Profesyonel sporcular zirveye kazara ulaşmıyorlar. Sporcular için ‘Süper Atlet’ formuna ulaşmak belirli bir zaman, adanmışlık ve odaklanmanın bir sonucu olduğu kadar midelerine ne koyacakları hususunda gösterdikleri hassasiyeti de içeriyor.
Farklı spor dallarındaki sporcuların günlük yeme alışkanlıklarını incelediğimiz bu yazı dizisinde NYCFC oyuncusu 37 yaşındaki Andrea Pirlo’nun günlük diyetini okuyacaksınız.
 
Andrea Pirlo hiçbir zaman futbol sahalarındaki en hızlı oyuncu olmadı ya da en güçlüsü. Ve kariyerinin ikinci baharında 37 yaşında bir futbolcu olarak kesinlikle en genci de değil. Yine de Pirlo kendisini spor efsaneleri arasına koymuş birisi, bunun için teşekkürlerin büyük kısmı saha içindeki deha seviyesindeki vizyonu ve bu tür anların yaşanmasına neden olan sarsılmaz özgüveni için olmalı.
 
20 yıldan fazla süredir profesyonel futbolcusun ve hala MLS’de (Amerika & Kanada Üst Ligi) gücü yerinde bir futbolcu olarak oynuyorsun. Bu süre zarfında günlük diyetinde büyük değişiklikler oldu mu, yoksa gerçekten yaşlanmayı önleyici serumlardan mı kullanıyorsun?
Andrea Pirlo: Metabolizmamın değiştiğini anladığımdan itibaren günlük diyetimi değiştirdim. 30 yaşıma kadar vücudumun günlük rutini her gün makarna yemek üzerineydi. Bugünlerde sadece maç günleri makarna yiyorum.
 
Gerçekten her maç öncesinde mi?
Böyle bir rutinim var. Her maçın birkaç saat öncesinde domatesli ve tavuk göğüslü makarna yerim. Sıcak mevsimlerde ise maç öncesi enerji içeceklerini tercih ederim yemekle birlikte ama normalde sadece su içiyorum. İtalyan alışkanlıklarımı yanımda Amerika’ya getirmeye karar verdim.
NYCFC ile kontrat imzalayıp Manhattan’a geldikten sonra diyetinin bir değişikliğe maruz kalıp kalmadığını soracaktım.
 
Büyük bir değişiklik yapmamı gerektirecek bir durum olmadı. Nihayetinde burası Manhattan, iyi kalitede yemek yiyebileceğim mekan bulmakta zorlanmıyorum. Dediğim gibi İtalya’daki rutinimi burada da devam ettirmeye karar verdim. Çünkü İtalyan yaşam tarzı her zaman benim için ideal bir yaşam tarzı olmuştur.
 
http://funkyimg.com/i/2sfxQ.jpg
 
Kariyerinin son 16 yıllık kısmını ağırlıklı olarak dünyada yemek yenilecek en iyi 3 şehirde geçirdin: Milan, Torino ve New York. Sence hangisi en güzel yemeklere sahipti?
Söylemem gerekir ki bu 3 şehirde de çok güzel yerlerde yemek yiyebilirsiniz. Ama illa bir şehir seçecek olsam New York derdim. Milan ve Torino’dan daha büyük bir şehir. Bu yüzden seçenekler ve imkanlar daha fazla ve bir çok farklı kültür mevcut. Bir akşam İtalyan yemekleri yiyebilecekken diğer akşam Çin yemekleri veya Amerikan steaklarine ulaşma imkanınız oluyor. New York’un yemek ortamını seviyorum.
 
Pirlo’nun steak yemek için şehir merkezine gitme fikri hoşuma gitti açıkcası, çok İtalyanvari gelmiyor kulağa!
Hem italya’da hem de New York’ta arkadaşlarım ve ailemle barbekü yapmaktan hoşlanırım.
 
Son bir kaç yıldır New York’ta yaşayan birisi olarak favori restorantın var mı yemek için gittiğin?
Favori bir mekanım yok. Şehir çok büyük ve bir çok alternatif sunuyor. Bunca seçenek varken her zaman aynı restoranta gitmek hata olurdu sanırım. Şehirdeki yeni mekanları keşfetmeyi ve yeni tatları denemeyi seviyorum.
 
Bahsettiğin üzere italya’da olduğun gibi Amerika’da da aynı yeme alışkanlıklarını devam ettiriyorsun. Peki bu alışkanlar neler? Pirlo normal bir gününde nasıl bir diyet uygular?
Taze ürünleri kapsayan zeytinyağlı Akdeniz diyetine bağlı kalıyorum. Normal bir günde diyetim 3 ana öğünden oluşuyor. Gün içinde öğün aralarında abur cubur yemiyorum. Kahvaltı için tercihim genelde ham (domuz etinden elde edilen bir tür pastırma), jambon, kraker, meyve suyu, çay veya bir bardak kahve olur. Bazen bu menüyü ham yerine omlet tercihiyle değiştirdiğim de oluyor. Sonra öğlen yemeğinde genelde tavuklu veya somonlu karışık salata tercih ederim. Akşam yemeği içinse et ya da balık yerim. Bunlar dışında çok fazla alternatifim yok, yemek düzenimi basit tutmaktan hoşlanıyorum.
 
Ve sonra makarnanız var ama sadece maçlardan önce yiyorsunuz.
Bazen çocuklarım makarna yerken şeytana uyup tabaklarından yediğim de oluyor.
 
Sezon dışında fazladan diyet dışı bir kase makarnayla kendinizi şımarttığınız olmuyor mu?
Sezon dışında abartmamak kaydıyla her şeyden yerim nerdeyse.
 
http://funkyimg.com/i/2sfxG.jpg
 
İyi bir şarap içicisi olarak biliniyorsunuz. İtalyan olan ninem, her gece içilen bir bardak kırmızı şarabın onu genç tuttuğunu söylemekten hoşlanır. Buna katılıyor musunuz?
Bu ifade doğru olsaydı her gece şarap içerdim. Şarap içmeyi seviyorum ve sık sık içerim ama her akşam değil. Evde akşam yemeyi yiyorsam yemeğin yanında sadece su tercih ediyorum.
 
 
Çocukluğu üzüm bağlarında geçmiş ve Nike tarafından sizin için özel şarap temalı krampon üretilmiş birisi olarak insanlar bu söyleşiyi okuduklarında epey bir hayal kırıklığı olacak ve senin futbol sahalarında uzun ömürlü oluşunun şarap sayesinde olmadığını anlayacaklar. Peki ömrünün sonuna kadar tek bir tür şarap içecek olsan bu hangisi olurdu?
Bir şarap üretici olduğumdan beri cevabım kendi markam olacak. Ürünlerimin arasından da Pratum Coller’i tercih ederim. En iyi özel üretimlerimden bir tanesidir.
 
Pratum Coller’ı bu kadar iyi yapan nedir?
Pratum Coller’imin sırrını vermek istemem. Belki denemek için meraklı olmanız gerekecek.
 
Çeviri: Asım Duman