#
#
Ezeli rakibinizin taraftar grubu tarihe karışsa üzülür müsünüz? Bu akşam Milan-Inter derbisi var San Siro'da. Filmi dokuz yıl öncesine saralım. Milan'ın kale arkası tribünde yer alan efsane taraftar grubu Fossa dei Leoni, 36 yıllık tarihine bir pankart yüzünden nasıl son noktayı koydu?
23/11/2014 - 11:00
Bu akşam Milano'da derbi var. Milan ve Inter, 213. kez santra yuvarlağına yürüyecek.
Milan kulübesinde, futbolcululuk kariyerinin yarısı ofsaytta geçmiş, gel görelim en güzel gol sevinçlerinin adamı Filippo Inzaghi'nin karşısında eski takımında ikinci kez teknik adamlık koltuğuna oturan Roberto Mancini olacak.
 
Milano'nun iki devi bu sezon şampiyonluk yarışının uzağında ama derbi dendiğinde akan sular durur. Taktik analiz elbette yapmayacağım, gelin yakın geçmişte derbinin bir yakasında, Milan tribününde yaşananları hatırlayalım. Kırmızısiyahlı kulübün efsane tribün grubu Fossa dei Leoni'nin tarihe karıştığı 2005 yılına gidelim... 
 
17 Kasım 2005 Milano 
İtalyan tribün tarihinin en eski Ultras grubu kabul edilen ve 1968 yılında kurulan Fossa dei Leoni'nin kendini fesh ettiği ve San Siro Curva Sud denen kale arkasından çekildiği haberi sadece İtalya'da değil tüm Avrupa'daki tribün gruplarına flaş haber olarak ulaştı. Adını Milan'ın eski antrenman tesislerinden alan ve San Siro'da Inter ile oynadıkları derbiler, Juventus maçları ve Şampiyonlar Ligi maçlarında yaptıkları muhteşem kareografilerle duyuran taraftar grubu Fossa dei Leoni'nin (Aslanlar'ın Yatağı) 15 kişiden oluşan yönetimi; tribünde 5 bin faal üyesi olan 37 yıllık taraftar grubunun stadyumlardan çekildiğini açıkladı.
 
Kararın sonrasında sadece Milan değil tüm İtalyan taraftar gruplarında kulisler Fossa'nın kendi kendini 'imha' nedenini tartışmaya başladı. Fossa dei Leoni 24 saat sonra yaptığı açıklamada konunun tarihi pankartın kaptırılmasıyla direkt alakalı olmadığını açıkladı. Peki nedir bu tarihi pankart? Fossa dei Leoni pankartını kimler ele geçirmişti? Filmi biraz geriye saralım. 
 
29 Ekim 2005 Milano 
San Siro'ya dokuz maçta dokuz galibiyetle gelen Juventus'u durduracak tek takım Milan deniyordu o günlerde. Karşılaşma öncesinde Curva Sud'de yoğun tezahüratla ortaya çıkan iki ''siyahbeyaz'' pankart bütün stadı ayağa kaldırdı. Fossa dei Leoni grubu Juventus'un Milano'daki taraftar grubu Viking Milano'ya ait iki pankartı ''Sancağınızı kaptık'' tezahüratıyla karşı kale arkasındaki Juventuslulara gösterdi. 
 
30 Ekim 2005 Milano 
Juventus taraftar grubu Viking Milano, internet sitesinden tüm taraftar gruplarına bir duyuru yayınladı.
Pankartı kaptırmanın bir nevi savaşta sancağın kaptırılması görüldüğü Ultras dünyasında bunun bedeli grubu feshetmekti. Viking, pankartların bir hafta önce gittikleri Lecce deplasmanı öncesinde Milano'da hareket yerinde unutulan pankartlar olduğunu ve Fossa'nın bunları bir şekilde 'bulduğunu' iddia etti ve rakiplerini üç gün içinde pankartları geri vermeye davet etti. Son sözleri ''Şimdilik susuyoruz'' oldu. 72 saat sonra bir fotoğraf internette yayıldı. Fossa dei Leoni'nin efsane kabul edilen ve grubun yıllardır gözü gibi koruduğu pankart, Viking üyelerinin elinde bir fotoğraf karesinde ölümsüzleşmişti.
 
Juventus'lu Viking Milano grubu pankartı nasıl, nerede ele geçirdiğini açıklamadı. İstedikleri tek birşey vardı: ''Gereğini yapın.'' Fossa dei Leoni'nin liderleri toplandı ve 37 yıllık grubun tribünlerden çekildiğini açıkladı. Ancak kararın sadece pankartla alakalı olmadığını söylediler.
 
Grubun diplomatik bir dille yazılmış duyurusu sonrasında tribün kulislerinde ''fesihin nedenleri'' tartışılmaya başlandı. Yıllardır büyük bir bütünlük içinde hareket ettiği sanılan Milan kale arkası tribününün aslında uzun zamandır kaynadığı yazıldı, çizildi. San Siro'nun yaramaz çocukları Fossa dei Leoni, Brigate ve özellikle kendileriyle yıllardır problem yaşayan Commandos Tigres grubuyla girdikleri yol ayrımında yalnız kalmışlardı. Kulübün patronu Silvio Berlusconi, liberal olabilirdi ama Inter-Milan rekabetinde gönlü sola kayan taraf hep Milan taraftarı olmuştu. Fossa dei Leoni de aşırı sağcıların eline geçince diğer gruplar tarafından kale arkasından gönderilmek için plan devreye sokulmuştu.
 
İddialar bununla da bitmedi. Grubun 15 kişilik lider takımının deplasman organizasyonu, üyelik ve ürün satışından elde edilen gelirden Ferrari Club üyesi olma yolunda hızla ilerledikleri ve grubun kasasını boşalttıkları suçlamaları tribünde bu grubu yıkmak için yeterli bir sebepti. İtalya'daki diğer taraftar gruplarının ''Ultras projesi'' kapsamında endüstriyel futbola karşı birlik olma çabalarına destek vermeyen ve kara listeye alınan Fossa dei Leoni, iş İtalyan futbolunun patronlarını prostesto etmeye gelince duvara çarptı.
 
Euro 2012'ye aday olan ve en büyük rakibi Türkiye'yi sağlam kulisiyle ilk üç dışında bırakan İtalya, Avrupa'da yaptıkları halka ilişkilerin bir tek grup tarafından baltalanmasına elbette ki sessiz kalmadı. Fossa dei Leoni'nin ''2012'yi boykot edelim'' pankartını ne İtalyan hükümeti ne de İtalyan Futbol Federasyonu unutabildi.
 
37 yıl sonra Fossa dei Leoni'nin olmadığı bir derbi oynandı 11 Aralık 2005'te. Üzerinden dokuz yıl geçmiş, bu akşam yine bir derbi var Milano'da.
 
Fossa dei Leoni grubu geri dönmedi ama İtalya'da hiç kimse bir Inter taraftarının ezeli rakibinin tribün grubu tarihe karıştığında söylediklerini unutmadı: 
 
''25 yıldır sizden nefret ediyorum. Fakat şimdiden özledim seni Fossa dei Leoni. San Siro'da tezahüratlarınızı duymadığım bir derbi, nasıl olur bilemiyorum? Bildiğim derbiler artık eskisi gibi olmayacak...'' 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından OPPO, Türkiye’de telefon üretmeye oldukça...