#
#
Belçika'nın en başarılı kulübü Anderlecht'in bu başarısının arkasında bir felsefe ve altyapı gücü bulunuyor.
05/04/2018 - 13:47
Belçika’nın 2014 Dünya Kupası ve Euro 2016 kadrolarının ortak birkaç özelliği vardı. Öncelikle bu oyuncuların büyük işler başaracaklarına olan inanç oldukça yüksekti, birçok futbol sever için iki turnuvanın da gizli favorileri arasında bulunuyorlardı. İkinci olarak “Altın Jenerasyon” denilebilecek bu oyuncuların birçoğunun çıkış noktası Anderlecht’ti. Ne var ki bireysel olarak birbirinden yetenekli olan bu isimler henüz takım olarak aynı başarıyı gösteremediler fakat ilerideki turnuvalar için hali büyük umut vadediyorlar.
 
Anderlecht, Belçika futbolunun gelmiş geçmiş en başarılı kulübü. 34 kez Belçika lig şampiyonu olan kulüp aynı zamanda 5 Avrupa kupasıyla da bu alanda liderliği elinde bulunduruyor. 9 Belçika Kupası da Anderlecht müzesinde bulunabilecek kupalar arasında. Bu başarılarının yanında Anderlecht futbola kazandırdığı genç yeteneklerle de Belçika futbolunu en iyi şekilde temsil etmekte.
 
Belçika devinin akademisi için biçtiği misyon oldukça açık ve net. “Tutkunu mesleğine dönüştür” sloganıyla yola çıkarak 18-21 yaş arasındaki yaşındaki oyuncuları üst düzey futbola ve Şampiyonlar Ligi futboluna uygun şekilde yetiştirmek. Anderlecht’in yerel kulüpler ve uluslararası süper kulüpler arasında bir geçiş istasyonu olmak kulübün kendisine bilerek biçtiği bir görev. Romelu Lukaku, Dries Mertens, Youri Tielemans, Vincent Kompany gibi isimler bu politikanın başarıyla işlediğini gösteriyor.
 
Anderlecht futbolcuları oldukça genç yaştan itibaren eğitmeye ve futbol dünyasına hazırlamaya başlıyor. U-11’den U-14’e kadar özel sistemlerle donatılmış yaş gruplarında futbolculara Anderlecht’in oyun felsefesi aşılanıyor. Teknik olarak yetenekli, hareketli, rakibi kendi sahasında presle boğan hücum oyuncuları yaratmak temel amaçlardan bir tanesi. 3-4-3 dizilimiyle yüksek tempolu futbola alıştırılan futbolculardan beklenenler hızlı düşünme, kendine güven ve üçgen paslarla gerekirse defanstan başlayarak oyun kurmak. Adaptasyon becerisi Anderlecht akademisinde oyunculardan beklenen özelliklerden bir tanesi. U-15’ten U-19a kadar olan yaş gruplarında oyuncular 4-3-3 dizilimine göre oynamaya başlıyorlar. Doğal olarak güçlenen futbolcular fiziksel antrenmanlarla tanışıyor, antrenmanlar daha sert ve odaklı olmaya başlıyor. U-11’den U-19'a kadar haftada dört kez 90 dakika antrenman üstüne bir de maç oynuyorlar.
 
U-21 kategorisine geldiklerinde de antrenmanlar hala 90 dakika oluyor ancak günlük olarak yapılıyorlar. Dayanıklılık ve güç odaklı antrenmanlar haftanın başlarında, taktik ve teknik antrenmanlar maç gününe yaklaştıkça yapılıyor. Anderlecht futbolcularından maçlarda skordan önce kendilerini geliştirmeleri, ders çıkarmaları ve maç analizlerine etkin bir şekilde katkıda bulunmaları bekleniyor. Skor ya da yetenekten önce kendini geliştirmeye çalışan, efor sarfeden, oyun üzerine kafa yoran oyuncular futbolcular Belçikalılar tarafından destek görüyor. Kazanmak ise pastanın üstündeki çilek.
 
Anderlecht akademisi bu vizyonla futbolcu yetiştirmeye devam edecek. Belki bu jenerasyon değil ama bir sonraki jenerasyon Belçika’ya hasretini çektiği milli takımlar düzeyinde başarıyı getirecek. Belki bir gün Anderlecht yeteneklerini Avrupa devlerine göndermek yerine bünyesinde tutarak bir süper kulüp haline gelmek için çalışmalara başlayacak. Bunları bize zaman gösterecek.
 
​#BaşarıGelecek
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Apple, ünlü analist Ming-Chi Kuo’ya göre Mini-LED konusunda 2021’de önemli adımlar atacak. Ancak...