#
#
FUTBOL KÜLTÜRÜ
2011 senesinde Galatasaray'dan Atletico Madrid'e giderken kazandırdığı 11.5M Avro ile Arda Turan, Galatasaray'a en çok para kazandıran futbolcu ünvanını almıştı.
13/01/2018 - 21:54
Madrid'in ikinci planda kalan takımı Atletico'da kariyerine 1 şampiyonluk, 1 Kral Kupası, 1 İspanya Kupası, 1  UEFA Avrupa Ligi ve 1 UEFA Süper Kupa yazdırarak 2015 yazında 41M Avro'ya Barcelona'nın yolunu tuttu.
 
Arda Turan'ın Barcelona'ya transferi çok spekülasyonlar yarattı. Türkiye futbol kamuoyu ikiye bölünmüştü. Kimileri bu transfere o dönem Barcelona'ya sponsor olan Avea ve Lassa nedeniyle bir pazarlama hamlesi olarak baktı, kimileri de La Liga'da Atletico forması ile gösterdiği performansın bir sonucuydu. 
 
Barcelona forması Arda Turan için her zaman sancılı bir dönem oldu. 2015/2016'da ligde 18, kupalarda 9 maçta forma giyerken o sezon 4 gol kaydetti. Ertesi sezon 2016/2017'de ligde 18 maçta forma şansı bulurken ligde 3 gol atıp, kupalarda (CDR + CL) çıktığı 10 maçta 8 gol kaydetti. Görece daha iyi performans çizdiği ikinci sezonunun ortasında kasık sakatlığı nedeniyle forma giyemedi. Sakatlıklar ve hoca tercihleri onu takımdan uzaklaştırdı.
 
Takımdan ayrılmasının kesinleştiği son günlerde ortaya çıkan bir haberse Arda Turan'ın Barcelona'daki dertli kariyerini özetliyordu aslında. Don Balon yazarlarından Mario Plaza, Messi'nin Arda Turan'ın ipini çektiğini ifade eden bir tespit yayınladı. ''Leo Messi, Barça soyunma odasında takıma herşeyini vermediğini gördüğü bir oyuncu ile iplerini çok uzun zaman önce kopardı. Bu isim Arda Turan. Messi, onun takıma faydalı olmadığınu düşünmeye başlamıştı''
 
 
Barcelona, Messi demekti ve Messi'nin ''Takımca hareket etmek, takımca her şeyini saha koyma, takıma  her şeyini verme'' düsturundan ötürü Arda neşteri yemişti. Geçen yaz Messi'nin düğününe Arda Turan'ın davet edilmemesi ve Arda'nın da iştirak etmemesi, görüntülerde yer almaması takım içi bu dinamikleri zaten gizliden gizliye ortaya seriyordu.
 
Milli Takım ve Kavgalar
Milli Takım uçağında Milliyet gazetesinden emektar gazeteci Bilal Meşe'yi yumruklaması olayı büyük bir skandaldı. Bu olay kamuoyunda beklendiği şekilde nezaket kuralları içerisinde anlatılıp çözülmeyip, başka türlü bir yordamla kamuoyu önünde savunulunca Arda Turan artık Türk halkı ve seyircisi gözünde de antipatik bir figür haline gelmişti. İspanya maçından başlayan antipatik hareketler serisinde Arda'nın kariyeri çoktan yokuş aşağı koşmaya başlamıştı bile. 
 
Başakşehir Tercihi
Menajeri Ahmet Bulut dün her ne kadar ''12 kulüpten teklif aldık'' dese de Arda Turan gibi kariyer yolu olan bir oyuncunun Atletico Madrid ve Barcelona'dan sonra Başakşehir'e transfer olması hatta Süper Lig'e geri dönmesi -Hangi takım olursa olsun- kariyerinde bir düşüşün ifadesidir. Son bir yıldır futbol ve sahadaki performansından çok saha dışındaki yaşantısı ile haber olan, sosyal medyada gündem olan bir oyuncu elbette kendi kariyeri adında tekrar yükselme, tekrar sahada varolma çabası içine girecektir ancak Başakşehir'i tercih etmek, geriye doğru gittiğini net kabul etmektir. Böyle değilse Ahmet Bulut'un diğer 11 takımı açıklaması ve bu 11 takımı kamuoyunun analiz etmesi gerekir.
 
 
Arda Turan'ı Bekleyen Psikolojik Savaş
Galatasaray taraftarının büyük çoğunluğu eski oyuncularının takımlarına geri dönmesini Arda Turan'ın kariyer yolu ve ortaya koyduğu tavrı nedeniyle istemiyordu. Öyle ki Arda Turan da sosyal medyadaki bu tepkilerden etkilenmiş, bir röportajında sitemkar bir ifadeyle de ''Galatasaray taraftarı da zaten beni istemiyor'' yakınmasında bulunmuştu.
 
 
Oysa Arda Turan geri dönüşünün bir gün Galatasaray'a olacağından çok emindi. Yine bir röportajında ''Türkiye'ye dönersem sadece Galatasaray'a dönerim'' diyen Arda Turan, 13 Ocak 2018 tarihi itibariyle bu sözünü çöpe yollamış ve Başakşehir forması ile poz vererek kendi kariyer yolunda yeni bir kapıyı aralamış oldu.
 
 
Alanda kendisini karşılayan taraftarların gerek ona ''İmparator Arda Turan'' diye bağırması, gerekse transfer olduğu takımla çıkacağı evsahibi stadın adının ''Fatih Terim Stadyumu'' olması, Arda Turan'ı yeni takımda başka türlü bir psikolojik savaşın içine sokacaktır. Bunu belki kendi istemiştir, kendisi istemiş değilse de böyle bir savaşın içine çekileceği aşikardır. 
 
 
Milli takımdaki kavgalar ve skandallar ortamında sürecin Fatih Terim'in görevinden ayrılması yolunda da payı olan, Terim ile kamuoyu önünde zıtlaşan, Terim'in kendisini kamuoyu önüne atmamasına rağmen Terim'in istifası sonrası Milli Takım'a geri dönerek, kadroya alınmadığı yere, bir daha giymeyeceğim dediği milli takım formasını sırtını geçirmesi Arda Turan'ın sahada hüner göstermek yerine saha dışında da güç göstermek ister bir oyuncu hüviyetinde olduğunu çok net gösteriyor. Bu elbette bir tür varoluş mücadelesidir. 
 
http://funkyimg.com/i/2BdhT.png
 
Sakin bir hayatı, La Liga'da orta düzey ama istikrarlı bir performansı, Türk arkadaş kabilesinden arındırılmış evinde başka türlü bir hayat deneyimini tercih edebilirdi. Etmedi. Belki de edemedi. Arda Turan sanki bir gün birinin ona gelip kulağına ''hayatını kavgalarla götürmelisin'' dendiği andan beridir kendisi ve dünya ile kavga halinde. Artık toplum nazarında ''Adam'' mavrası ile makaraya da alınan Arda Turan şüphesiz ''geri vites yapmayan adam'' tavrı ile ya direksiyonu yokuş yukarı döndürebilecek ya da bundan sonrası da tufan olacak ve yokuş aşağı gidişi devam edecek. 
 
Biz, onun için iyi olan ne ise o olsun diyelim.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Geçtiğimiz günlerde lanse edilen Redmi Note 9 Pro 5G üzerinden güzel bi video geldi. Bu videoda telefonların...