#
#
LA LIGA
  1. TAKIMLAR
    O
    Av
    P
  1. Tamamını Göster »
LA LIGA
Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), genç futbolcuların transferlerindeki usulsüzlükler nedeniyle Barcelona'ya transfer yasağı koydu. Katalan kulübü, karara itiraz edeceğini açıkladı.
03/04/2014 - 09:04
Barcelona yeniden transfer yapmak için 2015 yılını beklemek zorunda.
 
FIFA, Barcelona'nın uluslararası transfer şartlarını, İspanyol olmayan genç oyuncuların lisansları ve uluslararası kupalara katılımıyla ilgili kuralları ihlal ettiğini belirledi.
 
Kulüp art arda iki transfer dönemi boyunca yurtiçinden ya da yurtdışından transfer yapamayacak, oyuncu satamayacak ve yaklaşık 370 bin euro ceza ödeyecek. Barcelona ise bu karara itiraz edeceğini açıkladı. Katalan kulübü önce FIFA'ya gidecek, gerek duyulması halinde Spor Tahkim Mahkemesi'ne başvuracak.
 
Barcelona'nın 10 genç oyuncuyla ilgili işlemlerde kuralları ihlal ettiği ortaya çıktı. Kulübe söz konusu oyuncularla ilgili gerekli düzenlemeleri yapması için 90 gün verildi.
 
FIFA'nın yürüttüğü soruşturma 2009 ile 2013 arasındaki çeşitli dönemlerde lisans verilen ve uluslararası kupalarda yer alan 18 yaşından küçük oyuncuları kapsıyor.
 
Barcelona'nın kadrosuna yeni oyuncu alamayacağı ve hiçbir oyuncusunu satamayacağı 2014'ün ilk transfer dönemi Haziran'da, ikinci transfer dönemi ise Aralık ayında başlayacak. Kulüp 2015 yazından itibaren yeniden transfer yapabilecek.
 
FIFA 2009 yılında Chelsea'ye Gael Kakuta olayı nedeniyle iki transfer dönemi boyunca yasak getirmiş, itiraz eden İngiliz kulübü, Lens'e tazminat ödeyerek cezadan kurtulmuştu. Barcelona'nın benzer bir yolla kurtulması zor olabilir, çünkü usulsüz transferlerin sayısı çok fazla.
 
Uluslararası kurallara göre özel durumlar dışında 18 yaşından küçük futbolcuların transferi yasak.  
Barcelona geçtiğimiz hafta 17 yaşındaki Hırvat yetenek Alen Halilovic'i Dinamo Zagreb'den iki milyon 200 bin euro'ya kadrosuna katmak için anlaşma sağlamıştı. Şampiyonlar Ligi'nde forma giyen en genç isim olan orta saha oyuncusu 2014 Haziran ayında 18 yaşına basacak.
 
FIFA, İspanya Futbol Federasyonu'na da 410.000 euro para cezası verdi ve federasyondan 18 yaş altındaki oyuncularla ilgili uluslararası futbol yönetmeliğinin FIFA mevzuatına uygun hale getirmesini istedi.
 
Barcelona 2014 Şubat ayında, Brezilyalı forvet Neymar'ın transferinde vergi kaçırdığı suçlaması sonrası İspanyol yetkililere 13,5 milyon euro ödemişti.
Kaynak: Al Jazeera
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Giyilebilir pazarın en önemli firmalarından Fitbit imzalı gelişmiş akıllı bileklik Fitbit Charge...