#
#
İtalyancadan tüm dillere yayılıp evrensel bir terim haline gelen Gran Fondo’lar, son yıllarda ülkemizde de popülerleştiler.
01/11/2017 - 16:19
İtalyanca kökenli olan “gran fondo”nun anlamı aslında “büyük yarış” ancak günümüzde tüm dillerde ortak olarak kullanılıyor ve kısaca uzun mesafe amatör bisiklet yarışları anlamına geliyor.
 
Türkiye’de Veloturk ile tamamen tanınır hale gelen gran fondo etkinlikleri, lisanslı amatör bisikletçilere açık uzun yol yarışlarından oluşuyor. Kimi zaman profesyonel seviyedeki etaplara eşit uzunlukta mesafelerden de oluşabilen yarışlar, kendi içinde farklı mesafelerde birkaç parçaya ayrılarak her yaştan, her form durumundaki bisikletçiye kapıları açıyor.
 
“Fondo” kelimesinin temel olduğu bu terimdeki “gran” eklentisi, “fondo”nun en büyük ve zorlu versiyonunu tanımlıyor. Gran fondo’lar, trafiğe kapalı yollarda, tıpkı bir profesyonel yarıştaki gibi sürüş güvenliğini sağlayarak yapılıyorlar.
 
 
https://i.hizliresim.com/XE6Mpo.jpg
 
Türkiye’nin ilk gran fondo’su, 2015’te Kapadokya Bisiklet Festivali kapsamında Veloturk ve Argeus Travel ortaklığıyla düzenlendi. 2017’de en uzunu 100 km’lik olan gran fondo, o yılki ilk versiyonunda 47 ve 90 km’lik iki ayrı parkurda düzenlenmişti. 90 km’lik yarış, 2300 metre irtifadaki zirve finişiyle bitti ve birçok amatör bisikletçi için zor olduğu kadar da heyecanlı bir deneyim oldu.
 
Elde edilen gelir çocuklara gidiyor
Veloturk, ürün satışlarıyla elde ettiği gelirlerle “1000 çocuğa 1000 bisiklet” sloganıyla çıktığı bu yolda 2014 ve 2015 yıllarında, Soma, Bitlis, Tatvan, Nevşehir, Elazığ ve Muş’ta toplam 2500 çocuğu bisiklet sahibi yaptı. Sadece 2015 Veloturk GranFondo'dan elde edilen net gelir sayesinde 350 çocuğa bisiklet kazandırıldı. Dünyadaki örneklerinin çoğunun dışında yardım amaçlı hamlesiyle de Türkiye’deki Veloturk GranFondo’lar ayrı bir yere sahipler.
 
Kapadokya’da başlayan yolculuğuna 2016’da da devam eden Veloturk GranFondo, 2016’da Erciyes ve Çeşme ile sayıyı ikiye yükseltti. 2017’de ise Adana’da da düzenlenmek üzereyken son günlerdeki güvenlik gerekçesiyle iptal edilmişti. Veloturk GranFondo, 2017 yılında da çocukların yüzünü güldürmek ve “Bir Çocuk Gülerse Dünya Güler” sloganını dört bir yana yaymak için 4. kez düzenlenecek.
 
 
https://i.hizliresim.com/RODrRG.jpg
 
Türkiye’de Veloturk GranFondo dışında 2016 ve 2017’de Marmara Gran Fondo da düzenlendi ve Bursa-İstanbul arasında yarışlar yapıldı. 2016’da Bursa’da başlayan uzun parkur İstanbul Maltepe’de sona erdi, 2017’de ise rota tersine döndü ve Bursa finiş noktası oldu.
 
Organizasyon Argeus Travel'da 
Hem Veloturk hem de Marmara Gran Fondo organizasyonlarını ise 2015 yılına dek Cumhurbaşkanlığı Türkiye Biskilet Turu’nu da organize eden Argeus Travel gerçekleştirdi. Veloturk GranFondo’ları Veloturk’le, Marmara’yı ise 78 Event ile işbirliği içinde düzenleyen Argeus Travel’ın etkinlik takvimi bisikletle de sınırlı kalmıyor. Kapadokya Bisikelt Festivali, Erciyes Bisiklet Günleri ve Gran Fondo organizasyonları dışında Aladağlar Sky Trail ve Kapadokya Ultra Trail gibi doğa sporlarının ilgi çeken organizasyonlarını da başarıyla düzenlediler.
 
Tüm dünyada ilgi odağı haline gelen, amatör bisikletin tam kalbinde yer alan GranFondo heyecanı, ülkemizde 2018 yılında da kesintisiz olarak devam edecek ve amatör bisikletçileri uzun ve kısa parkurlarıyla ağırlamaya devam edecek.
 
Lisansını al ve yarışlara katıl
Amatör bisiklet tutkunu herkes, yarışması için önünde bir engel bulunmadığını belgeleyen bir sağlık raporu edinerek lisans başvurusu yapabilir ve elde edeceği amatör bisiklet lisansı ile tüm Gran Fondo organizasyonlarına kayıt olabilir. Bisiklet heyecanınızı, hem kendiniz için ciddi bir testle hem de yarışma ruhuyla buluşturmak için Gran Fondo takvimlerini her daim takip etmenizi öneririz.
 
4-5 Kasım 2017 tarihlerinde Çeşme'de düzenlenecek GranFondo Çeşme'yi ekip olarak yerinde takip edeceğiz. Twitter, Instagram ve Facebook hesaplarımızdan yarışa dair günboyu haber ve fotoğraflara erişebileceksiniz!
 
Tribundergi olarak her zaman söylediğimiz gibi, spor yapın! - #SPORYAP 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Dünyanın en büyük mobilya firmalarından IKEA, teknolojik çözümlerini artırmayı...