#
#
DİĞER SPORLAR
1956 yılından bu yana kesintisiz düzenlenen Kısrak Koşusu bu sene 65. kez koşuldu. Güç ve kabiliyetlerini kanıtlamış 3 yaşlı dişi İngiliz tayları, yılın üçüncü klasik koşusu için 2 Ağustos Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda piste çıktılar.
05/08/2020 - 04:14
94. Gazi Koşusu öncesi dişi taylar için en prestijli mücadele olan G1 Kısrak Koşusu’nda, 16 klas safkan start aldı. Ahmet Bakır’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu Prior (Victory Gallop - Loves Time / Mountain Cat) son metrelerde yaşanan heyecan dolu birincilik mücadelesinden jokeyi Ahmet Çelik’le galip ayrılmayı başardı.
 
Kariyerinin ikinci Grup koşu galibiyetine uzanan, Muhittin Korkmaz antrenesindeki tay, birçok Grup mücadeleden de ikincilikle ayrılmıştı. Safkana ilk kez binen jokey Ahmet Çelik ise bu sonuçla birlikte kariyerinin ilk Kısrak Koşusu galibiyetini elde etti.
 
Programın son koşusu olarak saat 18.00’de startı verilen mücadele, çim pistte 2100 metre mesafede gerçekleşti. Serbülent Yetiş’in Nadas Koşusu galibi tayı Moorland, Selim Kaya idaresinde ikincilikte yer alırken, Sema Ulaş’ın Dişi Tay Deneme ikincisi safkanı Florida Coast, jokeyi Akın Sözen’le üçüncü oldu. Ayşe Merve Kitapçı’ya ait Marakay, Gökhan Gökçe ile sonlarda dördüncülüğü kurtarırken, Yılmaz Ari’nin sahibi olduğu After Tulip de Mehmet Kaya’yla beşincilikte kaldı. Kazanan Prior için koşudaki bitiriş derecesi 2.10.58 olarak kayıtlara geçti ve farklar 1,5 Boy - 1 Boy - 1/2 Boy - 1 Boy şeklinde sonuçlandı.
 
Galip safkanın jokeyi Ahmet Çelik koşu sonrası yaptığı açıklamada; “İlk kez bindiğim bir tayla Kısrak Koşusu’nu kazandım. Prior çok iyi karakteri olan bir tay. Yarış içerisindeki tüm zorluklara rağmen yüreğini ortaya koyuyor.“ ifadelerini kullandı.
 
Sait Akson Koşusu’nda kazanan Call To Victory oldu
Türkiye Jokey Kulübü kurucu üyelerinden merhum Sait Akson adına düzenlenen koşu, 65. Kısrak Koşusu’nun da yapıldığı 2 Ağustos Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti. 3 yaşlı İngilizlerin Gazi Koşusu yolundaki en önemli duraklarından kabul edilen bu geleneksel yarış, 9 erkek tayın heyecan dolu mücadelesine sahne oldu.
 
İstanbul’da sezonun 24. yarış günü gerçekleşen 10 koşulu programın en önemli mücadelelerinden biri saat 17.00’de koşulan Sait Akson Koşusu’ydu. Yıl içindeki performanslarıyla ön plana çıkan erkek tayların güçlerini sınadığı bu zorlu randevu çim pistte 2200 metre mesafede düzenlendi. Ayşegül Kurtel’in sahibi ve yetiştiricisi olduğu Call To Victory (Victory Gallop - Serap Gelin / Mountain Cat) jokeyi Ahmet Çelik idaresinde koşunun galibi oldu. Orkun Özelcanat tarafından antrene edilen doru safkan galibiyet serisini 10 yarışa çıkarırken toplamda sekizinci Grup koşu zaferini hanesine yazdırmayı başardı. Günün en zorlu iki sınavını galibiyetle noktalayan jokey Ahmet Çelik, bu sonuçla birlikte ikinci Sait Akson Koşusu zaferini elde etmiş oldu.
 
https://funkyimg.com/i/36FGX.jpg
 
Bu geleneksel koşuda ikincilik Halis Karataş ile Vernazza’nın olurken, Gökhan Kocakaya ile Full Throttle üçüncülükte, Çakalınoğlu jokeyi Özcan Yıldırım’la dördüncülükte, Gökhan Gökçe idaresindeki Last Impact de beşincilikte yer aldı. Kazanan Call To Victory için koşudaki bitiriş derecesi 2.16.13 olarak kayıtlara geçerken, farklar 2,5 Boy - 6 Boy - 1,5 Boy - 9,5 Boy şeklinde sonuçlandı.
 
Harem Koşusu'nda zafer üst üste üçüncü kez Peri Lina'nın oldu
2 Ağustos Pazar günü, İstanbul yarış programının merakla beklenen mücadelelerinden biri de 4+ yaşlı safkan İngiliz kısraklarına mahsus G1Harem Koşusu’ydu. Bu büyük randevuda kariyerleri başarıyla dolu 9 kısrak 2100 metre çim piste çıktı.
 
Yarışta jokeyi Halis Karataş ile boy gösteren, Fedai Kahraman'ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu Peri Lina (Falco - Efisia / Efisio) son iki yılda olduğu gibi yine birinciliği rakiplerine bırakmadı. Kadir Baltacı'nın antrene ettiği safkan, 2018'de jokeyi Ahmet Çelik, 2019'da ise jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde bu koşudan zaferle ayrılmıştı. 5 yaşındaki kır kısrak, bugün ortaya koyduğu performansla kariyerinin 9. Grup koşu zaferini elde etmiş oldu.
 
https://funkyimg.com/i/36FGY.jpg
 
Heyecan dolu bu koşuda, son Gazi Koşusu galibi The Last Romance, Ahmet Çelik ile ikinci olurken, Akın Sözen idaresindeki Black Chinese üçüncü, Hışman Çizik ile Iskra dördüncü, Gökhan Kocakaya ile Hafo da beşinci oldu. Yarışın galibi Peri Lina için bitiriş derecesi 2.08.58 olarak sonuçlandı, farklar ise 1,5 Boy - 1 Boy - 1/2 Boy - Burun şeklinde oluştu.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Gelenekleşen Huawei NEXT IMAGE fotoğraf yarışması bu yıl 4 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasında...