#
#
Benzersiz oyuncu politikası ve her dönem yetiştirdiği özkaynak futbolcularıyla dünya futboluna damgasını vuran Athletic Bilbao, yeni jenerasyonunu U12 İzmir Cup'ta sergiliyor.
06/04/2018 - 18:05
Athletic Bilbao kulübü dünyada bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda kulübün uyguladığı bir politikaya sahip. Her ne kadar yazılı kuralları arasında bulunmasa da İspanyol kulüp İspanya’daki Bask Bölgesi ve Navarre ile Fransa’daki Kuzey Bask Bölgesi’nde doğmuş oyuncuları oynatmayı tercih ediyor. Kulüp Real Madrid ve Barcelona ile birlikte La Liga tarihinde küme düşmemiş üç kulüpten bir tanesi. Yani bu politikanın başarısız olduğunu söylemek zor.
 
Athletic Bilbao tarihinde bu politikanın sorgulandığı ya da değiştirilmek istendiği bir dönem olmadı. Bir diğer Bask takımı Real Sociedad’ın da 1989a kadar benzer bir politikası mevcuttu ancak daha sonra rekabet edebilme amacıyla yabancı transfer yaparak buna bir son verdiler. Bazı kesimler Athletic Bilbao’nun bu felsefesinin ona engel olduğunu, süper kulüp olmasını engellediğini savunurken Basklar ise mottoları haline getirdikleri “yerel yeteneklerin ve yerel desteğin olduğu sürece ithalata ihtiyacın olmaz” sözüyle bildiklerinden şaşmıyorlar. Küresel bir futbolcu ağı kurarak yetenekli oyuncular aramaya ayıracakları kaynak ve zamanı yerel bölgede yetenekli oyuncuları arayıp onları geliştirmeye harcıyorlar.
 
Zaman zaman bu felsefenin esnetildiği veya ufak tefek istisnalar yapılması için tartışıldığı oldu. En meşhur tartışma 1996 yılında Bixente Lizarazu’nun transfer edilme sürecinde yaşandı. Aslen Fransa’daki Kuzey Bask Bölgesi’nden yetişme olan Lizarazu uzun tartışmalar sonucu Fransa’daki Basklardan Athletic Bilbao’da forma giyen ilk isim olacaktı.
 
http://funkyimg.com/i/2EgPT.jpg
 
Yine doğum ya da yerleşim olarak Bask bölgesi ile bağlantısı olmasa da büyük dedesi tarafından Bask olan Aymeric Laporte de 2012’de altyapıdan mezun olan ilk Fransız Bask oyuncu olarak tarihe geçecekti. Kulüp aynı zamanda birçok kere Latin Amerika’da doğmuş ancak kan bağıyla Bask olan oyuncuları transfer etmişliği bulunuyor: Higinio Ortuzar, Vicente Biurrun, Javier Iturriaga ve Fernando Amorebiata gibi. Ancak bazen de kan bağıyla Bask olmadıkları halde Bask Bölgesi’nde yaşadıkları için transfer edilen ya da akademiye alınan oyuncular oldu. Bu oyunculardan en çok dikkat çeken isim Inaki Williams.
 
Ebeveynleri Libya’dan göçmen olan Bilbao doğumlu Williams, Athletic Bilbao’nun gol atan ilk siyahi oyuncusu oldu. Ancak Williams, Bilbao’nun ilk siyahi oyuncusu değil, bu ünvan babası Angolalı olan Jonas Ramalho tarafından 2011 yılında alınmıştı. Yine Ramalho’nun forma giymesi Athletic Bilbao’nun La Liga’da siyahi bir oyuncu oynatan son kulüp olmaktan kurtulmasını sağlayamadı. Kulüp ve taraftarlar bu durumun kesinlikle ırkçılıkla ilgisi olmadığını ve bölgenin İspanya’nın diğer yerlerine göre daha az göç almasıyla bağlantılı olduğunu savunuyor.
 
Peki Athletic Bilbao bu politikası sayesinde başarıya ulaştı mı? Ligden hiç düşmemiş olmak kayda değer bir başarı. Ayrıca kulübün müzesinde sonuncusu 1983-84 yılında olsa da 8 La Liga şampiyonluk kupası ile 23 Copa del Rey ve iki İspanya Süper Kupası mevcut. La Liga’nın tüm zamanlar puan durumunda 5. sırada bulunan Bask ekibinin Avrupa karnesinde iki UEFA Kupası finali bulunuyor. Şampiyonlar Ligi’nde ilerleyebildikleri son nokta ise çeyrek final.
 
Yakın zamanda, Barcelona ve Real Madrid tarafından domine edilen La Liga’da şampiyonluğa ulaşması pek kolay görünmese de öz kaynaklarından yetiştirecekleri yeni yetenekler ile yakalayacakları bir altın jenerasyon ile futbol severlere sürpriz yaşatabilirler.
 
#BaşarıGelecek
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Japon otomobil üreticisinin üretimini sadece 500 adet ile sınırladığı Subaru WRX S4 STI Sport #...