Zaman: 16 Eyl 2021, 13:10

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 537 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 54  Sonraki
Yazar Mesaj

centrocampista
 Mesaj Başlığı: Re: 1959 Yılından Önceki Şampiyonluklar
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2021, 21:30 
Kullanıcı avatarı

Gurbetci yazdı:
Okul turnuvalarindaki sampiyonluklari da ekleyebiliyor muyuz? Birinde „Galatasaray SK“ ismini kullanmistik, bosa gitmemis olsun bari. Emirates Cup‘i da UEFA‘ya CL sampiyonlugu diye yutturabilirsek tadindan yenmez.

Öyle bir şey varsa ben de lisede halısaha maçında santradan gol atıp yeleği karşı takıma giydirmiştim. O golle Puskas ödülüne aday olurum.

Başa Dön
Alıntı ile cevapla   Bookmark and Share

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2021, 21:53 
Kullanıcı avatarı

Zmajevi yazdı:
Süper Kupa/Cumhurbaşkanlığı Kupası geçmişken bizimkiler de keşke Kasım 2000 yılında oynanan Atatürk Kupası için harekete geçip bunu Süper Kupa olarak saydırsa :) Çift kupa şampiyonu Galatasaray, lig ve kupa ikincisi Beşiktaş karşılaşmış. Beşiktaş, Ankara'daki maçı kazanmıştı ama kupa, Atatürk Kupası adı altında kaldı (adıyla çok yaşasın) ve Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu olarak sayılmamıştı.

Çok doğru bir konuya değinmişsin. Ben de yıllardır bu konu hakkında bir adım atılmasını bekliyorum, her yerde her ortamda da dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum fakat bizim camiada bu konuya hakim ve hevesli olan insan sayısı çok az. Tabi bir de işin kamuoyu boyutu var. İki şampiyonluğun tescil edilmesindeki haklılığımızı aradan yirmi sene geçmesine rağmen hala bazı kesimlere anlatamadık. Bir de üstüne bunun için uğraşmak var. Yine de kim ne derse dedin bu konuyla ilgili girişimlere başlamak gerekiyor.

YeşilBeyaz37 yazdı:
Başka ülkede olsa şampiyonluk sayısına göre yayın geliri hesabı ya hiç olmaz ya da çok az olur. Çünkü adamlar rakipleri güçlendikçe rekabetin ve kalitenin artacağını biliyor ama bizde maalesef para İstanbul takımlarının eline geçsin diye türlü türlü oyunlar oynanıyor.

Bu şampiyonluk primi olayının çok saçma olduğu açık. Şampiyon olan takım olduğu sene dünyanın parasını kazanıyor zaten, 50 sene önceki şampiyonluğu için de neden her sene her sene para alıyor anlayabilmiş değilim ben de. Yalnız merak ettiğim bir şey var. Bu primden küme düştükten sonra da faydalanmaya devam ediyor musunuz ? İnternete baktım biraz bir şey bulamadım.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2021, 22:04 
Kullanıcı avatarı

1923'te kurulan futbol federasyonu 59'dan itibaren başlangıç kabul ediyor şampiyonluk sayılarında, bu bir bakıma 23 yılından 59 a kadar oynanan her maçı her başarıyı yok saymaktır kabul etmeselerde federasyonda bu böyledir. O yıllarda en başarılı Fb olmuş doğal olarak onlar başvuruyu yaptılar Gs olsa veya Bjk olsa hatta Çırçır fabrikasıspor olsa onlarda yarar sağlamak açısından yaparlardı bu olayı. Yine asıl olay atlanıyor bence bizim ülkede eski şampiyonluklara verilen yayın payı haksız rekabete yol açıyor. Avrupada işler nasıl tam bilmiyorumda tabiki Şampiyonluğu fazla olan hiç olmayandan fazla alcak ama bu şampiyonları kayırma diğerlerinin önünü tıkama şeklinde olunca türkiye işi oluyor işte.

Önceki sayfalarda yazılmış uefa sıralaması hesabı son 5 yıl hesaba alınsın daha adil hesaplamalarla haksız rekabetin önü tıkansın. Sonra 1923teki şampiyonlukları saymak tamamen akıl dışı iş değil ordada şampiyonu belirleme baremi oluşturursun herkese hakkı sembolikte olsa verilir.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2021, 22:35 

Kupa sayılarını fazla önemsemem. Kim daha fazla şampiyon olmuş, kimin kupası daha fazlaymış bunlar kağıt üstündeki istatistiklerden ibarettir. Bir futbolsever olarak benim başarı ölçütüm son 10 senedir, yakın geçmişte kim ne yapmıştır ben ona bakarım. Galatasaray'ın UEFA Kupası şampiyonluğu da tarihin tozlu sayfalarına karışmıştır, Fenerbahçe'nin sayılmasını istediği eski dönem şampiyonlukları da. Bu şampiyonlukların sayılması Fenerbahçe'nin şu anda başarısız olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Öte yandan bu şampiyonluk saydırma talebinde ben Fenerbahçe'nin çok da haksız olduğunu düşünmüyorum. O zamanlar futbol şöyleydi böyleydi, kurallar bile bugünkü gibi değildi gibi argümanların da bu tezi çürütmek için yeterli olduğunu düşünmüyorum. Mesela 92'den önce kaleciye geri pas diye bir kural da yoktu, pasif ofsayt da yoktu, o zaman 92'den önceki şampiyonlukları da saymayalım. Mesela Galatasaray 89 şampiyon kulüpler yarı finaline sadece 3 rakibi eleyerek ulaşmıştı. Yine Galatasaray 93'te bir tek Manchester United'ı eleyerek Şampiyonlar Ligi'nde son 8 takım arasına kalmıştı ki bu da çeyrek final anlamına geliyor. O zaman bunlara da fazla anlam yüklememek gerekiyor.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2021, 22:43 
Kullanıcı avatarı

21 yazdı:
ayrıca "3 ilin takımının katıldığı şampiyona türkiye milli ligi sayılır mı yeaa" diyenlerin argümanı da 1959-1967 arasında milli ligde sadece istanbul, ankara ve izmir takımları arasında oynandığı için tamamen geçersiz bir argüman oluyor (sadece 1961-1962 sezonunda üç ilin takımları haricinde adana demirspor var). ama 59-67 arası tescilli olduğu için sayılıyor tabii ki.

Bu 3 il argümanının doğru olmadığını önceden de yazmıştım. Dedikleri gibi, eğer geçmiş başarılar sayılmayacak ise, 67-68 sonrası dönemi ele almaları lazım. Eskişehir, Bursa, Trabzon vs. tüm şehir takımları o dönem içerisinde 2. lige katılıp yarışmaya başlıyorlar.

Adana ve Mersin takımlarının kuruluş tarihlerinin eski olmasının sebebi ise, 1990'lara kadar Türkiye'nin en büyük 4. şehri olması ve hatta ilk 3 ile yarışır olması.

Önceki şampiyonlukları saysınlar, şu yıldız saçmalığına da bir son versinler. 1930 Dünya Kupası dediğimiz şey, 13 takımın katıldığı, elemelerin olmadığı, Uruguay'da yapıldığı için hiçbir Avrupa takımının katılmak istemediği ve Jules Rimet'in zar zor ikna ederek 4 ülke oyuncularını aynı gemi ile Güney Amerika'ya getirdiği bir turnuva. Gördüğümüz üzere sayılıyor. Bizim ülkemizde bu tarz saçma uygulamalar var maalesef.

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2021, 22:52 
Kullanıcı avatarı

21 yazdı:
ayrıca "3 ilin takımının katıldığı şampiyona türkiye milli lgii sayılır mı yeaa" diyenlerin argümanı da 1959-1967 arasında milli ligde sadece istanbul, ankara ve izmir takımları arasında oynandığı için tamamen geçersiz bir argüman oluyor (sadece 1961-1962 sezonunda üç ilin takımları haricinde adana demirspor var). ama 59-67 arası tescilli olduğu için sayılıyor tabii ki.

diğer şehirlerdeki kulüpler profesyonelliğe geçiş yapmadıkları için lige katılamamışlar.. Türkiye'de anadolu kulüplerinin profesyonelliğe geçiş süreci 60'ların ortalarında orhan şeref apak'ın önderliğinde yerel kulüplerin birleşmesi sonucu oluşmuş ve böylece anadolu kulüpleride türkiye 1. liginde mücadele etmeye başlamışlar..
zaten ülkede profesyonelliğe geçiş 1951 yılında gerçekleşmiş, istanbul profesyonel ligi 1951'de kurulmuş, ankara'da da 1954'te kurulmuş.. işin tuhafı fenerbahçe'nin talep ettiği şampiyonluklar profesyonelliğin kabulünden önceki dönemlere ait.. o dönemlerde de sadece 3 şehrin temsilcilerinin katıldığı bir turnuva ve federasyon kupası benzeri bir başka turnuvada kazanılan kupaları bugünkü lig şampiyonluğuyla aynı kefeye koymaya çalışıyorlar.. öyle ki adamlar istanbul ligi maçına tam kadro çıkarlarken, 3-4 şampiyonluk talep ettikleri turnuvalara yedek kadroyu gönderdikleri dönemler olmuş.. o yıllar kendilerinin bile ciddiye almadıkları turnuvaları şampiyonluk diye saydırmaya çalışıyorlar..

Başa Dön

attacante
MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2021, 22:52 
Kullanıcı avatarı

Herkes espri yapacak diye bir sey yok yetenek yoksa zorlamamak lazim :)

Bu bahsekonu sampiyonluklarin “sayilmamasi” gibi bir durum yok, olamaz da. Kupalar muzemizde. Kimse gelip sen milli kumeyi, turkiye futbol birinciligini su yillarda kazanmadin diyemez. O yillarda ulusal olarak futbol namina oynanan turnuvalar bunlarmis. Bu turnuvalari “begen”ip begenmemeniz sizi baglar. Futbolun 1959’da baslamadigi, oncesinde sadece gazozuna mac yapilmadigi cok acik. Fenerbahce kulup olarak federasyonun kurulusundan itibaren en cok ulusal sampiyonlugu olan benim diyebilir. TFF ister sitesine eklesin ister eklemesin zaten onu sallayan oldugunu sanmiyorum. Asil mesele sonradan uydurulan su sittirik yildiz muhabbeti. Galatasaraylilar ondeyken bir anda 60 sene oncesinin kupalari yuzunden rakiplerine gecilmek istemiyor zira isin ucunda onemli bir unvan var; o da Turkiye’nin gelmis gecmis en basarili takimi unvani. Bence sampiyonluklar verilsin, yildiz eklenmesin yildiz icin mevcut cut-off tarihi devam etsin herkes mutlu olsun.

Başa Dön

centrocampista
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2021, 00:49 

merak ettiğimden soruyorum bilgisi olan varsa cevap verebilir mi?

1959da ilk profesyonel lig kurulup o sene şampiyon olan takıma ilk şampiyon denildi ya, şampiyonluk sayısı 1 oldu, diğerlerinin 0.
O dönem buna bir itiraz olmuş mu? Yani ilk yıllarda, "kardeşim benim de şu kadar şampiyonluğum vardı bunlar neden sayılmıyor" tarzında bir tepki var mı herhangi bir kulüpten?

Şuan ki tartışmada bir şeyi değiştireceğinden değil de merak ettim

Başa Dön

diffensore
 Mesaj Başlığı: 1959 Yılından Önceki Şampiyonluklar
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2021, 04:06 
Kullanıcı avatarı

Bizim 1959 öncesi tüm takımların şampiyonlukları sayılsın başvurusu kabul edilirse eğer yıldız konusunda bir fikrim var. Tek bir büyük yıldız ve içerisinde şampiyonluk sayısı. Şampiyonlar Ligi kazananların kolunda ŞL kupası içerisinde sayısı yazıyor. O misal olabilir.

Örnek foto ;

Resim

Foto ile örnekliyeyim ; Bu formada inter logosu bariz küçük dikilmiş,kabul. İnter logosunu en az 1.5 / 2 kat büyük hayal edin gözünüzde. Ve üstünde de böylesine şaşalı bir yıldız. İçerisinde hayali bir baskı ile şampiyonluk sayısı. Sadece üzerine ışık tutulduğunda veya çok yakından bakma ile görebileceğin rakam. Mesela 28 yazacak Fenerbahçe için... gibi gibi düşünüyorum ben şahsen.

Veya direkt olarak böyle olsun. Logo yıldızdan küçük olsun varsın. Sonuçta o yıldız şampiyonluğun rütbesi.

Başa Dön

diffensore
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2021, 04:48 
Kullanıcı avatarı

fenerbahçe'nin hak iddia ettiği 9 şampiyonluk iki farklı ligde kazanılmış şampiyonluklar. milli küme gayet de ulusal bir lig, her takım için orada kazanılan şampiyonlukların mevcutların üzerine eklenmesi gerekiyor bir defa. diğeri de ulusal kabul edildi eklendi diyelim ama bu iki lig bazı yıllar beraber oynanmış. mesela 1950 senesinde milli kümede fener diğerinde göztepe şampiyon olmuş. bu mesele nasıl çözülecek o zaman ben de bunu merak ediyorum.

kime kaç şampiyonluk eklenir, çıkarılır bilmem ama burada da yazıldığı gibi hepsinden önce bu şampiyonluk primi mevzusunun bir an önce son bulması gerekiyor. böyle saçmalık olmaz.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 537 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 54  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: 10Batalla, Bing [Bot], burakerdim, devrimciTS, esgres, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Goztepem, körfezlee, Majestic-12 [Bot], obafemi, Spanksk, YeşilBeyaz37

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  

2001 Tribun Dergi Network

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye