#
#
Adana'nın kalbi pazar günü 5 Ocak'ta atacak. İki takımın teknik patronu ve kaptanları derbi masasında buluştular ve mesajları net.
18/10/2013 - 10:12
Adanaspor ve Adana Demirspor yıllardır birbirlerine ezeli rakipler. İki takım da birbiriyle yarış içerisindeler. En önemli yarış da kendi aralarında oynadıkları maçlarda yaşanır. İki takımın taraftarı da kendi takımlarının kazanmasını ve staddan mutlu bir şekilde ayrılmanın hayalini kurar. Başkanlar, teknik adamlar ve futbolcular da saha dışında sürekli biraraya gelirler, görüşürler hatta futbolcular başka takımlarda birarada bile oynamışlardır. Teknik adamlar ise iki takımda oynayan birçok futbolcunun belki de hocalığını yapmışlardır. Yani dışarıda DOST ama hakem düdüğü çaldığı andan itibaren sahada RAKİP olacaklar.
Bir kez daha Adana derbisi..Son yıllarda pek yaşanmayan Adana derbisi 2.Lig B Kategorisi'ndeki maçlarla yeniden Adana'ya hayat verdi. B Kategorisi'ndeki ilk maçı Adana Demirspor, ikinci maçı Adanaspor 1-0 kazandılar. Tam 5 yıl sonra iki Adana takımı geçen sezon yine derbide buluştular. Adana Demirspor ile Adanaspor arasındaki ilk maç bol gollü ve zevkli geçti. Maç öncesi favori gözüken Adanaspor ilk yarıda 4-0 geriye düştü ve ikinci yarıda 2 gol atmasınarağmen maçı 4-2 kaybetti. İkinci maçta ise yine Adana Demirspor maça golle başladı ve 1-0'lık üstünlük sağladı. İkinci yarıda Adanaspor golü buldu ve ikinci derbi 1-1 sona erdi..
 
..Ve bu sezonun derbisi pazar günü oynanacak. ADANA HABER GAZETESİ'nin DERBİ MASASINDA Adana Demirspor Teknik Direktörü Levent Eriş ile takım kaptanlarından Merthan Açıl ve Adana Demirspor Teknik Direktörü Yücel İldiz ile Takıp Kaptanı Efe İnanç buluştular. DERBİ MASASINDA neler konuşuldu neler.? Dostluklardan bahsedildi, ilk kez derbi yaşayacak olan Efe'nin heyecanı gözlemlendi..İki takımın teknik direktörünün de hem Adanaspor'u hem de Adana Demirspor'u çalıştırması konuşuldu.. Sağduyudan bahsedildi, iki takım da hangi ligde olursa olsun derbinin önemi anlatıldı ve en önemlisi kim kazanırsa kazansın ADANA'nın kazanması istenildi..
 
Adanaspor'un Teknik Direktörü Levent Eriş, Adana derbisinde üç maç heyecanı yaşadığını belirterek,''Demirspor'un başında derbi kazandım.Adanaspor'un başında bir maç kaybettim, bir maçı berabere bitirdim'' derken, Kaptan Merthan, ''Bu bir oyun ve eğlence.Tabii ki kazanmak ve çıkış yakalamak istiyoruz''dedi. Adana Demirspor Teknik Direktörü Yücel İldiz, Adana'da çok derbi yaşadığını ve kupa da kaldırdığını ifade ederek, Adana'ya iki takımın fazla olmadığını aksine az olduğunu ifade etti. Mavi-Lacivertli ekibin Takım Kaptanı Efe İnanç ise Adana derbisini ilk kez yaşayacağını ama kazanmak istediklerini aydetti.
 
Kaptanlar ne dedi?
Adana Demirspor Kaptanı Efe, Adana'da derbi heyecanını ilk kez yaşayacağını söyledi
'Yükselişe geçmek istiyoruz'
 
ADANA ŞEHRİNİN KAZANMASI ÖNEMLİ
Derbi masasında iki takım kaptanı biraraya geldi. Demirspor Kaptanı Efe İnanç, Adana derbisini ilk defa yaşayacağını, Adana şehri için önemli bir derbi olduğunu söyledi. Puan anlamında iki takımının da durumunun aynı olduğuna dikkat çeken Efe, ''Yükselişe geçmek istiyoruz. Bir seri yakalamamız lazım. Adana derbisi de seri yakalamak için büyük bir fırsat. Hem camianın heyecanı hem de bizim heyecanımız için önemli bir maç. Kazanarak yolumuza devam etmek istiyoruz.Adana şehrinin kazanması önemli. İki takım içinde centilmence fair-play çerçevesinde bir maç olmasını arzuluyoruz.Ama umarım kazanan biz oluruz''dedi
 
SAĞDUYULU OLMAK LAZIM
''Öncelikle sağduyulu olmak lazım. Saha içindeki kadar saha dışında centilmenlik de önemli.''diyen Efe İnanç, ligin çok uzun bir maraton olduğunu ve ligde 30 maçın bulunduğuna dikkat çekti. ''Bir maçta herşey bitmiyor ve şampiyon olunmadığına'' dikkat çeken Efe, herkesin sağduyulu olması gerektiğinin altını çizdi.. Adana derbisini ilk kez oynayacağını belirten tecrübeli kaptan,''Böyle derbiler gerilimi yüksek maçlardır. Ben çok yaşamasam da Adana derbisini ilk kez oynayacağım. Senelerdir seyrediyoruz, bu işin içerisindeyiz, derbiler her zaman gergin geçer.Herkesin sağduyulu olması önemli. Kazanan Adana şehri olsun. Ama bizim için yükseliş açısından önemli maç olacak''ifadelerini kullandı.
 
DOSTLUKLAR DEVAM EDECEK
Oyuncuların birçoğunun birbiriyle dost olduğunu vurgulayan Efe,''Derbilerin tansiyonu yüksek oluyor, herkesin nabzı yüksek attığı için, bilinçli hareketler olmuyor. Her zaman dostuz. Merthan Büyükşehir'den benim takım arkadaşım. Dostluklar devam edecek.İki takım oyuncuları mutlaka görüşecekler. Maç bittikten sonra o maçı yaşasak da dostluk bakidir. Adanaspor'un  çok maçını izleyemedim ama üçüncü hocaları geldi.Bu da çok istikrarlı bir süreç olmadığını gösteriyor ama son maçlarda yenilmiyorlar, oldukça başarılı gidiyorlar.Onlar da mutlaka yükseliş ve çıkış arıyorlar. Adanaspor'u çok izleme fırsatım olmadı ancak iyi takım ve iyi oyuncuları olduğunu biliyorum.Hem derbi olması açısından hem de bizim için basamak atlatabilecek bir maç olacağını düşünüyorum''şeklinde konuştu.
 
SKOR ÖNEMLİ
Şanlıurfaspor ile oynadıkları maçı da değerlendiren Takım Kaptanı Efe, sezon başından bu yana kötü oynamadıklarını ama bir türlü skora yansıtamadıklarından dert yandı. ''Şanlıurfa maçında da iyi oynadık ama sonuç yine beraberlik oldu. Futbolda her zaman önemli olan skoru elde edebilmektir'' ifadelerini kullanan Efe, İyi oyunun fayda etmediğini sadece gelecek için umut verdiğini dile getirdi. Bu dakikadan sonra skorun kendileri için büyük önem taşıdığını ifade eden Efe, artık ne olursa olsun bundan sonra skor ve kazanmanın önemli olduğuna dikkat çekti.
 
------
 
Adanaspor'un takım kaptanlarından Merthan, iki takımın da bulunduğu yeri haketmediğini ifade etti
'Derbiyi kazanmak istiyoruz'
İKİ TAKIM DA BULUNDUĞU YERİ HAKETMİYOR
Geçen yıl oynanan iki derbi maçta oynama fırsatı bulduğunu ve önemli bir derbi oynayacaklarını söyleyen Adanaspor'un Takım Kaptanlarından Merthan Açıl,bunun bir oyun olduğunun unutulmaması gerektiğini, Efe'nin dile getirdiği gibi centilmenliğin büyük önem kazandığını vurguladı.Geçen yıl saha içerisinde ufacık olay olmadığını ama  saha dışında yaralanmalar olduğunu belirten Merthan, ''Bunun tekrarlanmamasını istiyoruz. İnşaallah bu sene bunu başarabiliriz. Adana için önemli bir derbi. Bunun bir oyun olduğunu unutmayalım. Hiçbirşeyin başı veya sonu değil. Sonuçta bir maç ve bir oyun. İki takım içinde önemli. İki takım da bulunduğu yeri haketmiyor. Biz geçen sene derbiyi kazanamadık. Birini kaybettik, diğeri berabere bitti. Bu sene bu derbiyi kazanmayı fazlasıyla istiyoruz.''dedi
 
HEPİMİZ DOSTUZ
İki takım oyuncularının birbirleriyle arkadaş ve dost olduğunu hatta görüştüklerini sözlerine ekleyen Merthan, Adana'nın ufak bir şehir olduğunu, Adana  Demirsporlu arkadaşların çoğunu tanıdıklarını hatta .Efe'nin  eski takım arkadaşı olduğuna dikkat çekti.  Özğür ve  Erçağ ile de arkadaşlıklarının bulunduğunu anlatan Merthan,''Tabii ki dışarıda görüşüp konuşuyoruz.Evlerimize gidip geliyoruz. Saha içinde ayrı şey. İki tarafta da oynayan futbolcular takımlarının kazanması için elinden geleni yapacaklardır.Hakem düdüğü çaldıktan sonra gene dostluğumuz baki kalacaktır.''şeklinde görüş belirtti.
 
BU SADECE BİR OYUN
Taraftarların sağduyulu olmalarını isteyen tecrübeli oyuncu Merthan, ilk maçın Adanaspor'un sahasında olduğunu ve daha fazla taraftarın kendilerinde olacağını kaydetti. ''Demirspor ile aynı şehirde yaşıyoruz ve kalkıyoruz.''diyen Merthan, taraftarın bunun bir oyun olduğunu unutmamalarını ve sadece kendilerine destek vermelerini istedi.Demirspor'un tüm maçlarını izlemediğini ama Şanlıurfa maçını izlediğini ve kaliteli bir takım olduğundan bahseden Merthan,''Onlar da kadro olarak bulundukları yeri haketmiyor. Çok ciddiye alınması gereken bir takım. Geçen haftada kazanamadılar ve çıkış arıyorlar. Biz de iyi takımız ve çıkış şansını vermek istemiyoruz.''şeklinde konuştu.
 
KAYBETMEME SERİSİNİ SÜRDÜRMELİYİZ
Son olarak Adanaspor'un beş maçtır kaybetmediğini ve Adanaspor'un beş maçlık maratonunu da değerlendiren takım kaptanlarından Merthan, ''Kaybetmemek önemli. Sezon başından bu yana sıkıntılı süreçler yaşadık. 2 hoca bıraktı, Levent hoca geldi. Tanıdığımız bildiğimiz bir hoca.Levent hoca da iyi tanıyor, bu bizim için avantaj. Derbiyi kazanıp mağlup olmama serisini devam ettirimek ve  çıkış yakalamak istiyoruz.''diye görüşlerini tamamladı
 
-----
 
Teknik adamlar ne dedi?
Adana Demirspor Teknik Direktörü Yücel İldiz, Serkan Şenyürek'e derbi masasında pazar günkü futbol şölenini anlattı:
'Lig farketmez derbiler her zaman önemlidir'
ÇAĞDAŞ FUTBOL İZLETTİRMEK İSTİYORUZ
Adana Demirspor Teknik Direktörü Yücel İldiz,Adana derbisi ile ilgili heyecanı eskiden çok yaşadıkları, ciddi bir futbol şöleni olarak geçtiğini hatırlatarak ''Hangi ligde olurlarsa olsun Adana derbileri çok önemli maç olurdu.TSYD maçlarını hatırlarım, akşam maçı olduğu zaman öğleden sonra kapılar kapanırdı, güzel maçlar olurdu. İki takımın da durumu orta sıralarda ama ikisinin de kaliteli takımı var. Bizim de cezamız yeni bitti. Önümüzdeki hafta güzel bir pazar akşamı olacak. İki takım da kazanmak için elinden geleni yapacak.Biz kendi penceremizden baktığımızda kazanmayı arzuluyoruz. Herşeyden önce  Adana seyircisine çağdaş futbol izletmek istiyoruz. Derbiye gelmek için Türkiye'nin dört bir yanından telefonlar alıyorum. Adanaspor evsahibi ama  biz de evsahibiyiz, farketmez yardımcı olabileceğimi söylüyorum.Bu nedenle herkesin gözü bu müsabakada. Adana'ya ve futbola yakışır bir müsabaka olmasını diliyorum.''dedi
 
FİNALLERDE KUPA KALDIRDIK
Adanaspor'un iyi kadroya sahip olduğunu, çok istikrarlı başlayamamalarına rağmen Levent Eriş'in göreve gelmesiyle Adanaspor'un farklı olacağını belirten Yücel İldiz,''Levent hoca  takımı da tanıyor. Kendisi çok inandığım ve sevdiğim bir hoca. Adanaspor içinde avantaj olduğuna inanıyorum.''diye görüş belirtti. ''Onlar da biz de bir çıkış peşindeyiz. 2 takım adına da önemli bir maç'' diyen Yücel İldiz, iki takımda da çalıştığını iki ekipte de çalışırken derbi kazandığını, TSYD kupası aldığını hatta finallerde de kupa kaldığırdığına vurgu yaptı.Hem kendisinin hem de Levent Eriş'in iki Adana takımında çalıştığını da anımsatan İldiz, İherkesin birbirini tanıdığını, saha içinde ve dışında kendilerinin bir sıkıntısı olmadığını söyledi.
 
ADANA'YA 2 TAKIM AZ BİLE
Tüm amaçlarının Adana futboluna hizmet etmek olduğunu hatta Adana'da iki takım fazla diyenlere aksine takım sayısının az olduğunu savunduğunu kaydeden Demirspor Teknik Direktörü Yücel İldiz,''Bu şehir İki takımı değil üç takımı kaldırır. Biz dışarıda şehrimizi savunuyoruz. Adanalı Adana'nın kıymetini bilsin. Adana ülkem için çok önemli bir yer. Sporda da böyle. Bizler elimizden geldiğince katkı koymaya çalışacağız.''dedi. Her iki takımda karşılıklı dostları olduğunu ve çok şeyler yaşadıklarını anlatan İldiz, ''Geçmişte derbi müsabakalarda bazı arkadaşlarımız kızdırmak için tribünden bizlere laf söyletirlerdi. Maçtan sonra ben de yaptırırdım. Güzel espiriler vardı. Saha dışında dostuz, saha içinde kıyasıya mücadele olacak.''diye konuştu.
 
ERİŞ OLMASI GEREKEN YERDE DEĞİL
Kendi seyircisinin de Adanaspor'un seyircisinin de derbiyi kazanmak isteyeceğini ifade eden Yücel İldiz, son olarak şunları söyledi: ''Ama hiçbirşey dünyanın sonu değil. Derbiyi kazanınca herşey bitmiyor, lig devam ediyor çok maç var. Derbileri kazanmak tabii ki motive eder, psikolojik üstünlük sağlar ama bunlar geçidir.Gerçekte sadece 3 puan. Levent Eriş değerli bir kardeşim. Türk futboluna hizmet eden,kişiliği ve futbol adamı olarak en değer verdiğim insan.. Olması gereken yerde değil. İnşaallah takımıyla çok yukarılarda layık olduğu yere gelir. Kesinlikle Türk futbolunda inandığım bir insan. Hakeden hakettiği yerde olmuyor.''
 
---
 
Adanaspor Teknik Direktörü Levent Eriş,Salim Büyükkaya'ya Adana derbisini yorumladı:
'Adına ve heyecanına yakışır bir derbi olsun'
DÜNYANIN EN GÜZEL DERBİSİ
Adanaspor Teknik Direktörü Levent Eriş,Demirspor ve Adanaspor'un hangi ligde ve kümesi nere olursa olsun Adana derbisinin dünyanın en güzel derbisi olduğunu söyledi  ve ''Her iki camiada da bu heyecanın ölmediği, bu heyecan yaşadığı sürece bu derbiler hep konuşulacak ve inanılmaz derecede Türkiye bazında ses getirecek. Biz futbol adamı olarak şanslı adledilecek insanlarız. Böyle derbilerde ve canlı olarak yer almak onur verici. Bu derbileri defalarca yaşadığım için mutlu ve onur duyuyorum.''dedi
 
DÖRDÜNCÜ DERBİM
Adanaspor ve Demirspor'da çalışırken 3 derbi maça çıktığını hatırlatan Eriş, Demirspor'da iken kazandığını, Adanaspor tarafında ise bir maçı kaybettiğini diğer maçın ise berabere bittiğini ve  bu maçın dördüncü derbisi olacağını belirtti. Adanaspor olarak yeniden çıkış yakalamak istediklerini dile getiren Levent Eriş,''Karşımızda bu ligin hem hocası hem futbolcusu olarak kaliteli bir ekip var. Hiçbir maç kolay olmayacağı gibi bu maçta kolay olmayacak. Hakedenin kazanacağı bir maç olsun. Her zaman söylüyorum ben heyecanın kontrollü olmasından ve kimsenin zarar görmemesinden yanayım. Adına ve heyecanına yakışır bir derbi olmasını temenni ediyorum''ifadelerini kullandı.
 
DERBİLER YARI YARIYA OLMALI
''Ben ilk derbide heyecan duydum.Sonrakilerde bu tadı alamadım.'' diyen Levent Eriş,seyircinin yarı yarıya olmadığı maçlardaki derbilerin tad vermediğine dikkat çekti. İlk Adana derbisinde iki tarafın seyircisinin eşit olması nedeniyle tad aldığını hatırlatan Eriş,son iki yıldır yarı yarıya tribün paylaşımının kaldırıldığını ilk maçta Demirspor'un, ikinci maçta Adanaspor'un 2000 bin taraftarının yer alacağını kaydetti. Sayısal olarak eşit olmayan yani yarı yarıya olmayan derbilerde tabii ki mutlak sıkıntıların yaşanabileceğine vurgu yapan Levent Eriş,bu tip derbilerde güzel anıları olduğunu ve böylesi derbilerde de yer almaktan mutlu olduğunu dile getirdi.
 
KARNAVAL VE PANAYIR ŞEKLİNDE OLSUN
Derbinin de diğer maçlar gibi önemli olduğunu kaydeden Eriş,''Ben öyle bakmıyorum. Bu bir müsabaka . Kazanmakta kaybetmek de var. Ilımlı bakmak gerekiyor. Bu tip müsabakaların karnaval ve panayır şeklinde geçmesini iki camiaya da öneriyorum. Bundan daha güzel yaşanacak heyecan yok. Bu güzel heyecanda insanların hiçbirinin zarar görmemesi adına talep ediyorum. Her geçen gün camialarda bu müsabakalar kontrollü olmaya başladı. İnşaallah bundan sonra da böyle olur. Sadece takımlarını destekleyen ve moral vermeye çalışan bir seyir olarak tamamlanır''şeklinde konuştu.
 
DEMİRSPOR İYİ TAKIM
Son olarak Demirspor'u değerlendiren ve Yücel ldiz ile ilgili görüşlerini anlatan Levent Eriş konuşmasını şöyle bitirdi: ''Demirspor takımı iyi bir takım. İlk bölümlerde taraftarsız oynamak zor. Oyuncuyu konsantre etmek kolay değil. Çünkü çok tecrübeli oyunculardan kurulu bir takım. Seyirci bazında destek yoksa ilk etapta zor olur. Şimdi bütünlüğü yakaladılar. Bir de iddialı bir takım. Demirspor takımının iyi olduğunu söylememek mümkün değil. Başında da çok sevdiğim, saydığım, Türk futbolunda da çok güzel şeyler yapan bir abim var. Onun başarılı olması beni mutlu edecektir. Yücel İldiz hem duruşu hem de başarılarıyla başarılı olan biri. Allah gönlüne göre versin çünkü bunu hakediyor.''
 
http://www.ajansspor.com/resimv3/adas_adanaspor_171013.jpg
 

ahmeTanguner

www.twitter.com/ahmeTanguner

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
WhatsApp, gizlilik endişeleri üzerinden gündemden düşmüyor. Ancak buna rağmen yeni özellikler...