#
#
13 Mayıs Pazar günü Antalya'da düzenlenen UCI Gran Fondo World Series Türkiye ayağı, organizasyona katılan sporcuların yoğun eleştirilerine sahne oldu ve skandala dönüştü.
18/05/2018 - 20:25
Gran Fondo heyecanını dünya çapında bir yarışmaya çeviren UCI Gran Fondo World Series'in Antalya ayağı, 13 Mayıs 2018 Pazar günü düzenlenirken organizasyon ve zaman ölçüm firması arasındaki tartışmayla başlayan olaylar, sporcuların yoğun tepkisini aldı. Zaman ölçüm problemi dışında da birçok problemle karşı karşıya kalan sporcuların yaşadıkları sizlerle.
 
Organizasyonda problemler zamana karşı yarışının yapıldığı 12 Mayıs Cumartesi günü başladı. Organizatör Calypso, 9 kişi gelmesi beklenen Race Timekeeper firmasının son akşam sadece 2 kişiyle yarışlara geldiğini ve daha önce verilen kayıt listesinin kendilerine iletildiğini açıkladı. Son gün kayıtlarının da teslim edildiğini belirten Calypso, kayıt hatalarının zaman ölçüm firması tarafından giderileceğini ve tüm sporcu bilgilerinin çiplere eksiksiz yükleneceğini ancak bunun gerçekleşmediğini, zamana karşı yarışının sonuçlarında da bu yüzden karışıklık olduğunu, sonuçların açıklanamadığını belirtti. Bu günün öğle saatlerinde ise Race Timekeeper tüm ekipmanlarını ve çipleri alarak organizasyondan ayrıldı. Ancak yaşananlar bununla sınırlı kalmadı.
 
 
http://funkyimg.com/i/2GvQL.png
 
Calypso, cumartesi günü tüm numaraların ve zaman ölçümünün sağlıklı şekilde işleyeceğini açıkladı. Türkiye Bisiklet Federasyonu'ndan yetkililerin de desteğiyle 13 Mayıs Pazar günü yarışın düzenlenmesi için çalışmalara başlandığı söylense ve mağduriyet temalı açıklamalar yapılsa da sporculara mikrofon uzatıldığında yarıştaki tek problemin zaman ölçümü ve kayıt problemi olmadığı, birçok farklı sorunla karşılaşıldığı ortaya çıktı.
 
Calypso, açıklamalarında mağduriyetini dile getirirken Race Timekeeper'dan gelen karşı açıklama ise skandalı farklı bir boyuta taşıdı ve organizasyon zaafiyetini ortaya koydu.
 
Calypso'nun 9 kişi gelmeyi taahhüt ettiler açıklamasına rağmen Race Timekeeper, Whatsapp yazışmalarını yayınladı ve verilen sayının 5 kişi olduğunu açıkladı. Sözleşmede de sadece sırt numaraları ile Belek'te bulunmaları gerektiği yazıyordu. Zamana karşı sporcu listesi ise Race Timekeeper'a sadece 22 saat önce verilmişti. Whatsapp konuşmalarına göre yarıştan iki gün önce Race Timekeeper listeyi istemesine rağmen verilen cevap üzerinde çalışıldığı yönündeydi. Son gün kayıtlarının Race Timekeeper'a ulaşmaması üzerine zamana karşı sonuçlarını sağlıklı olmadığı açıklanırken, start zamanlarının da kendilerinin hatası dışında manuel olarak alınabildiğini belirtti. 
 
 
http://funkyimg.com/i/2GvQN.png
 
Organizatör Calypso'nun Race Timekeeper'ı suçlamasına rağmen karşıdan gelen cevapla ve kanıtlarla konu skandal noktasına geldi. Birçok farklı sporcuyla yaptığımız görüşmelere dayanarak organizasyonla ilgili çarpıcı detaylara ve diğer skandal olaylara da ulaştık:
 
1- Ön kayıt, otel ve rezervasyon

Sporcuların bahsettikleri ilk sorun, kayıt işlemini çok daha önce tamamlamalarına rağmen yarışta yer alıp alamayacaklarını sadece 3 gün öğrenebilmeleri oldu. Organizasyonun web sitesi üzerinden kayıt olup otel rezervasyonlarını da yaptıran sporcular Antalya'ya gittiklerinde otelde rezervasyon olmadığını gördüler. Birkaç saat otelde bekletilen sporcular, daha sonra farklı bir otele alındılar ancak burada da fiyat farkı talep edildi. Fiyat farkını bazı sporcular öderken bazıları da itirazda bulunup ödemediler. Bu sırada zamana karşıdaki problemden dolayı kayıt, çip ve numara problemleri de sporcuların kulaklarına geldi.
 
 
http://funkyimg.com/i/2GvRz.jpeg
 
2- Kayıt karmaşası
Kayıt aşamasında Calypso'nun listeler de zaman ölçüm firması tarafından alınıp götürüldü açıklamasına bu listelerin bir yedeğinin olmaması büyük tepki topladı. Sporcular kayıt masasına gittikçe tek tek yeni listeler oluşturuldu ve bu sırada numara ve çip teslimi yapılmadı. Kayıt için masaya giden birçok isme para yatırıp yatırmadığı dahi soruldu. Sporcular, kendi yaş gruplarını kağıtlara kendiler kaydettirmek zorunda kaldılar. Kayıtlarda ciddi bir problem oluşturan ve ortada büyük bir bilgi eksikliği olduğunu ortaya çıkaran şey ise yabancı bir sporcunun yaşadığı olaydı. Dört farklı sporcunun tanık olduğu olayda yabancı sporcu kendisine lisans sorulması üzerine ''İngilizce sayfada lisans istendiği yazmıyordu'' dedi ve bunun üzerine organizasyon görevlisi sporcudan ''UCI lisansı'' talep etti. Gran Fondo yarışlarına profesyonel ve UCI lisanslı sporcuların katılımının yasak olmasına rağmen böyle bir soru sorulması hayretle karşılandı. Sporculara numaraların ve çiplerin dağıtımının ertesi güne kaldığı, yarıştan önce tüm numaraların verileceği söylendi. 
 
 
http://funkyimg.com/i/2GvQE.jpeg
 
3- Teknik toplantı yok
Gran Fondo yarışlarında parkurun tanıtıldığı teknik toplantılar, sporcuların yol hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları açısından önemlidir. Antalya'daki eksiklerden biri de teknik toplantı yapılmamasıydı. Teknik toplantının yapılmadığı durumlarda kitapçık dağıtılmasını veya online olarak sunum yapılmasını bekleyen sporcular bu konuda da hayal kırıklığına uğradılar. Starta hiçbir parkur bilgisi olmadan gitmeleri, konuştuğumuz sporcuların en çok eleştirdikleri durumlardan oldu. 
 
4- Tutulmayan parti sözü
Kayıt aşamasında web sitesinde belirtilen Beach Party düzenlenmedi. Sporcular bunu büyük bir eksik olarak görmeseler de -hatta iki gün boyunca gerçekleşen en küçük şey olduğunu düşünseler de- en ufak açıklamanın yapılmamasına ve verilen sözün tutulmamasına tepki gösterdiler.
 
5- Kayıt aşamasındaki rezalet
09.30'daki starta rağmen 07.30'da alana giden sporcular, numaralarını alıp kayıt sürecini halletmenin derdindeydiler ancak organizasyonun yaptıkları herkesi çileden çıkardı. Yaş gruplarına göre ayrılan masalara yığın halinde bırakılan numaraların başında 17-18 yaşındaki Rus gençlerin beklemesi ve hiçbirinin Türkçe-İngilizce bilmemesi yeteri kadar büyük bir problemken sporculara yardım eden kimse yoktu. Rus gençler sadece masa başında beklediler ve hiçbir şeye karışmadılar. Sporcular listeden adlarını bulup numaralarını yığının içinden kendileri aldılar. Bir sporcu, ''Beni tanıyan ve sevmeyen birisi buradan numaramı alıp gitse buna engel olacak kimse yok''  diyerek tepki gösterdi. Aynı şekilde bir kişinin birkaç numarayı alıp gitmesinin de önünde engel olmadığı konuşuldu. Güvenli bir şekilde dağıtılması gereken numaraların ortaya bırakılması ilgilenen olmaması çoğu sporcuyu sinirlendirdi. Bisikletlere takılacak numaralardan da eser yoktu, sporcular sadece sırt numarası alabildiler. 
 
6- Yarış boyu problem ve skandal
Gran Fondo gibi amatörlere hitap eden bir yarışta sporcuların beslenmesi ve sıvı tüketimleri hayati önem taşısa da bu organizasyon adına bu kadar da hayati görülmemiş gibiydi. İlk beslenme noktasında sporcuların bir kısmı geçip gittikten sonra arkadan gelen sporculara su ve yiyecek kalmaması isyana sebep oldu. Yarış boyu su bulmakta zorlanan sporcular ne kadar zorlandıklarını anlatırlarken birkaç farklı sporcudan aldığımız bilgi oldukça şaşırtıcıydı: ''İçeçek su bulamamışken elimizde birer dilim portakal tutuşturdular!''
 
Yol boyu güvenlik problemi yaşandığı dile getirilirken bazı bölümlerde trafikle sporcuları sadece konilerin ayırması tepki topladı. Yol güvenliğinin eksiksiz olarak sağlanamadığı konuşulurken görevli sayısının eksikliği de sık bahsedilen bir problem oldu. Sporcular çok az bilgilendirme ve işaretlendirme yapıldığından dert yandılar. Uzun ve kısa parkurun ayrım noktasında uzun parkurdaki bir ismin kısadan gitmesi durumunda buna engel olunamadığını belirten sporcuların önemli bir kısmı ise şahit oldukları olay karşısında tepkilerini gizleyemediler. Bir hayli fazla sayıda ismin belirttiğine göre bisikletleriyle araçlara binen bazı sporcular, finişe yakın noktalardan devam ettiler ve haksız avantaj sağladılar. Yine birkaç sporcunun aynı anda şahit olduğu bir olay da haksız avantajın boyutunu gözler önüne seriyordu. Yarışın ilk bölümlerinde yere uzanıp ambulans bekleyen bordo formalı bir sporcu, finişe 1.5 kliometre kala ambulanstan inerek yarışı hiçbir şey olmamış gibi tamamladı ve bu konuda hiçbir önlem alınamadı. Kilometreler boyu çaba harcayan sporcuların emeklerine karşılık bazı sporcuların ambulans ve araçlarla kendilerini kısa yoldan finişe yakın yerlere bıraktırmaları, belki de skandalların en büyüğü oldu.
 
Yiyecek içecek sayısının sporcu sayısından az olmasının yanında bir de böyle etik dışı bir olaya müdahale edilememesi çok ciddi eleştirildi. Yarışın orta sıralarında yer alan bir ikilinin finişteki sprint mücadelesinde karşılarına araç çıkması büyük bir faciaya sebep olmak üzereyken sporcular sorun yaşamadan kurtulmayı başardılar. Olaya tepki gösteren bir sporcu bisikletini yerde çarparak organizasyona tepki gösterdi. 
 
http://funkyimg.com/i/2GvQG.jpeg
 
7- Yarış sonu, zaman ölçümü ve podyum fiyaskosu
Yarışı tamamlayabilen herkese finişin hemen ardından verilmesi gereken finisher madalyalarında da ciddi sorun yaşandı. Madalyaların yarış içinde görevli bir araçta olduğu, aracın yarıştaki bir kazaya müdahale ettiği için geciktiği açıklandı. Sporcular bu bilgi üzerine uzun süre beklemekten şikayetçi olmayı bırakmak istemişlerdi ama bambaşka sorunlar ortaya çıktı. Madalyalara herkes bir anda hücum edince bazı isimler birden fazla madalya alırken, yarışa katılmadığı halde madalya alanlar da dikkat çektiler. Fazla madalya alanlar olunca yarışı tamamlayan herkesin anı olarak alması gereken madalyalar yetersiz kaldı ve yarışı tamamlayan bazı sporcular finisher madalyalarını alamadılar. 
 
http://funkyimg.com/i/2GvQH.jpeg
 
Sorunlar bunlarla da bitmedi. Zaman ölçümündeki sıkıntılar, bir gün önce firmanın yarışı terk etmesi nedeniyle zaten büyümüştü ki podyumda yer alması gereken bazı isimlerin podyuma çıkmamaları ve daha arkalarda yer alan isimlerin podyumda yer almaları büyük tepki topladı. Kayıt yapmasına rağmen yarışa başlamayan hatta Antalya'ya gelmeyen bazı isimler yarışı tamamlamış gözükürken numarasını alıp yarışa başlayan ve finiş gören bazı isimler ise hiç yarışmamış olarak gözüktüler. Podyum beklerken onlarca kişinin gerisinde kalan isimlerin bulunduğu ortamda podyuma çıkan kişilerin anons edilmesi de problemli oldu. Üçüncü sporcunun birinci, birincinin ikinci, ikincinin de üçüncü olarak anons edilmesi, sporcuların müdahaleleri ile düzeltildi. Yabancı bir sporcu ise aldığı madalyayı ve liderlik mayosunu büyük bir tepkiyle kürsüdeki diğer isme bırakıp podyum töreni bitmeden oradan ayrıldı. Sporcuların büyük çoğunluğu kayıttan podyuma dek her aşamada farklı problemler dile getirdiler. 
 
İranlı sporcuların yarış ekibiyle büyük bir kavgaya girmesi de günün çarpıcı detaylarındandı. Birkaç sporcunun tanık olduğu olay, bir amatör video kaydında da görüldü. 
 
http://funkyimg.com/i/2GvQJ.jpeg
 
Yarışın ardından günler süren tartışmalar ve eleştiriler oldu ve olmaya devam ediyor. Kesin sıralamaların hala bildirilmemesinin yanında video ve fotoğraf üzerinden sıralama oluşturulmaya çalışılması, yarı sonrası eleştirilerin odak noktası oldu. 
 
Organizasyon her ne kadar zaman ölçüm şirketinin kendilerini yüzüstü bıraktığını tüm detaylarıyla açıklamış olda da parkur ve sporcu güvenliği, yiycek içecek problemi, madalyaların bitmesi, podyuma yanlış isimlerin çıkarılması gibi konularda açıklamalar yapılmaması skandalı daha büyük hale getiriyor. 
 
Organizasyon, itiraz süreci başlatıp derecesi hatalı olan sporcuların maillerine dönüş yapılacağını iletti ancak bu başvuruların yaşananları unutturması beklenmiyor. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Ekran kartı pazarının devi isimlerinden AMD, sürpriz ekran kartı AMD Radeon RX 6900 XT Liquid Edition ile...