Zaman: 16 May 2021, 09:50

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4659 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433 ... 466  Sonraki
Yazar Mesaj

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2020, 09:27 

Ben 15 gün kapanmaya 20 gün kapanmaya karşıyım. Kimse kalkıp al şu parayı kiranı öde, faturalarını öde, geçimini sağla demeyecek. Umarım bu haftasonu ve akşam kısıtlamalarının elle tutulur faydasını görürüz de öyle bir şeye gerek kalmaz.

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2020, 10:50 

neyse ki testim negatif cikti. allah herkese sifa versin. corona denilen bu belayi da atlatacak insanlik..

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2020, 11:42 
Kullanıcı avatarı

ilrimed yazdı:
Ben 15 gün kapanmaya 20 gün kapanmaya karşıyım. Kimse kalkıp al şu parayı kiranı öde, faturalarını öde, geçimini sağla demeyecek. Umarım bu haftasonu ve akşam kısıtlamalarının elle tutulur faydasını görürüz de öyle bir şeye gerek kalmaz.

İnsanlar en sevdiği kişileri kaybediyor.
Oyun oynanmıyor ölenler yeniden doğmayacak ?
Şaka yapiyorsun herhalde.

Kendi ailenizin hastanede hava makinesine bağlandığını düşünün öyle konuşun. Kiraymis 15 günlük giderlermis muhabbeti yapmak ne demek.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2020, 12:24 
Kullanıcı avatarı

Karantinada 4. gün kitap oku, maçları takip et böyle böyle zaman geçiyor,
Puzzle'a başlayamadık daha,
Stres, stres, stres yerini şimdi sinir/stres'e bırakacak.
kendinizi koruyun arkadaşlar.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2020, 12:35 

@saffet8 Umarım gerek kalmaz diyorum ben de. Meselenin ciddiyetinin farkındayım. Kendi ailemden hastanede yatanlar, cihaza bağlananlar oldu. Hastalığın daha ilk aylarında dedemi kaybettim. Yine kaybettiğim akrabalarım, komşularım oldu. O günden beri ailemden çoğu kişi hastalığa yakalandı, çok şükür atlattılar.
En kısa sürede aşı ile hayatımızda normalleşme başlar umarım. Yoksa 15 gün kapanma falan çözüm değil, sadece süreci erteleyecek. 1. Dalgada sonra tüm dünyada vaka sayıları azalmışken, sonra tekrar zirve yaptı, ilk dalgayı geride bıraktı şuanda.
En basitinden bu hastalık ilk başta sadece 1 kişiden başladı. Yani azaltan da sıfırlanmadıktan sonra kaldığı yerden devam edecek.
Keşke haftasonu yasakları hiç kalkmasaydı. Yazın, şuan ki kısıtlamalar devam etseydi, 15 gün tam kapanmadan daha iyi bir noktada olurduk. Mühim olan önlemin sürdürülebilirliği, sürekliliği.

15 gün kapanma hiçbir işe yaramayacağı için 15 günlük giderler olarak bakma olaya. 15 gün, 2. 15 gün, 3. 15 gün...
Ev kirası, dükkan kirası, ev giderleri, sorumlu olduğun personel giderleri... Bunları düşünmek çok mu garip

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2020, 13:44 

ilrimed'e ek yapayım...

'14 gün karantina' hastalığın ilk günlerinde geçerli olan bir uygulamaydı; ki o zaman bile çoğu ülke bunu yapmadı. Bilim insanları (hemen her dalda olduğu ve olması gerektiği gibi) olabilecek en güvenlikli yolu anlatmakla sorumludur, onlar da bunu söyledi. Neden? Çünkü hastalık bilinmiyordu. Ortada bir virüs vardı, onunla alakalı bazı bilgiler vardı ama nasıl bulaştığı, ne kadar güçlü olduğu, nasıl etkili olduğu çok bilinmiyordu, nasıl çözüleceği bilinmiyordu. Üstelik test sistemimiz de çok başarılı değil. O nedenle insanları olabildiğince birbirinden uzak tutmak gerekiyordu. Ama zaten o günlerde bile bu 14 gün çoğu yerde uygulanmadı bile.

Aradan yaklaşık 1 sene geçti. Artık virüsün nerelerde etkili olduğu biliniyor. Mesela açık havada bulaşma ihtimali yaklaşık 20 kat daha daha düşük. Veya dünyada tartışılsa da bir şekilde hastaları iyileştirebilecek bazı ilaçlar kullanılıyor. Haliyle 14 gün veya sokağa yasağa çıkma yasakları oldukça ilkel kalıyor.

Benzetme yapayım. Gece deprem oldu. O panikle evden çıktınız. Her yer karanlık. Eviniz yıkılmadı ama hasar alıp almadığını göremiyorsunuz. Ayrıca artçılar da devam ediyor. 2-3 gün, belki 1 hafta temkinli davrandınız ve evinize girmediniz. İşte bu süreş, mart-nisan-mayıs aylarımıza denk geliyor.

Fakat ondan sonra aylarca, "Her an deprem olur" korkusuyla eve girmemek olur mu? Veya insanlara, "Evlere girmeyin, deprem olursa sıkıntı yaşarsınız" diyebilir misiniz? Şu günlerde 14 gün istemek bunu benziyor.

Sen evini güçlendir, sağlam zemine evini yap. Bunları ıskalamak olmaz tabi. Fakat şu süreçte 14 gün istemek ufak bir rahatlama dışında hiçbir fayda sağlamaz.

14 gün kapandık diyelim; hastalık bugüne kadar nasıl bulaştıysa; 14 gün sonra yine aynı şekilde bulaşacak. İnsanlar yine hastalanacak, ne yazık ki bazıları hayatını kaybedecek. Bu hastalığı bu şekilde uzaklaştırmak mümkün değil.

Ayrıca 1. dalga - 2. dalga konusuna da değineyim.

Aslında biz Avrupa'dan biraz daha geç ilerliyoruz. Hatırlarsanız bizde ilk vaka 11 Mart gibi çıktığında Avrupa alarma geçmişti bile. İtalya, Almanya, İspanya kritik düzeydeydi. Onlar ilk dalgayı yaşadı mayıs gibi bitirdi. Biz o dalgayı haziran gibi atlattık. Ondan sonra başta Fransa, İspanya olmak üzere Avrupa'da Ağustos ayında ikinci dalga başladı. Günlük vaka sayıları bazı ülkelerde 25000-30000 civarına çıkmıştı. Hatta İspanya o hızla devam etseydi Ocak başında günlük 1000 ölüm tahmini yapılıyordu. O dönem bizde sıkıntı yoktu. Avrupa o rakamları da zamanla aşağıya indirdi ama tam o günlerde bizde rakamlar aynı seviyeye çıktı.

Şu an Avrupa'daki virologlar özellikle Noel sonrası Ocak ortası gibi 3. dalgayı bekliyor. Büyük ihtimalle ve inşallah bizde o dönem rakamlar biraz daha aşağıya inmiş olacak. Fakat Avrupa ile benzer dalgalarımız olacaksa ve orada Ocak gibi 3. dalga bekleniyorsa, bizde de yine Şubat-Mart gibi bir artış olabilir.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2020, 15:12 

başlığı baştan sona okudum... salgının başında bir taraf kullanıcılar vaka ve ölüm sayılarının türlü şekillerde manipüle edildiğini, verilen sayıların mantıksız olduğunu savunurken @ilrimed @aeq @lombardo gibi kullanıcılar bunun "olamayacağını" son nefesine kadar namusunu savunurcasına savunmuş, hatta bazıları bu iddiaların sahiplerini vatan hainliğiyle suçlamış...

bu arkadaşlar vakaların ve ölüm sayılarının gizlendiğini sağlık bakanı birinci ağızdan itiraf edince ne düşündüler acaba?

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2020, 17:42 

Altınpark yazdı:
başlığı baştan sona okudum... salgının başında bir taraf kullanıcılar vaka ve ölüm sayılarının türlü şekillerde manipüle edildiğini, verilen sayıların mantıksız olduğunu savunurken @ilrimed @aeq @lombardo gibi kullanıcılar bunun "olamayacağını" son nefesine kadar namusunu savunurcasına savunmuş, hatta bazıları bu iddiaların sahiplerini vatan hainliğiyle suçlamış...

bu arkadaşlar vakaların ve ölüm sayılarının gizlendiğini sağlık bakanı birinci ağızdan itiraf edince ne düşündüler acaba?

Bir şey düşünmelerine gerek yok, AKP'nin istediği nesilden onlar.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2020, 20:01 

Altınpark yazdı:

Ben sadece burada değil arkadaş ortamında işyerinde aile ortamında... her yerde sayıların gerçek olduğuna inandığımı söyledim. Bütün dünyayı sarmış bir virüs var, şahsi bir beceriksizlik yok yani. Çok kişi virüse yakalandı diye kimse hükümeti suçlamayacak. Yada suçlasa da bir şey olmayacak.
Böyle bir durumda sayıları yalan yanlış açıklamanın hiçbir mantığı yok, bu yüzden ne açıklıyorlarsa doğrudur dedim. Bunun sebebi yetkililere çok güvenmem falan değil, söylediğim şeydi. Nisan ayında vaka sayısı 3bin değil 5 bin deselerdi ne zararı olacaktı bunun hükümete?
Böyle düşündüm sayılar doğrudur dedim. Bu düşüncemi bey destekliyordu? Hastanelerin doluluk oranı. Hiçbir hastanede doluluk oranı yoğun bakım servislerinde %50yi geçmiyordu. Gözle bile hastanelerde o günle bugünün arasındaki farkı görebilirsiniz.
Sonradan mızrak çuvala sığmamaya başlayınca yalan söylendiğini anladım.
Bir anlam ifade edecekse sizin için, özür dileyeyim.
Esasen hala daha ilk aylarda açıkladılar vaka sayılarının doğru olduğuna inanıyorum. Turizm sezonu ile birlikte her şeyi saklamaya başladılar döviz akışı olsun diye. Turizm sezonu bitene kadar da sakladılar.

@faris87 bilip bilmeden insanları tanımadan boş boş konuşmaya gerek yok kardeşim. Ne AKP ile bir ilgim var ne sempatim var ne oy vermişliğim var. Bana göre doğru olan neyse onu savunurum. Kimin menfaatine olduğu ile ilgilenmem.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2020, 20:30 
Kullanıcı avatarı

babam yüksek tansiyon hastası testi pozitif çıktı.

üstelik ciğerlere de inmiş.

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4659 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433 ... 466  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], Delarey1925, Google [Bot], Google Adsense [Bot], gorkemKSK, kasadaparayok, KsT_SuC, zanitenyo

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye