Zaman: 27 Eki 2021, 16:55

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 537 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 50, 51, 52, 53, 54
Yazar Mesaj

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: 1959 Yılından Önceki Şampiyonluklar
MesajGönderilme zamanı: 16 May 2021, 16:17 

Beleştepe yazdı:
bestofgeorge yazdı:
Bu arada Beşiktaş'lı arkadaşlar siz niye hakkınızı aramıyorsunuz tarihinize sırt dönüyorsunuz diyince biz şampiyonluğa odaklandık diyorlardı. Artık lig bittiğine göre Beşiktaş'ın bu konudaki kurumsal tavrını öğrenebileceğiz.

Sizden daha güçlü argümanlarla hakkımızı arayıp iki şampiyonluğumuzu aldığımız günden beri makara yaptınız şimdi bunlar için de hakkınızı arayın diyorsunuz. Siz de az değilsiniz :)

Yöneticinizin, bu isteklerindeki temel nedenin ekonomik kaygılar olduğunu ifade ettiği ortamda bizden bir hamle beklemeyin. Sizin cebiniz bizden daha fazla dolacak diye biz neden çabalayalım ? Önümüzdeki sezon yeni bir yayın ihalesi yapılacak. Gelin hep beraber bu şampiyonluk primi mevzusunu kaldırıp paranın daha adil bir şekilde dağıtılmasını sağlayalım, sonra konuşuruz bu meseleleri.

Ben tarihçiyim işin ekonomik kısmından anlamıyorum. Bu başlıkta da daha önce defalarca belirttim Fenerbahçe'nin fazla para kazanması gibi bir derdim yok. O konuda ne düşünülür ne olur bilmiyorum ancak kim hakkı neyse onu alsın umrumda bile değil. Maksadım sadece kulüplerin kendi tarihlerine sahip çıkması. Bu şampiyonluklar; örneğin ulusal olmadıkları gibi yalanlarla işine gelmeyen bir kulüp tarafından yok saydırılmaya çalışılıyor. Ayrıca bilmediğimden soruyorum 59 öncesi şampiyonluklar verildiğinde Beşiktaş neredeyse Galatasaray ile kafa kafaya geliyor bu durumda havuzdan daha çok para kazanmayacak mı ?

''Makara yaptınız'' kısmına ile kesinlikle katılmıyorum. Yani bizden de 59 öncesi meselesine hakim olmayan bir çok insan var dolayısıyla herkesin ne söylediğine kefil olamam. Ancak Fenerbahçe'nin Beşiktaş'ın sayılan şampiyonluklarla alakalı sıkıntısı bunun bir çifte standart olmasından ibaretti.

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

Power MOD
MesajGönderilme zamanı: 16 May 2021, 16:26 
Kullanıcı avatarı

bestofgeorge yazdı:
''Makara yaptınız'' kısmına ile kesinlikle katılmıyorum. Yani bizden de 59 öncesi meselesine hakim olmayan bir çok insan var dolayısıyla herkesin ne söylediğine kefil olamam. Ancak Fenerbahçe'nin Beşiktaş'ın sayılan şampiyonluklarla alakalı sıkıntısı bunun bir çifte standart olmasından ibaretti.

O sezon Trabzonspor maçına her yeri yıldız dolu özel bir forma ile çıktınız ve o dönem 1959 öncesi şampiyonluklarla alakalı hiçbir gündem yoktu. Sizin derdiniz bizim yıldız verilme sürecine 2 yıldız ile başlamamızdı. Sizinkilerin sayılıp, bizimkilerin sayılmaması değildi. Sizin o dönem böyle bir başvurunuz dahi yoktu. Dolayısıyla bold ile yazılı kısım çok mantıklı gelmedi bana.

Çifte standardın neye istinaden yaşandığını bilmek isterim açıkcası.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 16 May 2021, 16:44 

Zmajevi yazdı:
bestofgeorge yazdı:

O sezon Trabzonspor maçına her yeri yıldız dolu özel bir forma ile çıktınız ve o dönem 1959 öncesi şampiyonluklarla alakalı hiçbir gündem yoktu. Sizin derdiniz bizim yıldız verilme sürecine 2 yıldız ile başlamamızdı. Sizinkilerin sayılıp, bizimkilerin sayılmaması değildi. Sizin o dönem böyle bir başvurunuz dahi yoktu. Dolayısıyla bold ile yazılı kısım çok mantıklı gelmedi bana.

Çifte standardın neye istinaden yaşandığını bilmek isterim açıkcası.

Herkesin kendine göre bir bakış açısı var tabii. Ancak süreç tam olarak senin dediğin gibi ilerlemedi. Yıldız muhabbetine karşı olan takım 59 sonrası şampiyonlukların yıldız hesabında tek yıldızla kalacağı için Beşiktaş idi. Yıldız muhabbetine kadar Beşiktaş'ın da aklına nedense 59 öncesi iki şampiyonluğunu tescilletmek gibi bir durum hiç gelmemişti :) Beşiktaş'ın 59 öncesi aldığı iki şampiyonluğa karşı da Fenerbahçe bu çifte standartı protesto etmek için yıldızlı formayı giydi.

Bu da mesela başka yalan algılardan birisi; Fenerbahçe geri düşünce 59 öncesi şampiyonlukları saymaya başladı. Hayır, ben 59 öncesi şampiyonlukları daha ufacıkken dedemden öğrendim. Bulunduğum her Fenerbahçe ortamında çocukluğumdan beri konuşulan bir konuydu. Gördüğüm her Fenerbahçe internet platformunda tartışılan bir konuydu. Sadece şu konuya hak veririm kulüp yıllardır bu konuda gerekli kamuoyu çalışmasını son dönemlere kadar asla yapamadı. İnsanlar bu şampiyonlukları kısa bir zaman öncesine kadar yerel İstanbul şampiyonlukları sanıyordu hala.

Çifte standartın ne olduğu da çok bariz. Ulusal şampiyonlukların UEFA'ya temsilci göndermekle bir alakası yoktur. Bizim ulusal ligimiz ve her ülkenin ulusal ligi UEFA organizasyonlarından çok daha önce kurulmuştur. Bu uydurma bir kıstastır. Beşiktaş'ın 59 öncesi sadece iki değil bütün şampiyonlukları sayılmalıdır. Bütün kulüplerin şampiyonlukları sayılmalıdır. Diğerlerini yok sayıp içinden iki tanesini uydurma bir kıstasla seçersen bunun adı çifte standart olur.

Başa Dön

Power MOD
MesajGönderilme zamanı: 16 May 2021, 16:52 
Kullanıcı avatarı

bestofgeorge yazdı:
Herkesin kendine göre bir bakış açısı var tabii. Ancak süreç tam olarak senin dediğin gibi ilerlemedi. Yıldız muhabbetine karşı olan takım 59 sonrası şampiyonlukların yıldız hesabında tek yıldızla kalacağı için Beşiktaş idi. Yıldız muhabbetine kadar Beşiktaş'ın da aklına nedense 59 öncesi iki şampiyonluğunu tescilletmek gibi bir durum hiç gelmemişti :) Beşiktaş'ın 59 öncesi aldığı iki şampiyonluğa karşı da Fenerbahçe bu çifte standartı protesto etmek için yıldızlı formayı giydi.

Bu da mesela başka yalan algılardan birisi; Fenerbahçe geri düşünce 59 öncesi şampiyonlukları saymaya başladı. Hayır, ben 59 öncesi şampiyonlukları daha ufacıkken dedemden öğrendim. Bulunduğum her Fenerbahçe ortamında çocukluğumdan beri konuşulan bir konuydu. Gördüğüm her Fenerbahçe internet platformunda tartışılan bir konuydu. Sadece şu konuya hak veririm kulüp yıllardır bu konuda gerekli kamuoyu çalışmasını son dönemlere kadar asla yapamadı. İnsanlar bu şampiyonlukları kısa bir zaman öncesine kadar yerel İstanbul şampiyonlukları sanıyordu hala.

Çifte standartın ne olduğu da çok bariz. Ulusal şampiyonlukların UEFA'ya temsilci göndermekle bir alakası yoktur. Bizim ulusal ligimiz ve her ülkenin ulusal ligi UEFA organizasyonlarından çok daha önce kurulmuştur. Bu uydurma bir kıstastır. Beşiktaş'ın 59 öncesi sadece iki değil bütün şampiyonlukları sayılmalıdır. Bütün kulüplerin şampiyonlukları sayılmalıdır. Diğerlerini yok sayıp içinden iki tanesini uydurma bir kıstasla seçersen bunun adı çifte standart olur.

Sizin ortada bir başvurunuz yokken biz bir başvuru yapıyor ve karşılığında bir şey alıyorsak bunun adı çifte standart olmaz. Çünkü sen herhangi bir başvuru yapmadığın için bana verilen ile kıyaslama yapabileceğin bir karar yok ortada. Bunu protesto edebilirsin, mantıksız bulabilirsin ama bunun adı ''çifte standart'' olmaz.

TFF çıkıp Beşiktaş'a 2 şampiyonluğu veriyoruz ama ya 1923-1957 arası ne olacak diyip kendi kendine, kimseden bir başvuru yokken, bir çalışma başlatmayacağına göre, sen zamanında bunlar için başvurmadıysan bunun adı çifte standart olmaz. Bundan bahsediyorum.

Dolayısıyla sizin o günkü formalı protestonuz senin dediğin gibi çifte standarttan ötürü değil, bizim 1959 öncesi hakkımızı savunmamızla alakalı oluyor. Ve yine dolayısıyla, o gün dalga geçip, makara yapmaya çalıştığınız şeyin daha kapsamlısı için şu an camiaca kamuoyu oluşturmaya çalışıyorsunuz.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 16 May 2021, 17:12 

Son 7 yıldır şampiyonluk görmeyen, şampiyonlar ligine gidemeyen bir Fenerbahçe var ortada. 7 8 yaşlarında bir çocuğun aklının ermeye başladığını varsayarsak, 15 yaşındaki bir fenerbahçeli şampiyonluk hatırlamıyor neredeyse.
Beşiktaş önümüzdeki 6 yılda da geçmişteki 6 yıl performansını gösterirse fenerbahçeyi şampiyonlukta yakalıyor.
Yani sorun, sonradan şampiyonluk ekleterek çözemeyeceğin kadar büyük.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 16 May 2021, 17:21 
Kullanıcı avatarı

bestofgeorge yazdı:
Yıldız muhabbetine kadar Beşiktaş'ın da aklına nedense 59 öncesi iki şampiyonluğunu tescilletmek gibi bir durum hiç gelmemişti :) Beşiktaş'ın 59 öncesi aldığı iki şampiyonluğa karşı da Fenerbahçe bu çifte standartı protesto etmek için yıldızlı formayı giydi.

Aksine Beşiktaş o iki şampiyonluğun peşine 61-62 yıllarında düşmeye başlıyor. Verildiği tarihe kadar da belli aralıklarla bu arayışına devam ediyor. Daha ortada yıldız hesabı veya söylentisi yokken de gayet uğraş veriliyordu bu konuyla ilgili.

bestofgeorge yazdı:

Ulusal şampiyonlukların UEFA'ya temsilci göndermekle alakası vardır. Temsilci göndermek için ulusal şampiyonluk kriteri aranır (o dönemden bahsediyorum, günümüzde verilen imtiyazlar neticesinde çok değişti bu durum). Beşiktaş'a verilen iki şampiyonluğun nedeni de budur. Bu da uydurma değil olması gerekendir. Aksi halde Galatasaray'ın durumu gibi birden fazla şampiyon varken federasyon tarafından inisiyatif alınarak katılım sağlanır. Bunun nesi uydurma kıstas ? Şanssızlığınız, hak iddia ettiğiniz şampiyonlukların sonuncusu UEFA organizasyonu başlamadan önce kazanılmış olması. Başladıktan sonra kazanılsaydı bugün anlayacaktık ulusal mı değil mi.

Bugün Beşiktaş'ın sayılmayan 5 şampiyonluğunun daha olduğunu söylüyorsunuz. Sayılan iki taneyle beraber etti 7. Peki Beşiktaş neden bu 7 tanesi için değil de 2 tanesi için uğraşmış yıllarca, neden 7 değil 3 değil de 2 ? Ben de bunu merak ediyorum. Bir tarihçi olarak bizi aydınlatırsınız umarım. Ama uydurma kıstas vs. şeklinde açıklamayın. O biraz garip duruyor.

Başa Dön

attacante
 Mesaj Başlığı: 1959 Yılından Önceki Şampiyonluklar
MesajGönderilme zamanı: 16 May 2021, 18:34 
Kullanıcı avatarı

bestofgeorge yazdı:

Evet yeni nesil neyin ne olduğunu bilmeyebilir ama 1959 yılında yaşayan insanlar hangi şampiyonlukların neye dahil edilmesi gerektiğini bizlerden çok daha iyi biliyorlardır herhalde..1959 yılında Fenerbahçeliler "ilk şampiyon biziz" diye sevinirlerken, gazetelerde milli ligin ilk şampiyonu fenerbahçe şeklinde haberler yazılırken niye hiçbir fenerbahçe'li çıkıp "hayır bizim 10. şampiyonluğumuz" diye itiraz etmemiş öyleyse??
Kulüpler tüm güçleriyle istanbul ligi maçlarında mücadele ederlerken şu an şampiyonluk istediğiniz turnuvalara yedek kadrolarını göndermişler.. 59 yılında yaşayan insanlar bu gerçekleri bildikleri için asla 59'la öncesini birleştirme ihtiyacı hissetmemişler, hatta böyle birşey 2000'lere kadar gündeme bile gelmemiş.. keşke o insanlar hayatta iken böyle birşeyi gündeme getirmiş olsaydınız!

Resim

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 537 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 50, 51, 52, 53, 54

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Altındağ, Bing [Bot], ginola, Google [Bot], Google Adsense [Bot]

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye