#
#

zoban

@Zoban

Pide, ayran, meysu

zoban, foruma yazdı.
Altay'ın çıkardığı pozisyon muazzamdı.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zoban, foruma yazdı.
Nkoudou'nun vuruşu müthişti. Seyri keyif veren gollerden. Maçı da açtı.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zoban, foruma yazdı.
Vefat haberini az önce aldım. Çok üzüldüm, çok üzgünüm. Interneti kullanmaya başladığım 95'den bu yana Türkçe içerik üretme serüveninde çok şeye şahit olduğum için Erdinç Ağabeyin Türk futbol üzerine emek döktüğü işleri de biliyorum yakınen ve sıkı takipçisiydim.
 
Bugün İzmir - Narlıdere'deki evinde hayata veda etmiş.
Umarım ürettikleri, Türk futboluna katmaya çalıştıkları ve rehberliğinin kıymeti bilinir.
Toprağı bol olsun. Güle güle Erdinç ağabey.
 
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zoban, foruma yazdı.
Sabah ilk saatleri kafam püre gibi. Ordan oraya zıplarken ST Live kayıtarına bakayım yakın tarihli dedim. 2017 Galicia'daki bir festivalde davulda Dave Lombardo'yu gördüm. 2016'danberi gruptaymış. Dünyadan haberim yok. Şok yaşadım.
 
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zoban, foruma yazdı.
#UFC249'da ana maçta Tony Ferguson x Justin Gaethje maçı müthiş bir maç oldu.
5 roundun sonuna doğru giden maçta Gaethje teknik nakavtla maçı adı.
 
Uzun aradan sonra izlediğim en keyifli UFC maçı oldu.
Fergusonun bu maçta ilk 4 roundda KO olmaması inanılmaz bir şey.
İnmedi herif. İnanılmaz.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zoban, foruma yazdı.
THE DECLINE
 
Sabah seyrettim. The Decline. Ortalık darma duman oldu. Salgın ve kaos geliyor korkusuyla hayatta kalma becerileri geliştirmek isteyen birkaç kişi bir eğitim kampına gider ve olaylar gelişir. Film #Netflix'te mevcut. Canada işi.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zoban, foruma yazdı.
Çok gecikmeden yeğeni sokunuz bu işe :) 11 geç bile sayılablir.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zoban, foruma yazdı.
Nisan 2019'daki Challenger Tour Türkiye ayağını 1 hafta boyunca Samsun'da takip etmiştim Tribundergi adına. Golf Federasyonu sağolsunlar son 2 yıldır organizasyonlara bizi de davet ediyor.
 
Samsun'da böyle bir tesisi görmek beni çok şaşırtsa da hem Federasyonun hem de ülkede olması gereken spor politikasının bir uzantısı olarak her şeyin İstanbul'da ve Batı'da olmasının ötesinde biraz da diğer bölgelere yatırım yapılmasını olumlu ve sevindirici buluyorum. Hele golfü alıp Samsun'a götürmek, Antalya merkezken bir de başka bir coğrafya ve iklimde alan yaratma çabasıdır. Bu açıdan önemli.
 
Ancak gerek bu sahann yapılması esnasında gerekse tesisler bittikten sonra Samsun'da sporseverle, Belediye arasında bu arazinin kullanımı konusunda tartışmalar yaşandığını da anımsıyorum. Samsun'a yeni stadyum yapılmayan dönemdi ve Samsunspor taraftarı bu araziye yeni stadın yapılmasının daha iyi olacağını savunyordu - yanlış anımsamıyorsam- Golf tesisinin gereksiz olduğu savunuluyordu. Maalesef bu gereklilik gereksizlik tartışmaları sabaha kadar sürer. Tesis olmazsa neden olmaz olunca da ne gereksiz kim uğraşır bu sporla denir. Burası böyle bir ülke. Demogojoi seven, boş muhabbet seven bir ülke.
Federasyonu 2 yıldır bu etkinliklerden ötürü yakından takip eden, yetkililerle etkinliklerde birçok sohbette bulunan kişi olarak şunu gördüm ki TGF'nin birincil amacı golfün zengin sporu olduğu algısını yıkmak. Bu yüzden Türkiye'nin birçok yerinden yetenekli çocukları alarak bir Milli Takım kurdular. Çocuklar yeteri kadar çabalamıyor ayrı.
 
Samsun'da Challenger'in final günü yerel halktan gelenler oldu. Gördüğüm kadarıyla kulübe gelenler Samsun'un görece daha varlıklı insanları. Zaten kulüp de biraz Şehir Kulübü'ne dönmüş durumda. Biraz buluşma yeri, 5 çayı için toplanma alanı. Samsun'da bu kulübe giderek ekipman kiralayıp saatlik günlük çalışmak ve oynamak çok hesaplı. Dolayısıyla merakı olan, merak eden için zengin sporu olmadığı iş aksiyon almaya geçince görülecektir. Bu algıya neden olan Kapalı Üyeliklerle girilen ve belli bir zümrenin zaten herkes girmesin diye üyelik fiatlarını yüksek tuttuğu golf kulüplerinin varlığından ileri geliyor. Kayak malzemeleri mi daha pahalı yoksa golf mu açıp bakmalı. Belki Tenis bile daha pahalı olabilir.
 
Samsun'da yaşayıp bu tesise giderek golf öğrenmeye başlamış birileri var mı?
Tanıyan var mı böyle birilerini burada sitede merak ediyorum.
Tesis yaşatılmalı, kullanılmalı. Kullanılmazsa sonunun ne olacağı malum.
Böyle bir tesisi ayakta tutmak da maliyetli TGF için.
 
Samsun Golf Kulübü sahasının özelligi tamamen açık bir saha olması. Sahada hiçbir ağaç yok. Sadece yapay engebeler, eğimler ve göletler var. Turnuvaya gelen yabancılara sahayı nasıl bulduklarını sorduğumda inanılmaz zorlu ama oynaması çok keyifli bir saha olduğunu belirttiler. Zor çünkü Nisan'da Samsun'un havası epey sıcak, tepede güneş, ortalama 4.5 saatlik seanslarda güneş altında oyun tamamlamak çok zor iş. Golfün basit bir spor olduğunu sananlara da önerim bir oyunu başından sonuna seyirci olarak kenardan takip edin. Seyirci olarak bile 18 deliğin tamamını izlemeyeceğinizi söyleyebilirim. Büyük bir fizik hazırlık fitness güç gerektiren çok çok zor bir spor. Hesap kitap matematik fizik bilmek gerektiğini de katmıyorum.
 
Samsun bu kulübün ve sahanın kıymetini bilmeli. Gerçekten çok kıymetli bir yer.
Bulaşsalar belki golf sporundan da büyük zevk alacaklar. Gerek transferde gerek uçakta bir Karadenizli evli beyin o kendine has şivesiyle 2.5 saat golf sohbetine kulak misafiri olduğumda dumur olmuştum. Oysa araçtan golf çantasını indirene kadar başka yerde görsem kendisini golf ile alakalı biri olarak düşünmezdim. Resmen hayatını değiştirmiş, 2.5 saat boyunca leziz şeyler anlattı arka koltukta. Gülümseyerek geçirmiştim yolculuğu. Bunlar biraz da Ahmet Ağaoğlu'nun bölgede attığı tohumlardan olsa gerek.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zoban, foruma yazdı.
Salgın dönemi itibari ile piyasalar ve dükkanlar açıldığında yeme-içme sektöründe kağıt bardak, kağıt tabak, plastik çatal bıçak kaşık seti gibi ürünler talep görebilir ve belli bir süre zorunu hale getirilebilir.
 
Bu ürünlerin üretimi ya da üretenlerden alınıp satış pazarlaması da fırsat yaratabilir.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zoban, foruma yazdı.
Turizmin durumu iyi değil, kısa vadede salgın buhranından da kurtulacak gibi değiller.
Burada şu fırsat doğabilir. Butik otelcilik, pansiyonculuk yükselebilir.
 
Hali hazırda yapanlar ya da butik otele musait mülkü olanlar bunu düşünebilir. Ege ve Akdeniz bölgesinde 2 odalı maksimum 5 odalı. Aynı anda 3-4 ailenin en fazla bir arada olabileceği, hijyenin üst düzeyde olduğu, kahvaltısının üst kalite olduğu Butik otel anlayışı önümüzde 3-5 yılın yükselen yıldızı olabilir. Hatırlarsanız 2000 li yılların başlarında butik otel rüzgarı vardı ama sonra Herşey Dahil otelcilik tekrar büyük otellere insanları çekmeye başladı.
 
İşini iyi yapan aile işletmesi Butik oteller bu yaz da dahil önümüzdeki yılların kazananı olabilir.
 
Denizden uzak diyarlarda da kafa dinlemeyeodaklı, güzel bir 1 haftalık plan vaadede bir tatil ortamı yaratmak da potansiyel olabilir. İlla tatil deniz plaj tatil olmak durumunda değil. Nevşehir'de iç anadolu havuzu olan, ormanlık alanda sessizliği en kıymetli değer olarak sunabilecek bir yer de pazarlanabilir bu dönemde. İnsanların bu tip arayışları olacaktır.
Daha az insan, daha ferah yerler, daha alışılmadık tatil anlayışları. Zaruret olabilir bunlar.
 
İmkanları olan değerlendirebilir. Birkaç kişi bir ortak fon oluşturup girilebilir bir iş de olabilir.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Önceki Yorumlar