#
#
İngiliz takımlarının damga vurduğu koca bir sezonun ve dev finallerin ardından gözler son olarak 14 Ağustosta Vodafone Park’ta oynanacak Süper Kupa karşılaşmasına çevrildi.
08/06/2019 - 03:00
Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Liverpool ve Avrupa Ligi Şampiyonu Chelsea sezonun Avrupa adına son kupası olan Süper Kupa mücadelesinde karşı karşıya geliyor. İngilizlerin ambargo koyduğu kupa finalleri onlar kadar bizi de ilgilendiriyor, en azından Süper Kupa karşılaşması… Dev maçı kazanan takım kupayı İstanbul’da, boğazın incisi Vodafone Park’ta kaldıracak!
 
Süper Kupa mücadelesine 2 ay kadar süre olmasına karşın İstanbul için otel, gezi ve uçak rezervasyonları şimdiden başlamış halde. Maç günü tribünlerde 41 bin kişi olacak fakat genel anlamda İstanbul’a 50 binden fazla İngiliz turistin gelmesi bekleniyor. Otellerin doluluk oranlarının %100’ü bulacağı ve hatta İngiliz futbolseverlerin yanı sıra çeşitli ülkelerden de taraftarların bu karşılaşma için İstanbul’a geleceği öngörülüyor.
 
Maçın kent ekonomisine katkısını Hürriyet’e değerlendiren İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) Başkanı Halil Korkmaz, ''Stadyumda 41 bin seyirci ama dışarıda da daha fazla seyirci olacak. Hem yerli hem de yabancıların o anı yaşayabileceği ortamlar oluşturmamız lazım. Büyük meydanlarda ve alanlarda açık hava stadyumları açılırsa coşku içerisinde taraftarlar maçı izleyebilir.'' diye konuştu. Tüm finallerde olduğu gibi bu finalin de festival havasında geçmesi beklendiği için açık hava stadyumları ve stad çevresinde oluşturulacak eğlence alanlarının hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor.
 
İstanbul’un 3.Finali
Daha önce 2005 Şampiyonlar Ligi Finali (Atatürk Olimpiyat. Liverpool x Milan) ve 2009 UEFA Kupası Finali’ne (Şükrü Saraçoğlu. Shaktar Donetsk x Werder Bremen) ev sahipliği yapan megakent tarihinde üçüncü kez dev bir finale ev sahipliği yapacak, üstelik bu kez başka bir finale; Süper Kupa 2019!
 
2009’da gerçekleştirilen UEFA finali tarihi olarak birçok ilkleri elinde bulunduruyordu. ‘UEFA Kupası’ adı altında düzenlenen son kupa olmasının yanı sıra bu organizasyonun Avrupa Kıtası dışında gerçekleştirildiği ilk yer Kadıköy olmuştu ve İstanbul da bu finale ilk kez ev sahipliği yapmıştı. Ayrıca o günkü finalde karşılaşan ekipler tarihlerinde ilk kez bu kupada final oynamıştı, kazanan Lucescu’nun ekibi Donetsk’ti.
 
2005’de Atatürk Olimpiyat’ta oynanan o dev finali ise anlatmaya tabii ki kelimeler yetmez. Liverpool’un Milan karşısında devre arasına 3-0 geride girdiği gecenin sonunda kupaya uzanan takım inanılmaz bir geri dönüşe imza atan İngiliz ekibi Liverpool olmuştu ve kupa Steven Gerrard’ın ellerinde göğe yükselmişti. O tarihi günün ardından Liverpool bu kez bambaşka isimlerle bambaşka bir finalde, “Şampiyonlar Ligi Şampiyonu” unvanıyla İstanbul’a ikinci kez geliyor ve yine bir tarih yazmak istiyor.
 
Süper Kupa’nın İstanbula Katkısı Ne Olacak?
2005 yılında İstanbul’un ev sahipliğini yaptığı finalde İstanbul’a yaklaşık 50 bin civarı turist gelmesi bekleniyordu yani Vodafone Park’taki final için gelebileceği öngörülen taraftar sayısı ile neredeyse eşit. Fakat stadyumların kapasitelerini de düşünecek olursak Vodafone Park’taki bu sayı yalnızca tribünlere gelen taraftar sayısı olmayacak ve birçok İngiliz turist maç günü organizasyonları ve tatil için de burada bulunacak.
 
Rekor uçak inecek
14 yıl önceki final nedeniyle Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları’na dört günde 3 bin 155 uçak iniş kalkış yapmıştı. Bu yılki finalde bu sayının daha da fazla olması kaçınılmaz olacak gibi gözüküyor çünkü karşılaşmanın oynanacağı gün aynı zamanda Kurban Bayramı’na denk geliyor ve bu nedenle havalimanlarında ve otoyollarda büyük yoğunluk bekleniyor. Maç günü için yalnızca taraftarları taşıyan uçakların da olacağı biliniyor. Ayrıca bazı taraftarlar aldığı özel turlar ile maç öncesi İstanbul’un tarihi ve doğal güzelliklerini özel paketler kapsamında görebilecekler. Bu turlar maç ve uçak bileti haricinde satılıyor ve 300 sterlin gibi bir fiyattan satışa sunuluyor. Maç günü satışları, otellerde konaklama, özel geziler ve şehirdeki mağaza ve restoranları da işin içine katınca 100M euro gibi bir gelir kapısı açılacağı öngörülüyor.
 
Büyük gelir bekleniyor
Yine aynı şekilde İstanbul’a 2005 yılında akın eden taraftarlar ile o yıl 30M euro civarı bir kazanç düşünülmüştü İstanbul için. Bu da demek oluyor ki bu yılki final 2005’e oranla 3 katından fazla döviz getirecek. Üstelik o günkü euro kuruyla birlikte 48M lira gibi bir kazanç sağlanırken güncel kur ile bu yılki döviz gelirini TL bazında hesaplayacak olursak İstanbul’a 600M liradan fazla para girmiş olacak. Bilet fiyatlarından alınacak KDV ile de yaklaşık 2-3 milyon euro gibi bir miktar da bize kalmış olacak.
 
2005 yılı ŞL Finali için tahmin edilen bilet KDV geliri 750.000 euro idi. Bilet fiyatları henüz belli olmadı fakat maç günleri karaborsaya düşen biletler gerçek fiyatının kat ve kat üzerinde satışa sunulabiliyor. Geçen yıl Tallinn’de Real Madrid ve Atletico Madrid arasında oynanan Süper Kupa karşılaşmasının en ucuz bilet fiyatı 3.kategori olarak 50 euro, en pahalı olarak 1.kategori ise 130 euro idi fakat bu fiyatlar maç günü 220 euro ile 3.200 euro civarlarına kadar çıkmıştı!
 
Finale 2 ay kala İstanbul’u nasıl bir tarihi gece bekliyor hep beraber görmüş olacağız ve umuyoruz ki önceki 2 final gibi bu yıl ev sahipliği yaptığımız bu finalde de tarihi anlar bizlerle olsun!
 
Stadın adı tek maçlık değişecek
Ayrıca Süper Kupa maçına ev sahipliği yapacak olan Beşiktaş’ın stadı Vodafone Park’ın adı maç için değişecek. UEFA kuralları gereği statlarda sponsor isim varsa finallerde bu isim kullanılmıyor. UEFA’da kendi resmi sitesinden yaptığı duyurularda “Beşiktaş Park” adını kullanıyor.
 
Kaynak: uefa.com, ntv, hürriyet
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Büyük ses getiren yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Türkiye fiyatı konusunda bir sızıntı...