#
#
ilrimed, foruma yazdı.
Ters tarafta yakalanmış, ters köşelere aynı şekilde atmış usta o kadar da olsun. Aynada yansıtmaya bakınca da sağ-sol ters gözükür ya öyle düşün :)
 
Burda mühim olan, tesadüfen gelişmemiş olması. Adam maç öncesi planlamış maçta uygulamış
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
ilrimed, foruma yazdı.
Golün ikizini attı resmen. Aynı yer aynı çalımlar aynı vuruş.. Aynı formayla da selam çaktı.
Messi maça çıkmadan o golü atmayı kafasında kurmuş öyle çıkmış. Muazzam bir şey. Maçta o pozisyonu kovalayıp aynı golü atmış.
Messi gerçekten bu dünyadan değil. Kimseyle kıyaslanacak topçu değil
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
ilrimed, foruma yazdı.

"casemiro" dedi ki;

Çevremde pozitif olup verilen ilaçları kullananlardan duyduğum vücudun dengesini bozduğu yönünde. Biraz halsizleştiriyormuş sanırım.
 
Bu arada İstanbul’da devlet hastanelerinde test olmak aşırı zor.

Dün pozitif çıkan biriyle önceki gün temas etmiştim. Bugün ateşim yükseldi, eklemlerim ağırıyor, öksürüyorum VS demek lazım. Yoksa test yapmıyorlar. Hem temas hem de belirti var diyin mutlaka.
Akşam geç saatte giderseniz de sıra daha az oluyor
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
ilrimed, foruma yazdı.
Bir de şu sezonu 21 takımlı yaptı adamlar ya :D özellikle kötü yönet desen bu kadar kötü yönetilemez gerçekten.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
ilrimed, foruma yazdı.
Atatürk'e karşı nötr bir ailede doğdum diyebilirim. Öyle bir düşmanlık yada hakkında kötü bir ifade hiç duymadım evde çocukluğumda ama Atatürkçü, Atatürk sevgisi çok yoğun bir çocukluk ortamı da olmadı.
28 şubat dönemine denk geldik zaten. Üniversitelerde türban yasağından direkt etkilenen aile fertlerimiz vardı.
Karşı tarafa baktığımda Atatürkçü olanları gördüğüm için Atatürke de mesafeliydim.
Sonra gençlik yıllarım başladı. Tarihe de siyasete de çocuk denilebilecek yaşlardan itibaren ilgim hevesim vardı. Okuduğum kitaplar daha çok bu başlıklarda toparlanıyordu bu sebepten.
Okudukça Atatürk'e olan sevgim, saygım, hayranlığım arttı. İlkinde çok ağır gelmesi sebebiyle pek bir şey anlayamamış olsam da üç kere Nutuk okudum. Her okuduğumda karşımda daha muhteşem bir adam belirdi.
Ne zorluklar çekmiş. Çoğu insanın olmuyor diyerek vazgeçeceği ne zor bir işi başarmış.
Hani bazıları diyor ya, kurtuluş savaşı çok abartılıyor ya ingilizlerle fransızlarla savaşmamış bile, falan. Artık onlara cevap bile vermiyorum. Bu kafadaki adama neyi anlatacaksın. O zor mücadelenin hiç farkında değil.
Atatürk olmasaydı ne olurdu tartışmalarına girmeye gerek yok. Belki Atatürk olmasaydı ondan daha muhteşem biri çıkardı daha iyi işler yapardı. Evet bu da bir ihtimal.
Ama Atatürk vardı ve biz ne olduk? Buna bakalım. Etrafımızdaki ülkelere bakalım, hem doğumu da hem batımızdaki komşularımıza bakalım. Atatürk oldu ve biz onların hiçbiri gibi olmadık. Hepsinden daha iyi bir noktadayız Atatürk sayesinde.
 
Ruhun şad olsun yüce Başbuğ. Cennette kavuşmak ümidiyle...
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
ilrimed, foruma yazdı.
2012 model Linea 1.3 multijet aracım var.
Arabada aşırı titreme var. Belkide ben takıntı yapıyorum diyeceğim ama aynı model farklı bir arabaya bindim dün, arada bayağı fark var.
Sordum, motor kulağının değişmesi gerek diyorlar genelde.
Ancak motor da çok sesli çalışıyor. Yani biraz devirli sürersen hele gürültüden konuşulmaya ak seviyeye geliyor neredeyse. Bu da aynı motor kulağı sebebiyle olur mu? Bazıları hava filtresinden olabilir diyor. V kayışının bağlı olduğu parçalardan olabilir diyen var.
 
Biz bunların hepsini değişelim demesinler diye önceden bir fikir alayım dedim bilgisi olan varsa
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
ilrimed, foruma yazdı.
Tribünün yapılamadığı böyle bir dönemde yapılmış olması da ayrı bir güzel.
Pankart olayını çok aşmış, farklı bir isme ihtiyacı var yapılan şeyin. Emeği geçen arkadaşları tebrik ederim muazzam bir çalışma olmuş gerçekten
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
ilrimed, foruma yazdı.
Söylediğin şey yapılabilse tabi çok iyi olur hocam. Hem nüfus daha geniş bir alana yayılmış olur hem de daha sağlam zeminli bir bölgeye kaymış olur. Ama işte bunu da insanlar kabul etmez muhtemelen. Bornova ın göbeğinden, bayraklıdan kalkıp daha uzak bir yere gitmeye kaç kişi yanaşır?
 
Doğru hocam söylenecek çok şey var. İşin açığı ilk düğmeyi yanlış iliklemişiz vakti zamanında, o yüzden şimdi naparsak yapalım iş dosdoğru olamıyor
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
ilrimed, foruma yazdı.

"sfenk35" dedi ki;

Ya iyi hoş güzel söylüyosunda, birader kim çıkarıp 250bin tl zınk diye vericek, adam ticaret yapmıyo ki orda oturmaya devam edeceğini varsayalım evinin değer kazanması ne ifade edicek o adama? 250bin kredi çeksen geri ödemesi 500bin kim girebilir bu dönemde o riskin altına ?
 
Bu iş için en mantıklı olanı bence kat sayıları arttırılabilir, yani 5 kat 20 daire var ise 7 kat 28 daire diyelim o yeni daireler müteahhitin olur, kurtarmaz ise kalan ücret ev sahipleri arasında karşılanabilir. Ha imar olayları nası olur zemin kurtarırmı yeni katlar daha risk oluştururmu orası meçhul tabi.

İşte diyoruz ya sonra, kardeşim nasıl şehir planlaması bu, altyapı nasıl yapılmış, burda 10 katlı binanın ne işi var VS.
İmar arttırınca da böyle oluyor işte :)
Yani genelde yapılan bu zaten, imar artışına gitmek. Bazı bölgelerde onu yapmazsan çözüm imkansız da olabiliyor, fikirtepe gibi.
 
Şöyle düşün, ikimiz aynı anda ev almaya kalkıyoruz. Sen borcun altına giriyorsun yeni bir daire alıyorsun 700bin liraya, benim belki öyle imkanım yok belki başka sebeple gidiyorum eski ev alıyorum 300 bin liraya. Sonra ertesi sene bir deprem oluyor, eski binaların riski gündem oluyor, ben evimi yenileyeyim diye belediye imar artışı veriyor bana. Bir sene kira yardımını da yapıyor. Gidiyorum bir sene sonra sıfır daire me dönüyorum. Benim de senin gibi 700bin liralık bir daire olmuş oluyor.
 
Belki sonunda olacak olan bu ama doğrusu bu değil
 
@ftorres35 hocam inan benim işime - mesleğim gereği - imar artışının olması gelir. Kilitlenmiş inşaat piyasası açılır. Yani bana sorsalar ben de imar artışı olsun isterim. O evlerin sahipleri de onu ister. Müteahhitler de onu ister.
Ama bu yanlış bişey. İmar affı gibi yanlış. İmar affına da laf etmemek gerek o zaman
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
ilrimed, foruma yazdı.
Devlet zaten yanlışa müsaade ettiği için suçlu onda hemfikiriz.
Ama şuan kentsel dönüşümde devletten beklenen, yine yanlışlar yapsın, imar arttırsın, hakkından büyük yapılaşmaya izin versin VS.
 
Apartmanı yıkıp yenisini yaptırmak isteyen daire sahiplerinin iki yolu var.
1.si bir müteahhitler kat karşılığı anlaşma yapmak. - bu oranlar bölgeden bölgeye değişir ama kolay hesap olsun diye ben böyle kullanıyorum) müteahhit ile toprak sahipleri %50 %50 ortaklık kurar. Müteahhit bütün binayı yapar. Dairelerin yarısı müteahhitin olur yarısı toprak sahiplerinin.
Bunu yapabilmek için mevcutta arsa üzerinde olan daire sayısı ile arsanın büyüklüğünün buna elverişli olması gerekir. Yani mesela 1000 m2 bir arsa vardır. 11000× 1.5 emsal olursa 1500 m2 inşaat hakkı çıkar. 75 m2 den 20 daire olur. Bu dairelerin yarısı müteahhit in yarısı da toprak sahiplerinin olur.
Dairelerin sahipleri ceplerinden hiç para çıkmadan dairelerinin yenilemiş olurlar.
2. Metod, hiç müteahhit ile anlaşmadan, daire sahiplerinin ortaklaşa inşaatı yapması.
Genelde bunu sadece, arsa müteahhitler anlaşamayacak kadar küçükse yapıyor insanlar.
Mesela 500 m2 arsa var. 500×1. 5 emsal= 750 m2 inşaat hakkı.
Müteahhitler anlasan yarısı gidecek, daire başı 37.5 m2 kalmış oluyor, haliyle bunu yapabilme imkanın yok.
O yüzden mecburen kendi cebinden para ile yapacaksın.
 
Yada, yapmayacaksın. Öyle oturmaya devam edeceksin. Yada diğer daire sahipleri yapmak istiyor ama senin gücün yetmiyorsa, o zaman satarsın evini, paran yetiyorsa başka yerden daire alırsın. Olmuyorsa kiraya çıkarsın.
Bunun başka yolu yok yani hocam. Sen evini yenileyeceksin diye bunun maliyetini devlet karşılamaz. Karşılaşmamalı da. Bu adalet değil. Ben 30 yıldır kirada oturuyorum, devlet bana da o kadar para versin o zaman. Evi olan adama 250bin hibe vermesinin mantığı yok.
Devlet yardım eder. Düşük faizden uzun yıla yayılmış kredi imkanı sunar.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Önceki Yorumlar
HABERLER