Zaman: 16 May 2021, 09:49

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4659 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426 ... 466  Sonraki
Yazar Mesaj

attacante
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2020, 11:19 

Dostum fazla uzatmayacağım çünkü sen konuyu başka noktalara getirip saptiriyorsun. Yukarıda bir arkadaşa bile "Elinde cep telefonu var ekonomi kötu diyorsun" diyen bir model olarak çizmissin beni. Senin kafan biraz böyle çalışıyor belli ki. Benden olan benim gibidir, benle aynı fikirde olmayan yüzde yüz zıttımdır. Nereden geldıği önemsiz, bu modele çok alıştık yıllardır, artık şaşırmıyoruz.

Ben gecen hafta alinan iki karardan bahsettim, onlari tartisiyorum sen bana 9 ayda alinan tum kararlari siraliyorsun. Ustelik bu saydiklarinin büyuk kismi pandemi, saglik vs ile alakali da degil. Aslinda beni sakince okuncan, tartışmayı doğru düzlemde bırakabilsen belki aynı noktada oldüğumuz yerleri de göreceksin ama maalesef at gözlüğünü takıp koşturuyorsun.

Ayrıca beni asgari ücret almayı kabul etmemekle itham etmişsin. Daha önce de yazmiştim sana, ama okumadığın buradan belli; 9 aydir değil asgari ücret onun yarisini bile alabilmis durumda degilim. Su illet bitsin de isimize gucumuze ekmegimize bakalim diyorum. Zaten iş olsa, oturup sana uzun uzun mesaj atar miydim? O vakti burada sana harcamazdim.

İş güç olsa vallahi hastalık korkusunu bir kenara bırakıp çalışacağız ama sanma ki hastalik icin önlemlerimi almiyor degilim. Mesela 9 aydır berbere falan gitmiyorum, ne olur ne olmaz. Oradan bulasir, baskasina bulastiririm. Gerek yok o tarz şeylere simdilik. Sen de kalabalik bir yerde calisiyorsun, bence al ucuz bir makine eğri büğrü de olsa kes. Şekil tarz falan bu dönemin konuları değil. Ne kadar insanla az temas edersek, o kadar iyi..

Ayrıca "önlemler yetersiz bak vakalar yükseldi" demek de ya cehalettir, ya da senin her zaman yaptigin gibi bağlamından koparıp hakli çıkmaya çalışma fırsatıdır. Zira alınacak her önlemin sonucu 14 gun sonra belli olacak. Bu arada ben kısıtlamalari harika bulmuyorum zaten. Bana kalsa kısıtlama olmasın derim hatta. Kısıtlamalardan daha etkili olan televizyonda Corona tartışmalarınin dönmesi mesela. Geçen kış vaka sayisi 3000ken her kanal Corona programi vardi. Bu sefer vala sayisi 28000 olmus,haber kanallarinda Cubbeli Ahmet Hoca var. Toplum tehlikeyi hissetmeden kurala uymaz, hatta kurali delecek yok da bulur. Bu sefer de boşuna kısıtlama ile yaşadığımızla kalırız. Su an kimse tehlikeyi hissetmiyor,zira devletin öyle bir politikasi yok. Ac kapa ile düzelmesino bekliyorlar. Ama bu fikirde olmam, bu kararlarin ne düşünülerek alındığinı anlamama engel değil. Bunu da 3.4. kere yazıyorum ama bakalim bu sefer olur inşallah...

Ha bana gore onlemler artacak zaten. Bak savunmuyorum,tahmin ediyorum. Yurtdışindaki önlemlere bakıyorum, salgınin seyrine bakiyorum, buradaki toplumun uyuna bakiyorum eve tahmin yürütüyorum. Mesela sokağa cikma saatleri hafta icine de gelecek, Belki nisandaki gibi hafta sonu full olacak. Black Friday sonrasi mağazalar, belki AVM'ler de kapanacak. Bunlara hazir ol. Çünkü sen işe gitmeye devam edeceksin.

Biz de hazır olalim; çünkü sen de gelip burada "Mağaza çalışanları geziyor, ben işe gidiyorum" diye sizlanmaya devam edeceksin.

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

NO POST!
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2020, 14:52 

ginola yazdı:
Dostum fazla uzatmayacağım çünkü sen konuyu başka noktalara getirip saptiriyorsun. Yukarıda bir arkadaşa bile "Elinde cep telefonu var ekonomi kötu diyorsun" diyen bir model olarak çizmissin beni. Senin kafan biraz böyle çalışıyor belli ki. Benden olan benim gibidir, benle aynı fikirde olmayan yüzde yüz zıttımdır. Nereden geldıği önemsiz, bu modele çok alıştık yıllardır, artık şaşırmıyoruz.

Ben gecen hafta alinan iki karardan bahsettim, onlari tartisiyorum sen bana 9 ayda alinan tum kararlari siraliyorsun. Ustelik bu saydiklarinin büyuk kismi pandemi, saglik vs ile alakali da degil. Aslinda beni sakince okuncan, tartışmayı doğru düzlemde bırakabilsen belki aynı noktada oldüğumuz yerleri de göreceksin ama maalesef at gözlüğünü takıp koşturuyorsun.

Ayrıca beni asgari ücret almayı kabul etmemekle itham etmişsin. Daha önce de yazmiştim sana, ama okumadığın buradan belli; 9 aydir değil asgari ücret onun yarisini bile alabilmis durumda degilim. Su illet bitsin de isimize gucumuze ekmegimize bakalim diyorum. Zaten iş olsa, oturup sana uzun uzun mesaj atar miydim? O vakti burada sana harcamazdim.

İş güç olsa vallahi hastalık korkusunu bir kenara bırakıp çalışacağız ama sanma ki hastalik icin önlemlerimi almiyor degilim. Mesela 9 aydır berbere falan gitmiyorum, ne olur ne olmaz. Oradan bulasir, baskasina bulastiririm. Gerek yok o tarz şeylere simdilik. Sen de kalabalik bir yerde calisiyorsun, bence al ucuz bir makine eğri büğrü de olsa kes. Şekil tarz falan bu dönemin konuları değil. Ne kadar insanla az temas edersek, o kadar iyi..

Ayrıca "önlemler yetersiz bak vakalar yükseldi" demek de ya cehalettir, ya da senin her zaman yaptigin gibi bağlamından koparıp hakli çıkmaya çalışma fırsatıdır. Zira alınacak her önlemin sonucu 14 gun sonra belli olacak. Bu arada ben kısıtlamalari harika bulmuyorum zaten. Bana kalsa kısıtlama olmasın derim hatta. Kısıtlamalardan daha etkili olan televizyonda Corona tartışmalarınin dönmesi mesela. Geçen kış vaka sayisi 3000ken her kanal Corona programi vardi. Bu sefer vala sayisi 28000 olmus,haber kanallarinda Cubbeli Ahmet Hoca var. Toplum tehlikeyi hissetmeden kurala uymaz, hatta kurali delecek yok da bulur. Bu sefer de boşuna kısıtlama ile yaşadığımızla kalırız. Su an kimse tehlikeyi hissetmiyor,zira devletin öyle bir politikasi yok. Ac kapa ile düzelmesino bekliyorlar. Ama bu fikirde olmam, bu kararlarin ne düşünülerek alındığinı anlamama engel değil. Bunu da 3.4. kere yazıyorum ama bakalim bu sefer olur inşallah...

Ha bana gore onlemler artacak zaten. Bak savunmuyorum,tahmin ediyorum. Yurtdışindaki önlemlere bakıyorum, salgınin seyrine bakiyorum, buradaki toplumun uyuna bakiyorum eve tahmin yürütüyorum. Mesela sokağa cikma saatleri hafta icine de gelecek, Belki nisandaki gibi hafta sonu full olacak. Black Friday sonrasi mağazalar, belki AVM'ler de kapanacak. Bunlara hazir ol. Çünkü sen işe gitmeye devam edeceksin.

Biz de hazır olalim; çünkü sen de gelip burada "Mağaza çalışanları geziyor, ben işe gidiyorum" diye sizlanmaya devam edeceksin.

- Bahsettiğim konular tam olarak pandemiyle alakalı konular.
- Bu ülke böyle. Aksini görmedim daha.
- Pandeminin 9 aydır devam ettiğini söylediğim şeyi çürütmek için söyleyen de sendin. Ayrıca 9 ay önce alına kararlar da saçmaydı. Geçen hafta alınan kararlar ise bu sürecin en saçma kararlarıydı.
- Çalışmadığını söylemiştin zaten, okudum. Demek sana etki etmiyor ki işten çıkmışsın veya çıkarılmayı kabul etmişsin. Yok çalışmayıp zor durumda olduğun halde işe gitmeden, çalışmadan, gezerek para alan meslek grubunu savunuyorsan da sana müstahak demek ki. Değil 9 ay 99 ay çalışmasan da ilgilenmiyorum. (Eskiden çok kafa patlattık sizin gibiler için ama değmiyor hiç gerek yok üzülmeye, çabalamaya.)
- Hükümetin saçmalıklarını eleştirince önlem almadığımız mı çıkıyor ortaya? Bu da güzel.
- sosyal hayat, gereklilik, devlet vs gibi şeylerden bahsedip berber konusunda verdiğin akıl biraz değil bayağı komik olmuş. Şekil peşinde koştuğumu nereden çıkardın? Makine alıp saçı kazıtmayanlar şekil peşinde mi koşmuş oluyor. Berberler kapatsın o zaman bu esnada devlet babaları başka meslek grubuna para verirken berberlere de hayatlarını idame ettirecek kadar para versin babalığını göstersin. Yoksa bütün berberler batsın ama yok senin mantıklı bulduğun kararlardan biri de bu oldu işte şu şu saatler arasında açık olsun birkaç müşteri gelsin de bana yüklenmesin diye düşündü hükümet. Bu da sana mantıklı geldi ama öte yandan kararı eleştiren bizlere o aman makine al evde saçını kes diyorsun? Online yani hmm ama benim bildiğim bu ülkede sadece okullara online iş vardı. Hem de daha önce hiç uygulanmayan ve ilk günden çöken online eğitim sistemi.

Mesela demin dönerciye gittim mecburen döner ayran aldık dışarda bekledik içeride çalışan ustalar var, kasa elemanı, servis elemanı vs var. Birinde corona varsa bize bulaştı emektir bu. İşimiz şansa kalmış yani. Ben coronaya yakalanmamak için elimden geleni yapıyorum ama beni işe gitmeye zorluyorsan riskim devam ediyor demektir. Bu kadar basit. Şimdi de evden yemek getir dediğini duyar gibiyim. İşe nasıl gidecem? Özel helikopterim yok. Gidiş servisle oluyor, bazen dönüş belediye otobüsüyle oluyor. Tabiki tıklım tıklım. Spor mu yapsam acaba dönüşte, 15 km? Devlet babaysan eğer babalığını her meslek grubuna eşit seviyede göstereceksin. Senin savunduğun, mantıklı dediğin saçmalıklarla olmaz bu, zaten olmadı da.

- Asıl cahillik bu üst düzey saçma kararları (şimdi beğenmiyorum diye değiştirdin söylemini) mantık çerçevesine oturtmaya uğraşanların sahip olduğudur. Devletin olan/olmayan önlem politikasını mantığa bürüyen de sensin. Eminim daha önce sadece ''hasta'' sayılarının açıklamasını yeterli buluyor ve bunu panik, hayatın devamlılığı vs. gibi şeyleri bahane göstererek yapılanan kandırmacanın doğru olduğunu düşünüyorsundur. Asıl tam tersi, sayılar verilirken 1000 denilince kimse umursamıyordu şimdi 29.000 rakamını görünce corona yok abi diyen elemandan abi valla sayılar artmış çember daraldı dikkat etmek lazım diyenler görüyorum.

- Ve son olarak devlet baban kapanacak olan mağaza çalışanlarının ve diğer kapanacak olan özel sektör emekçilerinin işsiz kalmasına engel olamayıp devlet babalığını bir kere daha göstermiş olacak. Bunu da bünyesi içindeki kurumlara (meb tabiki) bağlı kişilere emek harcamadan para vererek gösterecek. Yani birinin (zaten zor ve az kazançla çalışan özel sektör emekçileri) işinden olmasına sebep olurken, diğerine emek harcamamasına rağmen para vermeye devam ederek.

Anlayacağın verdiğin örnek ve vurmaya çalıştığın konu sana geri döndü. Pandemi şartlarında evde popo büyüterek 9 aydır maaş alanlarla; özel sektörde kısa çalışma ödeneğiyle maaşı düşen ve işten çıkarılarak (işveren de haklı maalesef) işsiz kalan emekçilerle bir tutamazsın.

Gerçi sana hak veriyorum bak bu durumda gene sızlanırım ben ama mağaza çalışanlarının veya diğer emekçilerin işsiz kalmasından dolayı sızlanırım. Eleştirimi bu şekilde yaparım ama anlayana. Gerçi sen gene gelir yapılan ayırımcılığı görmez kıskançlık falan der ve bu saçma kısıtlamaları mantıklı bir yerlere oturtmaya çalışırsın.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2020, 16:37 

Beytulma yazdı:

Mesela demin dönerciye gittim mecburen döner ayran aldık dışarda bekledik içeride çalışan ustalar var, kasa elemanı, servis elemanı vs var. Birinde corona varsa bize bulaştı emektir

Sadece şu kısmı alıntıladim. Sen zaten meseleyi daha en başından anlamamışsın. Sana tavsiyem; biraz hastalıkla alakali çalışmaları, makaleleri, haberleri oku. Bulamazsan özelden iste, ben sana link yollarim. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum, yanlış anlama. Sanma ki bu hastaligi küçümsüyorum. Ama nasil bulastigini bilmeden ahkam kesersen bos yapmis olursun. Sonra da şans falan dersin. Dönerciye girince (hatta girmemişsin, disarida beklemissin) şans, berber kapaninca "10 dakika sonra virus mu bulasacak" esprisi. Bu da iyiymis. Ne guzel dünya...

Bu arada işten çikarılmadim. Proje odaklı çalışan biriyim, çalıştiğim sektörde proje namina bir şey kalmadıģı için bekliyoruz. Bir şeyi kabullendiğimden veya rahatımdan değil yani Sen ezberden karşındakileri tek tipleştirmeye devam et. Haklı çikmak için "dedigini duyar gibiyim" falan gibi boşlar yapiyorsun. Merak etme bir sey dersem, okursun buradan zaten.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 10:07 
Kullanıcı avatarı

Numaralının arkasından batan güneşin vurduğu Kapalıdan
ginola,

Resmen sabır taşiymişsin.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 12:04 
Kullanıcı avatarı

Annem sağlık çalışanı hastaneye tedaviye biri geliyor girişte ateş ölçüyorlar 36 çıkıyor. Annemin yanına geliyor hasta odaya tam tedaviye başlayacak şiddetli ateş olduğunu hissediyor ve hemen ateşini ölçüyor ateşi 39 çıkıyor hemen kapıya haber veriyor nasıl içeri aldınız diye cihaz arka arkaya ölçtüğü için 36 çıkarmış herkesi. hemen geri gönderiyorlar kadına neden bu halde geldiniz diye soruyorlar tedavim vardı diyor birde üstüne hasta gribim demiş. bizim insanımız cahil arkadaşlar.

Başa Dön

NO POST!
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 12:56 
Kullanıcı avatarı

Bozkurt1903 yazdı:
26.11.20
Türkiye 29,132 günlük vaka sayısı ile dünya genelinde en yüksek vaka sayısı bildiren ülkeler listesinde 1. sıraya yükseldi.

1- Türkiye: 29132
2- İtalya: 29003
3- Rusya: 25487
4- Hindistan: 24371
5- Birleşik Krallık: 17555
6- Polonya: 16687

Bize de ikincilik yakışmazdı zaten. Bence birinci falan da değiliz, tur bindirmediysek bir şey bilmiyorum...

Yani kısaca bu rakamlara da inanmıyor, inanamıyorum ne yazık ki...

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 13:30 
Kullanıcı avatarı

esbalabanes yazdı:
Bozkurt1903 yazdı:
26.11.20
Türkiye 29,132 günlük vaka sayısı ile dünya genelinde en yüksek vaka sayısı bildiren ülkeler listesinde 1. sıraya yükseldi.

1- Türkiye: 29132
2- İtalya: 29003
3- Rusya: 25487
4- Hindistan: 24371
5- Birleşik Krallık: 17555
6- Polonya: 16687

Bize de ikincilik yakışmazdı zaten. Bence birinci falan da değiliz, tur bindirmediysek bir şey bilmiyorum...

Yani kısaca bu rakamlara da inanmıyor, inanamıyorum ne yazık ki...

Bu tablo yalan.
ABD de günlük vaka sayısı 200 bin. Bizde ki rakam gerçek mi değil mi bilmem ancak hızla kötüye gittiği gerçek.
Aralık ayını komple ülkeye kapatmak gerek.

Başa Dön

NO POST!
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 14:45 

ginola yazdı:
Beytulma yazdı:

Mesela demin dönerciye gittim mecburen döner ayran aldık dışarda bekledik içeride çalışan ustalar var, kasa elemanı, servis elemanı vs var. Birinde corona varsa bize bulaştı emektir

Sadece şu kısmı alıntıladim. Sen zaten meseleyi daha en başından anlamamışsın. Sana tavsiyem; biraz hastalıkla alakali çalışmaları, makaleleri, haberleri oku. Bulamazsan özelden iste, ben sana link yollarim. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum, yanlış anlama. Sanma ki bu hastaligi küçümsüyorum. Ama nasil bulastigini bilmeden ahkam kesersen bos yapmis olursun. Sonra da şans falan dersin. Dönerciye girince (hatta girmemişsin, disarida beklemissin) şans, berber kapaninca "10 dakika sonra virus mu bulasacak" esprisi. Bu da iyiymis. Ne guzel dünya...

Bu arada işten çikarılmadim. Proje odaklı çalışan biriyim, çalıştiğim sektörde proje namina bir şey kalmadıģı için bekliyoruz. Bir şeyi kabullendiğimden veya rahatımdan değil yani Sen ezberden karşındakileri tek tipleştirmeye devam et. Haklı çikmak için "dedigini duyar gibiyim" falan gibi boşlar yapiyorsun. Merak etme bir sey dersem, okursun buradan zaten.

Aynen kardeşim verdiğim 2 örnek de alınan ve senin mantikli bulduğun saçma ötesi kisitlamalara güzel iki farklı örnek. Sen sen ol 20.01'de berbere sakın gitme virus o saatte dolaşıma çıkıyormuş. Restoranda oturmak yemek yemek yasak ama servis elemaniyla, kasadaki adamla ve dönerciyle muhattap ol sorun olmaz. Evde online traşa da devam edip bankalara veya yıllardır online iş yapabilen kurum ve kuruluşlara işe gitmeye zorlamaya devam. Yazdığım her şey bu süreçte insanlarin sahada karşılaştığı şeyler. Oturduğun yerden bu saçma kisitlamalari mantikli bulmakla olmuyor biraz sahaya inmek lazım. Bugün alinan kisitlamalarda 8-9 gün oldu çevrede virüse yakalananlarin sayisi %100 artmış durumda ki çoğu da bilinçli ve dikkat eden tipler ama mecburen işe gitmek zorunda olup farklı sektörlerde çalışanlar bunlar. Bana bir şey olmaz diyip sağda solda dolaşan cahilleri saymıyorum bile.

@minigolf, hocam ne dedin de edit yaptın blmiyorum ama dün sistemi savunup, kısıtlamaları mantıklı bulup "ulan nasil hastaneye gidecez'' diye sorguladığını gördüm haliyle gülmem geldi.

@lecce , buyur bir sıkıntın mi var? Yaptığım eleştiriler 1 cevabın varsa yaz da okuyalım bakalim.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 17:00 

Karar alınalı 9 gün oldu ama uygulamaya geçmesi tam 1 hafta önceydi. Yani 7 gün oldu. Sen yazdiginda 6. gündü. Daha hangi karar ne zaman uygulanmış haberin yok. Ama zaten 8-9 olmasi da bir sey ifade etmiyor. En az 14 gün gecmesi gerekiyor sonuçların alınması için. Bu, kararların, uygulamalarin işe yarayacaği anlamina gelmesin. Ama daha neyi nasil yorumlaman gerektiginin farkinda değilsin ama yazmaya gelince durmuyorsun.

Ikincisi; berberde uzun sure berberle yakin temas halindesin. Risk olan şey bu. Ve berber gün içinde birçok kisiyle yakin temas halinde. Restoranlarda özellikle iç kısımlarda oturup(havalar soğuyunca bu daha da artti), uzun uzun yemek yersen bu da risk. Bazen insanlar bir mekana girdi mi 1 saatten önce çıkmıyor mesela. Kapali ortamda uzun sure vakit geçirmek bulaşma riskini arttırır. Haliyle servis elemaniyla en fazla iki dakika surecek sipariş + hesap ödeme kismi, önlemini aldigin sürece sorun teşkil etmez. Iki taraf maskeliyse ve birbirinize çok yakin durmadiysaniz veya herhangi biri digerinin yüzüne öksürüp hapşirmadiysa (veya sarılıp öpüşmediyse ki servis elamanina sarılacağini sanmıyorum) sorun olmaz. Tabi yüzde 100 güvenlik sağlayacak degil bu, istisnasi olur, hijyeni yetersizdir vs... Bu nedenlerden dolayı dikkati en ust seviyede tutmakta fayda var. Karşındaki hijyeniyle dikkatiyle sana güven vermiyorsa, o dükkani tercih etmeyebilirsin tabi. Bu temaslari azaltabilirsin, gun icinde görustugun insan sayısını elinden geldigince asgari derecede tutabilirsin. Üstelik bunu herhangi biri sana yasak dayatmadan da yapabilirsin. Zaten yasaklar, toplumun büyük kısmının dikkati azalttıği veya devletin kontrol konusunda yetersiz noktalarda işliyor. Mesela 7-24 restoranlari denetleyemedigin için, en sonunda kapatmayı tercih ediyorsun.

Sonuç olarak "pozitif olan birini gordum, ona selam verdim ben de pozitif oldum" diye bir durum yok. Ebelemece oyunu gibi degil yani.

Bu arada 20.01de virus dolasima giriyor gibi kalitesiz bir espriye de açıklık getireyim. Burada istenen 20.00'den sonra herkesin olabildiģince eve kapanmasi zaten. 20.00'den sonra berbere gitme, markete gitme evde otur. Sen benim matematik hesabimi sevmezsin ama bu işletmelerin iki saat daha acik oldugunu dusun. İki saat içinde Tuŕkiye'de kaç tane berber, kaç tane müşteri aliyordur? Hem berberin, hem müşterinin traştan sonra ailesinin yanina gideceğini de düşün. Bir günde ortaya çikabilecek birkaç riski ve vakayı aşağiya indirmis oluyor. Senin gibi yasak sevdalısi biri buna niye karşı çikiyor onu da anlamadim. Berber aceleden traşı kötü yaptı herhalde..

En son ginola tarafından 29 Kas 2020, 00:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2020, 17:02 

lecce yazdı:
ginola,

Resmen sabır taşiymişsin.

Hocam benim için sorun yok da sıra sana gelecek galiba, gardini al))

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4659 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426 ... 466  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], Delarey1925, Google [Bot], Google Adsense [Bot], gorkemKSK, kasadaparayok, KsT_SuC, zanitenyo

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye