Zaman: 07 May 2021, 19:14

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4633 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424 ... 464  Sonraki
Yazar Mesaj

Power MOD
 Mesaj Başlığı: Re: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2020, 20:13 

Şu anda Sağlık bakanı konuşuyor gidişat iyi değil hala ülke olarak akıllanmadık hala maskesiz çıkanlar var maske indirip sigara içenler var çok ciddi bir sınavdan geçiyoruz ülkece

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

attacante
 Mesaj Başlığı: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2020, 20:16 
Kullanıcı avatarı

25.11.2020
Vaka sayısı 28.351
Hasta sayısı 6.814

Bugünden itibaren vaka sayısıda verilecekmiş.
Zahmet ettiniz

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2020, 20:21 
Kullanıcı avatarı

Hani o Kişisel tedbir almayanlar var ya..Ne olacak yeahhhcılar falan.Onların taaa...

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2020, 21:05 

körfezlee yazdı:
Şu anda Sağlık bakanı konuşuyor gidişat iyi değil hala ülke olarak akıllanmadık hala maskesiz çıkanlar var maske indirip sigara içenler var çok ciddi bir sınavdan geçiyoruz ülkece

akil var mantik var 80 milyonluk ülkede günde 1500 hasta 150 ölü haberleri verirsen hergün ve millette inanirsa ciddiye alana salak derler zaten.

1 milyon kisiden 20 kisi her gün hastalaniyor ve bu 20den 2si ölüyor aciklanan rakamlara göre.

kafana sokakta yürürken klima düsme ihtimali neredeyse daha yüsek ki rakamlarda degismiyor, degismezde zaten yaslilara eve kapattiktan sonra hasta sayin düsük kalir ki zaten hasta sayisi nasil hesaplaniyor onuda anlamadim. semptomu olmayan hasta sayilmadigi icin istatistiklerde yok iyide adam evde karantinadayken semptomu olusunca bakanligi arayip benim sempotomummu basladi diyor?

sen testini yaparsin pozitif cikanlari aciklarsin millette akillanir. ayni sekilde ölüm rakamlarinida dogru aciklarsan millet dahada dikkatli olur.

benzeri rakamlari isvicre aciklasa ben 3 günde bir anne babami ziyarete giderim ayda bir yarim saat maskeli mesafeli anca görüsüyporuz. bi yazin vaka rakamlari günde 50nin altina kadar düstügünde normal ziyaret edebildik.

milet günde 30 40 50 bin kisinin hastaligi kaptigini bilse herhalde daha dikkatli olur. en azindan riskli akrabasi olan dikkatli olur. bide adam gibi ölü sayisi aciklarsan dahada dikkat eder insanlar.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2020, 21:41 
Kullanıcı avatarı

Gunaydin bakanim bu saatten sonra vaka sayisi 100.000 deseniz bile inanmaz kimse
Karantinada son gunumdu hastaneye teste gittim 3.5 saat sira bekledim test yapilmiyormus 10.gunu dolan direk negatif sayiorlar ve test yasak deniyor istersen belge verelim ise gidip calis deniyor peki ya pozitifsem nolucak dedim malesef kural bu yonde deniyor. Mecbur ozele gittik 300 lira bayildik .
MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2020, 23:28 
Kullanıcı avatarı

Tedbir iyi de sizce biraz abartılmıyor mu? Tek başıma araba kullanırken neden maske takmak zorundayım? Birisi bunun mantıklı bir açıklamasını yapsın.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2020, 23:38 
Kullanıcı avatarı

Hangi siyasi partiden olursanız olun son dönemin en doğru hamlesini Ekrem İmamoğlu yaptı. Sosyal medya gücünü kullanarak sağlık bakanını nakavt etti.

Başa Dön

attacante
 Mesaj Başlığı: Coronavirüs Türkiye (17.11 Yeni Kısıtlamalar Geldi)
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2020, 01:10 
Kullanıcı avatarı

YeşilBeyaz37 yazdı:
Tedbir iyi de sizce biraz abartılmıyor mu? Tek başıma araba kullanırken neden maske takmak zorundayım? Birisi bunun mantıklı bir açıklamasını yapsın.
CB,İç İşleri yada Bilim kurulu arabada tek başına seyehat edenlere maske takmak gibi bir zorunluluk getirmedi.
Bazı şehirlerin Valiliklerine kısıtlamalar ile ilgili insiyatifler verildi.Yaşadığın yerle alakalı bir durum mu yaşadın bilmiyorum ama Valilik sayfasına girip
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararlarında yasak mı,değil mi diye bakabilirsin.Yerel yönetimle alakalı bir durum olabilir.

Başa Dön

NO POST!
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2020, 10:56 

ginola yazdı:
Beytulma yazdı:

Merhaba,

İş yerinde altın günü yapmıyoruz. Tike tike işe gidiyoruz ama. Otobüs şoförü tanıdığım 2-3 kişi corona olmuş mesela. Şehirlerarası çalışıyorlar. Sen bir koltuk dolu bir koltuk boş yapsan bile gidiş geliş 28 saat otobüste kapalı ortamda kalırsan illaki birinde kaparsın bu virüsü. Hes kodu, ateş ölçer falan da bir yere kadar.

Bankalar neden açık? En son bankaya ne zaman gittin iş yapmak için mesela?

O zaman okullar neden kapalı? Online eğitim harika mı işliyor. Eğer böyle bir durum varsa
10-12 yıldır varolan online bankacılıkla bir işlem yapmak daha mı zor?

Ayrıca tabiki iş ortamından da bahsedeceğim. Millet dökülüyor bunlar saçmasapan kararlar alıp biz halkımızı koruduk ayaklarını yapıyorlar.

Kısacası ülkedebir1 günde altın günü yapan insan sayısı işe giden on milyonlarca insandan daha fazla değildir di mi?

Ha bu arada TDK'da ''bulaş'' diye bir kelime yok, devlet yetkililerinden her duyduğun şeye inanma bence.

Dostum; bir arkadaş 'buna benzer kurallar başka ülkede var mı" minvalinde soru sormuştu yukarıda; ben de ona cevap verdim. Gelen kuralın ne amaçla geldiğini kendimce açıklamaya çalıştım, sen bana iş yerinden bahsediyorsun. Yine de yazdıklarına tek tek açıklık getireyim.

1) iş yerinde, toplu taşımada risk çok fazla. fakat bunlar şu anda hayatın normal akışında sürmesi gereken şeyler. daha doğrusu hemen vazgeçilecek şeyler değil. devletler ekonomiyi ve sağlık kısmını bir dengede tutmaya çalışıyor. ekonomik faaliyetler ne kadar kısıtlanırsa hastalık o kadar az bulaşır. ama aynı şekilde insanlar işinden gücünden olur. bu dengeyi sağlamak için de iş hayatından önce sosyal hayat kısıtlanıyor. yani ilk mesajımda da söylediğim gibi devletin genel mantığı ve düşüncesi "işinize gücünüze gidin, sonra evinizde oturun, sağda solda gezmeyin" oluyor. Aslında bu mantık bizim ülkelerde biraz daha işliyor. Almanya'da falan insanlar bu kadarını dahi protesto ediyor. "Benim özgürlüğümü kısıtlayamazsın, hastalanırsam da bakacaksın" diyor. Sosyal devlet alışkanlığı işte. Bizde zaten öyle bir gelenek yok. Bizim toplum yıllardır "Devlet başa, kuzgun leşe" demiş. 600 yıl böyle düşünen toplum 2020'nin mart ayında "sosyal devlet" talebinde bulunursa geç kalmış olur. O nedenle "Her yeri kapatalım, devlet de bizim ihtiyaçlarımızı karşılasın" beklentisi maalesef yersiz. Ne yazık ki öyle bir şey olmayacak.

Hatta şöyle diyelim. Avrupa'daki kanartina uygulamalarının çoğunda fabrikalar açıktı, mağazalar ve plazalar kapalıydı. Üretim devam etmek zorunda çünkü. Her ülke için böyle. Haliyle fabrika işçileri işe gitmek zorunda. Avrupa'da işçilerin sosyal hakları çok fazla olduğu için bu çelişkili duruma çok fazla şikayet etmediler. Biz de ise kimsenin maçası yetmiyor. Şu an 'Fabrikalar açık, beyaz yaka evde otursun" demek imkansız gibi. İktidar partisi zaten oylarının büyük bir kısmını işçi kesiminden alıyor. Hatta beyaz yakaların çoğu da muhalif diyebiliriz. Böyle bir ortamda, hükümetin "işçiler devam, ofisler plazalar" kapalı diyeceğini sanmıyorum. O zaman tabandan gelecek "Biz sana oy verdik, sen bizi salgına attın" düşüncesini kolay kolay karşılayamazlar. O yüzden böyle devam..

Hatta birçok büyük şirkette de benzer bir kafa yapısı mevcut var. Şu an ofislerinden, plazalardan çalışan çok sayıda insan var. Martta hepsi evden çalışıyordu. Sonra değişti bu durum. Zira şirketin işçisi, depocusu, kuryesi işe giderken beyaz yakanın evde olması homurtulara neden oldu. Gerçi ülkede 'grev' gibi bir alışkanlık yok ama işçi kesiminin sesi gürleşmesin diye hemen herkes ofislere geri döndürüldü.

2) Bankalara ara sıra gidiyorum; içeriye sırayla kişi alıyorlar. Bankaların şu ortamda çok riskli olduğunu düşünmüyorum. En azından İstanbul'da en kontrollü yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim.

3)Okullar neden kapalı? Okullar açıldı. Aslında orada da belirli bir düzen saplanabiliyor ama sonuçta çocuk var. Çocuk dikkatsizdir, gevşektir, salgını pandemiyi anlamaz. Evet bu hastalık çocuklara bir şey yapmıyor ama çocukların eve getirdikleri virüsler birçok anne babayı hasta etmiş durumda. Benim çevremde çok var böyle vaka. Bence okulların açılması bile hataydı. Ama şu an çocukların da aylarca eve kapanması çok sağlıklı bir duruma yol açmayacak. İleride göreceğiz bunun sonuçlarını.

4) "Bankaları kapatalım online işlem yapılsın" demeni anlıyorum. Ama dediğim gibi bankalar çok riksli değil şu an. Fakat dediğinden yola çıkarak şunu diyebilirim. Bu hayatın birçok kolaylığı varken, artı 10 aydır bu hastalık bizle beraberken, halen bunları hiçe sayıp eski yaşantısına devam eden insanları ben de anlamıyorum. Hatta bazen bu kadar insan işsiz güçsüz kalmışken "Bırakın her yer açılsın,kurallarla riayet etmeyen de hastalanacaksa hastalansın" diye iç geçiriyorum. Ama o zaman hastanelerin hali daha da perişan olacak. Zaten bu konuda alınan kararların, uygulamaların vs hiçbiri sen hasta olma diye değil, hastaneler dolup taşmasın diye alınıyor. Yani senin sağlığın değil, devletin, hastanelerin işlemesi düşünülüyor. Bütün mesele sağlık sisteminin alarma vermemesi üzerine kurulu. Haliyle neden "Biz halkımızı koruduk ayağı yapmasınlar" dediğini anlamadım. 9- 10 aydır gerek Türkiye'de, gerekse Batı'da (birkaç ülke hariç) öyle bir kaygının güdüldüğünü görmedim.

5)Basit bir matematik yapalım. Ülkede misafirliklere gidip hasta olan insan sayısı günde 1000 olsun. İş yerinde bu rakam 2000 olsun. Bu günde 3000 hasta demek. Ev buluşmalarını, misafirliklerini kısıtladın diyelim. o zaman ilk rakam yüzde 70 oranında azalacak. Hatta insanlar misafirlikte kapmadığı için iş yerinde de bulaştırmyacak. Haliyle ilk rakam 300e düşer, ikinci rakam da (700 kişi hasta olmazsa iş yerinde de bulaştırmayacağı için) 1300'e düşecek. Bu da toplam hasta sayısını 3000'den 2000'e düşürecek. İyi bir oran. Bu arada bu örnekten de anlaşıldığı gibi sen sadece rakamdan ibaretsin, senin hastalanmamanı düşünen yok.

6) Bulaş kelimesine takılman da hoş olmadı. Burada makale yazmıyoruz. Forumu TDK kelimeleri ile kısıtlasak, sayfalar boş kalır. Ama bulaş kelimesini devlet yetkililerinden duymadım. Genelde doktorların kullandığı bir kelimedir. Çevrende doktor dostun varsa, onlardan da duyabilirsin bunu.

1) Hangi ekonomi bu? Alt-orta sınıf ekonomisi mi? yoksa büyük godomanların ekonomisi mi? Eğer alt-orta sınıf olduğunu düşünüyorsan zaten tartışmanın mantığı yok. Devletin seni umursadığı yok. Tek derdi büyük piyasaya sahip şirketler. Dediğim gibi aksini düşünüyorsan seni fena keklemişler demektir bu. Ekonomi harika gidiyor bu nedenle milletin açlıktan ağzı kokuyor, sağlık sistemiyse öyle efsane durumda ki corona olan bir arkadaşın babasını merkezdeki hastanelerde yer kalmadı diye ilçe hastanesine alıp 15 saat koridorda yapılan acil alanında beklettiler. Allahtan dengede tutmuşlar. Bizim toplum ''padişahım çok yaşa'' kafasında olduğu ve kraldan çok kralcılık yaptığı için hep geri kalmış durumda zaten. Ülkeler gelişmiş olsa da halklar maldır bunu unutma. Almanya'da da, Avustralya'da da isyan edenler vardı. Dünya halkları salaktır bu acı bir gerçek. Ha bizim buradaki işçi kesimden de bir cacık olmaz merak etme.

2) Bankalar çok iyi durumda aynen. Orada çalışan akrabalar ve tanıdıklar da aynen bu söylüyor. O yüzden birçok banka ve bölge müdürlükleri karantinaya alındı, testi pozitif çıkan veya vefat eden banka çalışanı ve yakınları (gerçi onlar misafirlikten ölmüşlerdir) için her Allahın günü gelen yardım duyuruları şakadan ibaret olsa gerek. Neden sorun olsun ki bankalarda tek tek içeri alınıyorlar sonuçta. Okullardaysa hurra içeri dalıyorlar. (Buradan okullar açılsın istediğim çıkmasın şimdi)

3) Okulların açılması nasıl bir hata ise şurası açılsın, burası yarım kapansın, öbürü açık ama kapalı tarzda çalışsın mantığı da bir o kadar hatalı. Çocuklar virüs bilmez ama bilen salakların da çocuklardan ayrı kalır tarafı yok. Onu nasıl dizginleyeceksin. Adam yüksek mühendis, mali müşavir, birim müdürü olmuş ama uyarılara rağmen ofise gelip ''bize de mı lolo?'' tarzında takılıyor. Fark göremiyorum hatta bu tipler daha tehlikeli gözümde. Ha bir de okulların ekonomik boyutu var. Mesela öğretmenlere bu şartlarda verilen maaş. Online ders saçmalığını örnek verip ders var, öğretmenler emek veriyor deme lütfen bozuşuruz. Öğretmenler şu pandemi sürecinde ekonomik anlamda devlete en çok zararı olan kesim. Net. Evde otur (bu süreçte en çok gezenler de öğretmenler oldu ayrıca.) 2-3 saat yarım yalamak bir şeyler anlat veya anlatama ama maaşını tıkır tıkır al. Hatta başlarda açılmayan kurs ve girilmeyen ek derslerin parasını da almışlardı yüzsüzce sonradan kursu iptal ettiler ama şimdi online ders üzerinden de bir maaş veriliyor diyebiliyor. Eee ekonomi? pandemi? vs. Öte yandan coronaya yakalanan aile hekimlerinin maaşı kesiliyor. Gerçekten sağlık ve ekonomi dengesi gözleri yaşartacak cinstenmiş. Ekonomi ve sağlık alarm vermemiş durumda çünkü o alarma basacak fırsat bulamıyor sağlık çalışanları artık.

4) Daha önce olmayan bir sistemi (online ders) milyonlarca öğrenciye bir anda vermeye kalk ama 10 yıldır varolan ve neredeyse bütün işlemleri (nakit para çekmek hariç) yapabileceğimiz bir sisteme sahip meslek grubunu işe gitmeye zorla. Keza yıllardır az veya çok birçok kamu kurumunda bazı online işlemler yapılabiliyor ama gene okullar hariç işe gitmek mecburi. Odalarda 3-4-5-6 kişi çalışıyor millet.

5) Ben ekonomistim ama basit matematik mantığına bayağı güldüm kusura bakma. :D. Aynen kardeşim misafirlikleri kapatırsan (misafirliklere gidilsin demiyorum) vaka sayısı azalır. Keşke diğer diğer taraftan misafirliklerle birlikte işleri kapatmayı da düşünsen de vaka sayısı o şekilde nasıl seyreder onu da hesap etme mantığına sahip olsaysın. Emin ol böyle çok daha basite indirgemiş olurdun bu enfes matematiğini. azır damat da istifa etmişken ekonomi bakanı olarak atanman lazım senin. Hatta sağlık ve eğitimi de vermeleri lazım.

6) Bulaş kelimesini bir doktorun kullanıyor olması doğru olduğu anlamına gelmiyor benim için.

Ülkeyi en az 14, hatta en mantıklı şekilde 4 hafta kapatmadıktan sonra alınan her karar boşuna, saçma ve ayırımcılık içerir. Net.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2020, 12:17 
Kullanıcı avatarı

Geçenlerde bir doktor televizyonda aynen şu cümleyi kullandı. "vallahi billahi sağlık sistemi çökecek, yetişemicez" gibisinden ve "tüm sağlıkçıları sahaya sürmemiz gerekiyor" diye söyledi.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4633 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424 ... 464  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], Goztepem, Hydrozn, inadına_körfez, Jameican1912, Jason, karadeniz, Susuzdede35

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye