladı
Yorkshire’daki Dünya Şampiyonası’nda U23 yol yarışında Hollandalı Nils Eekhoff çizgiyi ilk sırada geçti ama daha sonra hakemler takım aracının arkasından gittiği bir videoyu yayınlayarak kendisini diskalifiye ettiler.
 
Hakemlerin kararı bisikletçiler arasında isyan çıkardı, Eekhoff’un neden olayın yaşandığı an cezalandırılmadığı sorgulandı. Ayrıca UCI, videonun yarıştan sonra kendilerine iletildiğini hakemin de Eekhoff yarışı kazandığı için olayı izlemek zorunda olduğunu açıkladı.
 
Yarışı ikinci bitiren İtalyan Samuele Battistella altın madalyaya uzanırken üçüncü sıradaki İsviçreli Stefan Bissegger ikinci, dördüncü sıradaki Britanyalı Tom Pidcock ise üçüncü sırayı aldı.
 
2- Bjorg Lambrecht, Tour of Poland 2019’daki kazasının ardından hayatını kaybetti
Bisiklet dünyasını şoke eden üzücü bir haber. Bjorg Lambrecht, Tour of Poland’ın 3. etabındaki kazanın ardından hayatını kaybetti, mahkemeye yoldaki işaretçiye çartığı bilgisi iletildi.
 
22 yaşındaki sporcu etabın 48. km’sindeki kazada kasisten sekip menfez malzemelerine doğru uçtu ve birçok ölümcül yaralanma yaşadı. Kaza sonrası acilen hastaneye kaldırıldı ama akciğerlerindeki yırtıklar iç kanamaya sebep oldu ve bunun sonucunda da kalp krizi geçirdi. Lambrecht, ameliyat sırasında hayatını kaybetti.
 
3- Tour de France 2019’un 8. etabındaki kazada Geraint Thomas, Moscon’un bisikletinin üstüne uçtu
Tour de France 2019’da 8. etabın son kilometrelerinde Geraint Thoması, Ineos’taki takım arkadaşlarıyla beraber kazaya karıştı.
 
Televizyon görüntüleri, EF Education First bisikletçisinin dengesini kaybettiği sırada Ineos’tan virajı dönen birkaç ismin yerde kaldığını gösterdi. Michal Kwiatkowski Thomas’ın hasar almayan bisikletinin zincirini yerine takıp kendisini pelotona yetiştirmeye çalışırken ekrana yansıdı.
 
Cycling Weekly daha sonra Thomas’ın Moscon’un bisikletine uçtuğu anın muhteşem bir fotoğrafını çeken seyirciye de ulaşıp bir röportaj yaptı. Buraya tıklayarak o röportaja gidebilirsiniz.
 
4- Kaos, Yorkshire Dünya Şampiyonası’nda U23 zamana karşıda da üst düzeydeydi
Yorkshire’daki Dünya Şampiyonası’nın en belirgin özelliklerinden biri de korkutucu hava koşullarıydı ve U23 erkekler zamana karşı yarışı da bundan payını aldı. TV yayınını da sarsıcı hale getiren yüksek sayıdaki kazada genç sporcuların zafere ulaşmak için karşılarına çıkan engellere karşı savaşlarını gördük.
 
5- Geraint Thomas, Tem Ineos’un Tour de France 2020’de liderlik hakkında ciddi soru işaretlerine sahip olacağını söyledi
Ağustos ayı yeni başlamışken ve Egan Bernal hala kariyerinin ilk Tour de France zaferinin etkisindeyken açıklamaların gündemi, Ineos’un kadrosundaki 3 tane Tour de France şampiyonuyla nasıl başa çıkacağı eksenine kaymıştı bile.
 
Kolombiyalı genç takım arkadaşının ardından yarışı 2. tamamlayan Geraint Thomas, şöyle konuştu: “2020’de ben, Froome ve Bernal, üçümüz de start alırsak liderlik konusunda bazı sorularımız olacak. Ancak diğer takımlar bu sorulara yolda cevap vermek zorunda olacaklar. Açık ve dürüst olmak gerekirse üçümüz iyi bir iletişim halindeyiz, önümüzdeki yıl böyle bir güce sahip olmak harika olacak.”
 
6- Tour de France 2019’daki kazası nedeniyle Alessandro De Marchi’nin ciğeri söndü, vücudunda kırıklar oluştu
Tour de France’ın 9. etabında Alessandro De Marchi, ciğerinin sönmesi dahil birçok ciddi yara aldığı ve yüzüstü yere yığıldığı bir kaza yaptı. CCC Team’in bisikletçisi, bir önceki etabın başrol oyuncularından biriydi, kaçışta etabın galibi Thomas De Gendy’e eşlik etmişti.
 
Ancak bir sonraki gün De Marchi’nin Tour macerası ölümcül hale geliyordu. Etabın 50. km’sine doğru yol kenarında yerde yüzüstü yattığı görüldü. İtalyan sporcunun köprücük kemiği ve kaburgaları kırıldı, derisinde yırtıklar oluştu ve ciğerinin bir kısmı da söndü.
 
7- Rohan Dennis’in Tour de France’ı bırakması tek bir sebepten daha karmaşık ve hassas bir konu
Tour de France’ta Rohan Dennis’in aniden yarışı bırakmasının şaşkınlığı sürerken takımı Bahrain-Merida’daki herkes o anki durumun yarışı bırakmasının yanında çok daha karmaşık ve hassas bir durum olduğunu belirtti.
 
Birkaç ay önce, Yorkshire’da dünya şampiyonluğu unvanını korumak için yola çıkmaya hazırlanırken Avustralyalı bisikletçi yaşadığı çöküşün bir çözüm arayışı olduğunu söyledi. Bu açıklamadan günler sonra Bahrain-Merida, Dennis’in kontratının feshedildiğini açıkladı ve 29 yaşındaki bisikletçi de aralık ayında Ineos’a imza attı.
 
8- Miguel Angel Lopez, Giro d’Italia 2019’da kaza yapmasına sebep olan seyirciye saldırdı
Miguel Angel Lopez(Astana), Giro d’Italia 2019’un 20. etabında yol kenarında kaza yapmasına sebep olan bir seyirciyi dövdü. Finişe 5 km kala ekrana gelen görüntüde Lopez’in, takım arkadaşı Jan Hirt’in yardımıyla bisikletinin zincirini yerine takmaya çalıştığını gördük. Birkaç saniye sonra Lopez bisikletine binmesine rağmen finişe ilerleyen genel klasmandaki rakiplerinin arayı açtığını gördü.
 
Sonrasında ekrana yansıyan tekrar görüntüsünde Lopez’in kazayı yaptığı anda yol kenarındaki bir seyirciye daldığı görüldü. Lopez, yerde oturan seyirciyi tokatlıyordu.
 
Tekrar görüntünün başında, seyircinin bisikletçilerin sol tarafında koştuğu ancak sonra karşısına çıkan başka bir seyirci nedeniyle bisikletçilerin önüne doğru itildiği görüldü.
 
Sonuç olarak Lopez, UCI hakemleri tarafından yaptığı şeyin “insani bir reaksiyon” olduğu gerekçesiyle herhangi bir ceza almadı.
 
9- Giro d’Italia ve Tour of California’da bazı isimler kan dopingi skandalı nedeniyle UCI tarafından yarıştırılmadı
Avusturya’daki kan dopingi skandalı Giro d’Italia ve Tour of California’yı etkiledi. UCI, dört bisikletçinin olayla bağlantılı olduğunu açıkladı.
 
Bahrain-Merida’dan Kristijan Koren’in Giro’da yarışmasına izin verilmezken UAE-Team Emirates’ten Kristijan Durasek’in de Tour of California’da yarışmaya devam edemeyeceği açıklandı. İki isim de bisikletin yönetim kademesince karar çıkana dek yarışmama cezası aldı.
 
UCI açıklaması şöyleydi: “Avusturya’daki emniyet yetkililerinden alınan bilgilere göre UCI bu isimlerin potansiyel olarak anti-doping kurallarını ihlal ettiklerini gördü. UCI, adı geçen isimleri karar çıkana dek yarışlardan men etti.”
 
Olayların ardından Durasek kasım ayında 4 yıl men cezası aldı, Koren ve Bahrain-Merida’daki sportif direktörü Bozic de ikişer yıl men edildiler.
 
10- Wout van Aert, Tour de France’ta zamana karşıdaki kazası sonrası ameliyat edildi
van Aert, Tour de France’ın 13. etabında zamana karşıdaki kazası nedeniyle ameliyat edildi. Belçikalı yıldız, vatandaşı Thomas De Gendt’in(Lotto-Soudal) önünde sanal olarak etap zaferine gidiyordu ama son 2 km içinde bariyere takılarak kaza yaptı.
 
Gidonunun afişe takılması sonrası korkunç şekilde yere düşen van Aert, bacakları açık şekilde yolun kenarında hareketsiz yattı. Team Jumbo-Visma, daha sonra yaptığı açıklamada, etabı bırakmak zorunda kalarak hastaneye götürülen sporcunun sağ bacağında derin bir kesik oluştuğunu belirtti.
 
O günden itibaren Wout van Aert iyileşme sürecine odaklandı ve aralık ayında Jumbo-Visma’nın açıkladığı Tour de France 2020 kadrosunda kendine yer buldu.
 
2019’dan bu kadar. 2020’de bisiklet sporunun hangi haberleri gündeme taşıyacağını beraber göreceğiz. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Akıllı telefon pazarının çok fazla öne çıkmayan isimlerinden ZTE, yakında büyük...