Futbol taraftarlığının belki hiçbir kimlikte oluşmayan kolaycı bir itham edilebilirliği vardır. Taraftar serseridir, taraftar anarşisttir, taraftar teröristtir, bu çocuklar kötüdür, adidir. Hatta tepelerine çökülmelidir.
İLGİLİ LİNKLER
Oysa tribün denen olgu ne tür insanin birarada olacağı da belli olmayan tam bir rastlantısal mukozadır. Aynı renge gönül vermiş insanların biraraya gelip, bir ayin gibi aynı amaca hizmet eder şekilde birlikte vakit geçirebilmeleri başka nerede bu kadar ruhani bir şekilde icraya sahne olur... 
 
Onca insanı koro halinde bağırtabilecek başka hangi ve sayabilsek kaç olgu vardır? Taraftarlık tanımlamak zordur, biz de bunu kenara bırakalım ve başlığa dönelim: Öngörülemezlik.
 
2015'de Milano'da yapılan EXPO'da artan yemekler ünlü İtalyan Şef Massimo Bottura'nın dikkatini çeker ve bu durumdan rahatsız olur. Bir fikir geliştirir. Bu kadar israf rahatsız edicidir, üstelik bunca insan dünyada açlık çekerken. Dünyada ve hatta yanı başlarında Milano'da. 
 
Expo'dan çıkan artık yiyecekleri değerlendirecekleri bir aşevi kurmaya karar verirler. Bu aşevi Bottura ile başlayacak sonra başka usta şeflerin dokunuşuyla daha değerli ve katma değer üretilen bir alana dönüştürülecektir: ''Refettorio Ambrosiano'' böyle doğar. 
 
2016 yılı yapımı ''Theater of Life'', Bottura'nın bu hikayesini ve projenin doğuşunu, gelişimini anlatıyor. 
 
Peki taraftarlık bunun neresinde? Milano'da geçen hikayede bir AC Milan taraftarının da içinde yer almaması mümkün mü? Elbette değil. Giorgio'nun kadraja girmesi çok gecikmiyor. Zorlu bir hayat geçiren ve sıkı bir Milanista olan Giorgio, Refettorio'da yemek nakliyesi işini yapana-bulana kadar geçen süreçte hayatından kesitleri anlatırken, sadece onun değil, beraber belgesel boyunca anlatılan tüm yaşamın kıyısındaki hikayeler ile hem üretilen projenin yüce değerine tanık oluyor, hem de belki de hayatınızı sorguluyorsunuz.
 
Giorgio harika bir insan. Çünkü kedi seven bir insan kötü olamaz. Diğerleri de. Yönetmen Peter Svatek'in Bottura ile elele vererek ürettiği bu güzel işi mutlaka seyrediniz. Twitterda belgeseli paylaştığımızda gelen ilk reaksiyonda bir takipçinin dediği gibi: ''Tipe baksan kaçarsın, önyargı çok kötü bir şey.'' 
 
İzlemek için tıklayın.
https://www.netflix.com/tr-en/title/80154884