#
#
Alex de Souza, açılış töreni için katıldığı U12 İzmir Cup sırasında Tribun Dergi'ye özel bir röportaj verdi.
07/04/2018 - 16:05
Alex de Souza, Altınordu'nun davetlisi olarak katıldığı U12 İzmir Cup'ta açılış töreninin ardından Tribun Dergi ekibi ile bir araya geldi ve özer bir röportaj verdi. Altyapı değerlendirmelerinden Türkiye'deki ilk ve son günlerine uzanan samimi röportajıyla karşınızda efsane isim Alex de Souza...
 
Öncelikle röpotaj için teşekkür ederiz Alex’e. Futbol dinamikleri zaman ilerledikçe değişiyor, 15 yıl önceki Alex’in genç futbolculara vereceği tavsiyelerle bugün vereceği tavsiyeler arasındaki farklar neler? 
Aslında futbolun dinamik olduğu fikrine katılıyorum ama yapmamız gereken şeyler aslında futbolda hayal kurmak ve hayallerle ilgili çalışmak. Futbolun size getirdikleri, başarılı olmanız için neler yapmanız gerekiyor, dinamikliği bu noktada önem kazanıyor. 15 sene önce ya da şimdi yine gençlere söyleyeceğim şey aynı olurdu. Öncelikle nerede olmak istediklerini hayal etsinler, ondan sonra da hayallerinin peşinden koşsunlar.
 
http://funkyimg.com/i/2EoeS.jpg
 
Sosyal medyayı aktif olarak kullanan birisi olarak sosyal medyanın günümüz futbolcularının kariyerlerine ve karakterlerine ne derece yön verdiğini düşünüyorsunuz?
Aslında kariyerlerini çok etkilediğini düşünmüyorum ama onları takip eden insanlarla bir etkileşim sağladığı yönünde fikrimi söyleyebilirim. Aslında çok iyi bir futbolcu ya da çok kötü bir futbolcu sosyal medyayı kullanabilir de kullanmayabilir de, bu onun futbolculuğu ile ilgili bir etki yaratmaz. Bir etkileşim yaratmak istediği anlarda yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Umarım ki bütün sporcular sosyal medyayı olumlu yönleriyle birlikte kullanırlar.
 
Türkiye’den ayrılırkenki ruh halinizi düşünecek olursak şimdi dönüp o dönemki Alex’e ne söylemek isterdiniz?
Aslında benim 6 yıl önceki Alex’e ayrılırken söylemek istediğim cümleler hep olum lu cümleler olurdu. Öncelikle kendi yarattığım, kariyerimle ilgili duyduğum gururdan bahsederdim. Aynı zamanda Fenerbahçe’ye böyle muhteşem bir kulüpte bana oynama fırsatı verdiği için de kulübe çok çok teşekkür etmek isterdim. Burada olduğum süre boyunca bana sevgisini, saygısını, misafirperverliğini hiçbir şekilde eksik etmeyen Fenerbahçe taraftarına ve aynı zamanda Türk halkına teşekkürlerimi sunardım. Hayatımda da geçmişime baktığımda gurur verici şeyler yaptığım için de kendim bugünden o zamanki Alex’e teşekkür ederdim.
 
http://funkyimg.com/i/2EoeG.jpg
 
Brezilya’yla Türkiye arasında genç futbolculara yaklaşım açısından ne gibi benzerlikler ve farklılıklar var?
Aslında bu tür yorum yapmak tamamen bilgi temelini oturtmanız lazım. Türkiye’de yaşadığım dönemde Fenerbahçe’de oynadım ve Fenerbahçe’nin altyapıya yaptığı yatırımları takip edebiliyordum. İlk defa Fenerbahçe’den ayrıldıktan seneler sonra Fenerbahçe haricinde bir kulübün altyapıya yaptığı yatırımı ve bakış açısını görebildim. Brezilya’nın hemen hemen tamamını biliyorum ama tam karşılaştırma yapmak için özellikle genel yapıyı çok iyi temele oturtup yorum yapmak gerekiyor ama kendim gözlemlediğim bir tane farkı söyleyebilirim size; o da şu ki, Türkiye’yle Brezilya arasında genç yaş oyuncuyu tanımlama farkı var. Brezilya’da 16 yaşına gelmiş bir oyuncu eğer kalitesi varsa oynamaya başlar. Genç oyuncu bizim gözümüzde odur ama Türkiye’de genç oyuncu aslında yaş olarak daha da yukarıya çıkıyor. Daha ileri yaşlarda genç oyuncu olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla oyuna, futbola atılması Brezilya’da daha erken oluyor, Türkiye’de biraz daha geç. Ana fark olarak bunu söyleyebilirim. Genç oyuncularının yaşının tanımlaması. 
 
http://funkyimg.com/i/2EoeW.jpg
 
Türkiye’den ayrılmasının üzerinden vakit geçmesine rağmen kendisinin de gördüğü üzere yalnızca Fenerbahçeliler değil diğer takım taraftarları tarafından da sevgiyle ve ilgiyle karşılaşıyor, gündem oluyor. Türkiye’den ayrılırken ileride böyle bir şey olacağını, bu ilginin hala süreceğini düşünmüş müydü?
Hiçbir şekilde hayal etmiyordum bu yaşadıklarımı, şu anda halkn bana olan sevgisini yaşayacağımı. 2004’te Fenerbahçe için Türkiye’ye geldiğimde aslında bir sözleşme yapmıştım ve aslında kafamdaki ilk şey futbol oynamak, kendimi göstermek ve kalitemi ortaya koymaktı. Yıllar geçtikçe, bu bağ oluştukça gördüm ki gerek Fenerbahçe taraftarlarıyla gerek Türk halkıyla fazla bir bağ oluştu aramızda. Şimdi baktığımda aslında 2004’te gelirken hiç hayal etmediğim bir şey ellerimde gibi geliyor ve bu da beni açıkçası çok fazla mutlu ve gururlu yapıyor. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
LG‘nin yüksek çözünürlüklü kamerasıyla dikkat çeken yeni telefonu LG K61 çok...