#
#
zebercet41, foruma yazdı.
ya lider oluyorsun sen münih çekiyorsun adamlar liverpool çekiyor. Neyse elense de bir şey olmaz beşiktaş. Dünya devi bir takımla oynayacaklar tadını çıkartsınlar.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zebercet41, foruma yazdı.
Sorun yıllardır atatürkçüden solcu mu olur, ya da cumhuriyetin kurucusu partiden solcu mu olur ile, solculuğu vatansızlığa sıkıştırmakta. Chp'nin kendi seçmeni zaten belli, atatürkçü olsa 22-23 bu seviyelerde yine 24 26 alır, veya geçmişte olduğu gibi chp-dsp-shp gibi farklı sol fraksiyon partilere bölünsede yüzde 10 barajı olduğu sürece, ege ve trakya seçmeni chp'ye mecburdur.
 
Mesela bugün yine chp, ecevitin dspsi ve shp yine 3 farklı sol parti bulunsa bu partilerin toplam oyu ne olur?
 
Kürtlerden oy alabilmek için sosyal demokrat olunmak zorundadır. Vatansız solculuk yaparak, chp gençlik örgütlerinde hdp ile yan yana yürüyerek veya partide atatürk düşmanlarını barındırarak değil. Birçok ilçe yönetimi eski kürt hareketlerinde bulunmuş ödp, hdp, emep çizgisinde siyaset yapmış adamlardan oluşuyor.
 
Bir türlü dikiş tutmuyor, solcu olacağım diye cumhuriyet değerlerinden vazgeçiliyor, şeyh said falan anılıyor, atatürkçü olacağım diyede bu kez halktan kopuluyor laiklik ekseninde siyaset yapılarak bu ülkede iktidar olunacak zannediliyor.
 
Ülkede muhafazakarlarında kürtlerinde dilinden anlaşılacak politikalar sosyal demokrat ekonomik politikalardır. Bu 2015 seçimlerinde ne kadar tuttu tartışılır emekliye ikramiye falan ancak siyaset kimlik siyasetine sıkışmış durumdaydı. Kürtlere hdpye oy ver muhafazakarlara akp oy ver laik milliyetçilere chpye oy ver milliyetçi muhafazakarlara mhpye oy ver deniyor.
 
Ancak 2019'da bu yok, kimlik siyaseti yok, bütün milliyetçiler bir adaya oy verecek, ya da hdp chp adayını destekliyor diye bütün milliyetçiler rte'ye oy verecek gibi bir durum yok.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zebercet41, foruma yazdı.
Hdp ile ittifak yapılacaksa hdp mümkünse referandumda ki gibi hiç konuşmasın seçmeni ne yapacağını bilir zaten. Bu ittifak ekmeleddin gibi chp seçmeninin aklıyla alay etmektir. Yapılsın chp-hdp ittifakı toplamı 35 yapıyor en fazla yine 25 almazsa bu ittifak bir şey bilmiyorum. Doğuyu alırsın batıyı verirsin bu ittifak budur. Trakya'da 2 milletvekili varsa 1 i iyi partiye gider en az.
 
amanında erdal inönü shp ile hdpyi meclise sokmak istedi ? Trakya'da ve ege'de ne olur oylar? Şundan eminim chp-hdp ortaklığı alenen ilan edilsin, trakya seçmeni 2.turda ya sandığa gitmez, ya da ilk turda ne olursa olsun bu blok adayını desteklemek yerine meral akşenere kayar. HDP chp adayını destekliyorsa zaten referandumda ki gibi sessiz kalsın seçmenine bu mesajı versin yeter.
 
2+2=4 etmez, trakya ve egenin chp seçmeni mhp'nin milliyetçi-muhafazakar seçmeni yerine laik milliyetçi seçmendir. Sosyoloji olarak farkları biri laik yaşam tarzı benimsemiştir diğeri daha muhafazakardır.
 
Yerel seçimlerde ise ittifak olursa olabilir. İstanbul için kürtler ve Ankarada yine milliyetçi seçmen önemli denildiği gibi iyi parti sağlam aday çıkartıp desteklenebilir. Ya da tekrar mansur yavaş hamlesi olabilir Hdp'de mümkünse sırrı süreyya işlerine falan girmesin yalnız istanbulda.
 
Bakın ne olur hdp ittifakında:
 
1987’de elde ettiği %24,7’yi 1989 yerel seçimi il genel meclisinde %28,6’ya yükselten SHP, 1991 genel seçiminde %20,7’ye düşmüş; seçimden DYP ve ANAP’ın ardından üçüncü çıkmıştı.
Parti Türkiye çapında 74 ilden 44’ünde milletvekili çıkaramamıştı! (Milliyet, 21 Ekim 1991)
1987 seçimine oranla dört puanlık bir düşüş ve yaklaşık bir milyonluk oy kaybı yaşayan SHP bunun sonucu olarak 11 sandalye kaybederek TBMM’deki 99 olan milletvekili sayısını 88’e düşürmüştü…
Seçim sonucu ortaya çıkan Türkiye haritası ise HEP ile yapılan işbirliği bakımından yorumlandığında SHP açısından çok şey ifade ediyordu…
İşbirliği bir noktada işe yaramış, İnönü’nün beklentisi doğru çıkmış; SHP Güneydoğu Anadolu’da oy oranını %35’e yükseltmişti. 1987 seçiminde hiç vekil çıkaramadığı Van, Siirt, Muş, Erzincan, Adıyaman gibi illerde neredeyse tulum çıkaran SHP, Diyarbakır’daki vekil sayısını 4’ten 7’ye; Mardin ve Gaziantep’te ise 2’den 5’e çıkarıyordu. Bunların yanında bölgenin diğer illerinden de en az birer vekil çıkaran SHP, Mersin ve Hatay gibi güney illerinde de bir iki istisna dışında bütün vekillikleri kazanmıştı. Bu bölgeden milletvekili çıkarmayı başaramadığı tek il ise 1987’de olduğu gibi 1991’de de Şanlıurfa olmuştu…
Güneydoğu’da işler SHP açısından yolunda giderken Karadeniz, Marmara ve Ege’de ise tam tersi istikamette tezahür etmişti. (Emre Kongar, 21. Yüzyılda Türkiye, 2002, s. 227)
 
Amasya ve Tokat’tan alınan birer vekillik dışında SHP Karadeniz’de silinmişti…
Marmara’da ise özellikle Trakya bölgesinde büyük bir oy kaybı yaşanmıştı. Daha önce ikişer milletvekili çıkardığı Edirne ve Tekirdağ’da “sıfır çeken” SHP, Kırklareli’nde 2’den 1’e düşmüştü! İstanbul’da ise 1987’deki 14 vekilin yerini 1991’de sadece 5 vekil alabilmişti!
Ege’ye bakıldığında da durum aynıydı…
İzmir’de 1987’de elde edilen 10 milletvekili 1991’de 4’e düşmüştü! Bir önceki seçimin aksine Balıkesir, Aydın ve Manisa’da “sıfır çeken” SHP, kalesi olarak gördüğü Muğla’dan da ancak 1 milletvekili çıkarabilmişti…
Hiç şüphe yok ki bu sonuçlar 1987 ile karşılaştırıldığında SHP için büyük bir başarısızlıktı. Partinin muhalefette iken böyle bir yenilgi yaşaması dönemin basınında 91 seçiminin asıl mağlubu olarak ANAP yerine SHP’nin gösterilmesine neden olmuştu…
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zebercet41, foruma yazdı.
Beşiktaş uzun yıllardır bu kadar ezici oynamıyordu derbilerde. Net skor aldılar. Bir ara hem fenere hem gsye yeniliyorlardı kendi sahalarında. Keyifli maçtı kaçan gollerde en sonunda ben bile çıldırdım bir pozizyon sonra ikiyi attılar.
 
