#
#
Galatasaray’ın eski kaptanlarından Ayhan Akman’la Altınordu U12 İzmir Cup sırasında kısa bir sohbet gerçekleştirdik.
26/04/2018 - 17:07
Galatasaray U12 takımının kaptanlığını yapan oğlunu takip etmek üzere Altınordu’nun düzenlediği U12 İzmir Cup’ı yerinde takip eden Ayhan Akman, turnuva sırasında ekibimize konuştu.
 
İzmir’e hoş geldiniz. Turnuva ile ilgili izlenimleriniz nasıl? Neler düşünüyorsunuz?
Bir defa çok güzel bir ortam ve çok güzel tesisler var. Altınordu’ya teşekkür etmemiz lazım bence bu tesisleri kazandırdıkları için. Sonuçta her şey Türk futbolu için. Tabii ki kendi kulüpleri evet ama sonuçta İnşallah buradan bir sürü oyuncu çıkacak Türkiye adına. Hem turnuva adına hem de oyuncu yetiştirmek adına teşekkürü bir borç biliyorum, bunu söylemem lazım. Bence turnuva çok güzel. Birçok Türk ve Avrupa takımı, bu yaşta, bu şartlarda beraber oynuyorlar, çok önemli. Futbolcuların böyle turnuvalara ihtiyacı var. Bu yaşta daha kaliteli maçlar oynama adına Avrupa’daki oyunclarla beraber çok güzel bir turnuva oldu. Keyifli geçiyor. Benim de oğum var turnuvada, hem onu seyretme fırsatı buldum hem de diğer Avrupalı oyuncuların kapasitelerini gördüm. Çok güzel bir turnuva.
 
Scouting yaşı artık 14-16 seviyelerine indi. Sizce bu yaş grubu mu uygun yoksa 12 yaştan bu işe başlamak mı daha uygun? 12 yaş çok mu erken scouting için?
Hiçbir şey için erken değil. Gidebildiğiniz tüm alt yaş gruplarına kadar gidebilirsiniz. Bunu oyuncu yetiştirme adına söylüyorum tabii ki. Şu an Avrupa’da 5 yaşına kadar düştü futbol ve spor eğitimleri. Oyuncu arama-tarama faaliyetlerinden bahsediyorsak zaten oyuncu 12-13’e geldiğinde futbolcu olup olmayacağı aşağı yukarı şekillenebiliyor. O yüzden çok erken değil 12. Onlar için çok önemli bu turnuva. Geleceğin futbolcu adaylarını seçebiliyorsunuz artık bu yaş grubunda. Tabii ki ufak tefek yanlışlar olabilir ama hangi oyuncunun ilerleyen yıllarda yüksek seviyede oyuncu olacağı ve kapasitesi aşağı yukarı belli oluyor.
 
Oğlunuz da Galatasaray U12 takımıyla beraber şu an. Hangi pozisyonda oynuyor ve bir baba olarak nasıl bir kariyer bekliyorsunuz? Kendisi hakkında bilgi alabilir miyiz?
Takım kaptanı olarak oynuyor şu an, orta saha oyuncusu. Benim gözlemlediğim kadarıyla fena değil, başarılı bir şekilde devam ediyor. Az önce de söyledim, futbolcu 12 yaşında az çok belli ediyor kendini. Bunun üzerine de yüksek kalitede antrenmanlar şart tabii ki. Benim ilk beklentim üst düzey spor yapmasıydı Galatasaray’a verirken. Bu gidişatla evam ederse bir yerlere gelebileceğini tahmin ediyorum.
 
Belki de Akman soyadıyla ikinci bir şampiyon kaptan yetişecek?
Ya İnşallah. Çok mutlu olurum. O da çok seviyor hem futbolu hem Galatasaray’ı. İnşallah bahtı ve yolu açık olur.
 
 
http://funkyimg.com/i/2FqJ4.png
 
Hem oğlunuza hem de aynı yaş grubundaki çocuklara anahtar niteliğinde tavsiyeleriniz var mı?
Bu işin kuralında tabii ki iyi antrenman yapmak, kendine iyi bakmak, iyi beslenmek var. Bu üç sac ayağını iyi geçirenler uzun vadede futbol yaşantısına sahip olabiliyorlar. Artık 37-38’lere kadar gidebiliyor. O yüzden küçük yaşlardan itibaren iyi antrenman, iyi bakım, iyi beslenme çok önemli. Genç yaştaki arkadaşlarımıza ve sporcu adaylarına tavsiyelerim bunlar.
 
Kişisel bir soruyla devam edip bitireceğiz. Sezon içerisinde Galatasaray’dan ayrıldıktan sonra yakın vadede bir planınız var mı yoksa dinlenmeye mi çekildiniz?
Zaten sezonun son kısmındayız. Yeni sezonda önümüze hangi tekliflerin geleceğine bakacağız. Futbolun içinde teknik adam olarak devam edeceğim niyetim bu. Şu an için karşımıza çıkacak teklifleri bekleyeceğiz.
 
Şampiyonluk yarışında da sona girdik, beklentiniz nedir yarışta?
Üç takım şu an kafa kafaya gidiyor, Fenerbahçe bir geriden takip ediyor. Fenerbahçe’nin işin içinde olmadığını, koptuklarını düşünüyorum. Üç takımın aralarındaki maçlar belirleyici olacaktır.* Benim gönlüm tabii ki Galatasaray’ın şampiyonluğunda. Galatasaray bu sezon şampiyonluğu hak ediyor, İnşallah sezon sonunda da kazanır.
 
*Röportaj Galatasaray-Başakşehir ve Başakşehir-Beşiktaş maçları öncesinde yapılmıştır.
 
#BaşarıGelecek
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Alman üreticinin premium otomobil standartlarını belirleyen modeli Yeni BMW 5 Serisi, en son teknolojik yenilikleri...