Tribünler bjk tribünü geçen seneki derbilere göre daha iyidi.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zebercet41, foruma yazdı.
Yazının 1.paragrafına katılıyorum referandum sonrası kemal kılıçdaroğlu hakkında yazdıklarımı herkes biliyor. Sokağa çağırması gerekliydi soru yok soru yok diyerek kaçtı ama ben dediğim gibi meral akşener'den daha fazla oy alacağını düşünüyorum. ayrıca bu sistemde soldan birisinin başkan olmasının imkansız olduğunuda yazmıştım bende. Selahattin demirtaş tezinede katılıyorum.
 
aten seninle birçok görüşümüz uyuyor yazılarınıda beğenerek takip ediyorum ancak meral akşener konusunda farklı düşünüyoruz gibi.
 
Birde bu sistemide birileri dayattı türkiye'ye. Ve herkesin isteyebileceği sonuc çıkarttılar sandıktan. 55-60LARLA evet çıksaydı muhalefet olarak umutsuz olacaktık. Bence 2019'da da kim başkan olursa alabileceği 50-55 arası bir oy olacaktır. Hatta böyle giderse en fazla 53-47 gibi falan bitecektir sonuç.
 
Erdoğan tedirgin ama 55-60 evet olsun mu deselerdi oda kabul etmezdi bence. Umutsuz muhalefet olacaktı karşısında ancak bu kez daha saflarımız sık olacaktı 2 sene boyunca şimdi hepimiz 2019u bekliyoruz, belki kazanırız diye sonrada 2024ü bekleriz uslu uslu...
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zebercet41, foruma yazdı.
Bu kutuplaşma daha fazla keskinleşicekken şimdiden meral akşener fetöcü ilan edilmişken mi akp'den oy koparacak? Referandumda evet verenlerden en fazla 5 puan gelse 45 olur rte 2.turda yine götürür kürt oylarıyla.
 
Hdp'nin şuanda oyu 13 değil 10 seviyelerinde. 1 kasımda tekrar akp'ye oy veren kürt seçmenler referandumda da evet verdi ve üstüne hüda parda evet dedi.
 
chp 25 alır meral akşener hayırcı mhp ve referandumda evet veren akp seçmeninden 5 puan alır 15 yapar hdp 10 alır zaten 50 civarı olur muhalefet.
 
Referandumda evet veren mhp seçmeni yine erdoğan'a oy verir erdoğan'ın 46-47 si garanti olur 2.turda. Daha sonrada kürt oylarıyla başkan olur.
 
Meral akşener'in referandumda 51'in içinden alabileceği maksimum 5 puandır. Ayrıca meral akşener'e neden oy versin ki chp seçmeni? Ekmeleddin vakasıyla ne farkı var?
 
Meral akşener'in erdoğan ve hdp'yi yan yana getirmesi için mhp'nin o blokta olmaması lazım. Devlet bahçeli çıkıp demeyecek mi sen ne anlatıyorsun burda biz varız diye?
 
Ak-mhp ittifakı kürt akp seçmenini memnun etmiyorken buradan chp bloguna da rahat oy geçişi olacakken özellikle doğudan iyi değerlendirilmelidir.
 
Kemal kılıçdaroğlu'nun adaylığını hafife alıyorsunuz bu 2li bir yarış. Erdoğan düşmanlığı ve erdoğan'ı sevenler yarışı. Sen hayır oyu veren mhpliye erdoğana oy verdiremezsin. Ancak kürtlere meral akşener karşısında erdoğana oy verdirebilirsin.
Hayır blogunu elde tutabilecek tek aday kemal kılıçdaroğludur şuanda.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zebercet41, foruma yazdı.
Yazmaya devam edelim bu başlığa. İlk turda Meral akşener akpden çekebildiğ kadar oy almalı partisi ve meclis çoğunluğu böylece akpden gitmeli.
 
Akp-mhp ortak adayı, chp adayı, akşener, hdp adayı. Bu yarışta ilk turda erdoğanın 50 yi bulması zor. Üstüne meclis çoğunluğu da akpden gidecek bu güzel gelişme.
 
Mhp aday çıkartmayıp başkanlıkta erdoğanı destekleyeceği belli oldu.Parti olarak en fazla yüzde 4 alırlar . Bu da demek oluyor ki meral akşener faktörü ile beraber akp parti olarak en fazla 43 civarı oy alacaktır.
 
Ancak 1.turda 43 olan oy mhp seçmeninin erdoğana olan desteği ile 46 47 lere çıkacaktır. Bunun üstüne birde erdoğan karşısında meral akşener olursa kürt oylarıyla erdoğan başkan seçilecektir.
 
Matematik bellidir, hayırcı mhpliler ile chpliler ortak adayda birleşiyor. Kürtlerin oyunu almak içinde ona göre bir aday bulunmalı. Diğer başlıklara yazdığım gibi bu isim kemal kılıçdaroğlu veya ilhan kesici tarzı bir isim olmalıdır.
 
Meral akşenerin partisi chpden daha az oy alacaktır ancak başkanlıkta meral akşener 2.tura kalırsa partisinin oyu 15 16 chp oyu 25 26 ve diğer partilerle en fazla 42 43 alır.
 
45 zor gören akşener yerine 47 48 i zorlayacak aday daha mantıklıdır.
 
Kürtlerin oyu seçimi belirleyecek. Öyle akşener akpden 10 puan alıyor falan kimse beklemesin.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zebercet41, foruma yazdı.

"D61" dedi ki;

Kemal kılıçdaroğlu sakın bir daha sağcı partilerle iş birliği yapmamalı. Ekmeleddin faciasını bir daha yaşamak istemiyor kimse.

2.turda kemal kılıçdaroğlunun meral akşenerden daha fazla oy alacağını düsünüyorum bu konuda da iddialıyım. Meral akşenere oy vermeyen birçok kürt varken, erdoğan kk yarışında erdoğana verim diyen hayır oyu veren bir tane mhpli görmedim. Meral akşener erdoğan yarısı 55 le erdoğan kazanır. Ancak chp kemal kılıçdaroğlu veya ilhan kesici tarzı bir isimle zorlar.
 
Meral akşener yapması gerekeni yapsın akpden en az 5 puan alsın ilk turda, akp önce meclis çoğunluğunu kaybetsin 2.turda da ne olursa olsun erdoğan chp adayı yarışında bu seçmenleri chp adayına yönlendirsin. Zaten chp adayı kazanırsa parlementer sistemde geri gelecektir. Acı ama gerçek kürt oyları tüm hesapları bozuyor.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zebercet41, foruma yazdı.
Hdp konusunda sana katılıyorum. Ayrıca sosyalizm savunacağım diye gençlik kollarındda cirit atanlarda temizlenmeli yarısı atatürk düşmanı.
 
Partinin başına kim gelirse gelsin iktidar için halka inmek, sağdan oy almak sol ve sosyal demokrat politika yapmak zorunda. Evet sağdan oy almak için sol politika ancak laiklik ekseninde değil, direk ekonomi ve muhafazakarların başka sorunlarından. Sen eski kalelerin olan varoş mahalleleri bile önce reah partisi sonra akpye vermişsin. Din ekseniylede alakası yok bunun. Adamlara gidip cumhuriyet atatürk dersen yine oy çıkmıyor sana işte. Hdp tarzı solculuk oynamaya kalkanlar tabiki gitsin, ancak kemalist, emine ülker tarhan tarzı ege ve trakya beşiktaş kadıköy seçmenine hitap edip, muhafazakar ve kürtler için bir anlam ifade etmeyen biri 2 partili sistemde 50+1 için bu isim en fazla 40 alacaktır.
 
Bu konuda sende ideolojik düşünüyorsun bende bu yüzden bir şey diyemem. Partide birçok sağlam atatürk ve cumhuriyetle problemi olmayan, ancak izmirli laik teyzeler gibi laiklik elden gidiyor demekten başka bir şey savunmayıda reddeden halka yakın, halkın sorunuyla ilgilenen sosyal demokratlarda var. Şimdi bu yazdıklarımdan sonra sen kemalizme karşı mısın gibi bir düşünce çıkmasın ortaya. Bülent ecevit tarzı bir lider iki partili sistemde daha fazla.zorlar iktidarı hele ekonomik sıkıntıda varken. He tabiki asker kökenli kemalist biri gelir ekonomiye daha fazla eğilir, halka iner, sol politika yapar ozaman bir şey diyemem. Ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
zebercet41, foruma yazdı.

"Amamsterdam" dedi ki;

Yolsuzluk iddiaları ve vergi kaçakçılığı konusunun yanına bir parantez açmak istiyorum .
 
Hükümetin ve muhalefetin mevcut konumu ve kalibresine bakınca bu iddialar ses kayıtları ile desteklense bile muhalefette kılıçdaroğlu olduğu sürece erdoğanın ya da akpartinin iktidarı kaybetmesi mümkün değildir .
Hatta hep söylüyorum akparti hükümetine ana muhalefet lideri kim olsun diye sorsalar söyleyecekleri ilk isim kılıçdaroğlu olur , çünkü adamda ne kendi kitlesini hareketlendirecek bir enerji var ne de rakibi sarsacak bir duruş .
 
Kılıçdar böyle bir işe kalkışarak kendi koltuğunu tehlikeye attı , ya da birileri kılıçdarı bu yola soktu .
 
Bu yolun sonunda kılıçdar gider ve Cumhuriyet halk partisini Kemalizm çizgisinde yönetecek gerçek bir lider başa gelirse , hep düşündüğüm 3. aday kim olacak , akşener ve erdoğanın karşısına birisi dikilmeli ama nasıl ? sorusu cevabını bulmuş olur .

Kılıçdaroğlu bu zamana kadar hiçbir muhalifi tatmin edemedi. Ben dahil. Hele referandum akşamı soru yok soru yok diyerek kaçışından sonra... Ben chp'nin başına sosyal demokrat, halkın sorunlarıyla ilgilenen birinin geçmesini isterim neyse konu bu değil şuanlık.
 
Ama belgeler doğruysa bu adamın arkasında durmayıp ne yapacağız? He fetö'den aldıysa iktidarın reisçi çevrelerinin iddiası gibi tartışılır. Ancak adam doğruları ortaya çıkardı diye tutuklamak, koltuğundan falan etmek buna kimse cesaret edemez. Belgeler doğru olacak ama sen bunları kimden aldın denilip suçlu kılıçdaroğlu olacak böyle bir şey olamaz.
 
İlk başlıkta da yazdığım gibi 2019 için chp marjinal parti gösterilmek zorunda. Sol bu zamana kadar böyleydi ancak sosyal demokrat partiler meclisteydi gaz almak için, dsp, shp, chp. Şimdi 2019 için akp-mhp ortaklığında muhalefet partisi böyle gösterilmek zorunda çünkü mesele 50+1 Hayır oyu verenler teröristtir lafını 2019'da muhalefetin adayına oy verenler teröriste oy verir şeklinde duyacağız.
 
%10 LUK kürt oyu olduğu sürece erdoğan'ın karşısında seçim kazanmak için sihirbaz bir aday bulmak lazım. O %10un yarısından fazlası muhafazakar kürt seçmen. Mhp'nin olduğu yerde olmazlar ancak kemalistin olduğu yerde de olmazlar.
 
Kemal kılıçdaroğlu yerine kemalist ya da asker kökenli bir adam da gelse yine bir yolunu bulup marjinal şekilde göstermeye çalışacaklar. İlker başbuğ bile gelse laik dinsiz derler ya da başka biri. Evet belki asker kökenli biri milliyetçiler için iyi seçenek ancak kürt oyları ve mhp'nin içinde ki evet oyu verenide göz ardı etmemek lazım. Kutuplaşmanın artacağı yerde tayyip 60 asker kökenli biri 40 alır bence.
 
Hatta 2.turda kemalist veya asker yerine meral akşener veya chp adayı ya da kemal kılıçdaroğlunun daha fazla alacağını düşünüyorum erdoğan karşısında. Evet oyu verenlerin bir kısmı verdi diyelim ortada ki %10 kürt oyu blok halinde tayyip'e gider yine.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Önceki Yorumlar
HABERLER